اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

فطربازگشت به فطرت الهی

فطربازگشت به فطرت الهی
اسماعیل علوی دبیرگروه پایداری

عید فطر یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در روز اول ماه شوال و در پی یک ماه بندگی وعبادت برگزار می‌شود. مسلمانان پس از یک ماه روزه و عبادت چشم به راه این روز بزرگ هستند تا آن را جشن بگیرند و ماه خدا را اینگونه بدرقه کنند.

در صبح باطراوت این روز در همه شهرها و روستاهای سرزمین‌های اسلامی نمازعید فطر با شکوه خاصی برگزار وسرود توحید سرداده می‌شود. توحید روح حاکم بر آداب و ادب این روز است. همان دعوتی که درآئین ابراهیم خلیل(ع) وهمه انبیای الهی درصدراست و محور رسالت آنان را شکل می‌دهد. رسالتی که درسطح اندیشه باقی نمانده و درعمل نیز تجلی دارد. همدلی با همنوعان و وسعت بخشیدن به خیرخواهی و مهرورزی برای همگان وعبوردادن آن از کانون خانواده، یکی از جلوه‌های روح توحیدی برآمده از مناسک فطر است که در عمل تجلی می‌یابد. فطر بازگشت به اصل و سرشت خدای‌گونگی است و رحم ومروت، انصاف وعدالت ازجمله صفات خداوندی است که یک ماه تمرین در کلاس رمضان با سرفصل‌های آن آشنا می‌شویم. چگونه است که انسان صفات حمیده باریتعالی را در طول ماه هنگام سحر و افطار برشمرد و در لیله قدر خدای را با اسماء حسنی بخواند، آنوقت در پایان راه با آن همه بیگانه باشد. مگر نه اینکه گفته شده گرسنگی و تشنگی این ایام وسیله است که انسان خود را با نیازمندان همدل و همراه نماید.
از جمله ویژگی‌های ماه مبارک رمضان تلطیف روح و گرایش به معنویت است و این بستری برای وسعت بخشیدن به نگرش‌های انساندوستانه نسبت به همنوعان و تقویت روح مودت و برادری است. کما اینکه در نیمه اول نخستین ماه رمضان بعد از هجرت و تأسیس مدینه النبی پیامبر خدا مسلمانان را امر به بستن پیمان برادری می‌کند وحقوق آحاد جامعه اسلامی نسبت به یکدیگر را یادآور می‌شود. صله رحم یکی دیگراز توصیه‌های آیین معنویت گستر اسلام است که به‌طورعموم در ماه رمضان و به برکت این ماه مبارک برآن اهتمام ورزیده می‌شود و به برکت سفره‌های گشوده سنت حسنه صله ارحام تقویت می‌شود. عید سعید فطر برهمه مسلمانان بویژه هموطنان گرامی مبارک باد.

کپی