اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

روز‌های طلایی برداشت گندم در سیستان

روز‌های طلایی برداشت گندم در سیستان

بعد از دو دهه خشکسالی، روز‌های طلایی برداشت گندم در شمال سیستان و بلوچستان بازگشته است.

سهرابی معاون مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در سفر به منطقه سیستان و بازدید از روند برداشت محصول گندم گفت: امسال، ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم در کشور کشت شده است که انتظار می‌رود بیش از ۱۴ میلیون تن گندم از سطح کشور برداشت شود.

سهرابی با بیان اینکه کار خرید تضمینی گندم نیز آغاز شده است، افزود: امسال ۶۸ هزار هکتار در استان سیستان و بلوچستان زیر کشت گندم رفته و پیش‌بینی می‌شود ۱۹۰ هزار تن گندم برداشت شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی زابل با اشاره به اینکه شرایط آبی مناسب  و افزایش سطح زیر کشت غلات در منطقه سیستان گفت: در شهر زابل، ۱۰ هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی به کشت گندم و جو اختصاص یافت.

موسوی افزود: تعدادی از کشاورزان علی‌رغم توصیه‌های مروجین کشاورزی نسبت به استفاده از بذر‌های اصلاح شده، از بذر بومی استفاده کردند که محصول آنها به آفت زنگ زرد گندم دچار شد.

او گفت: در همین رابطه، در ۴ هزار و ۱۶۸ هکتار از زمین‌ها کار مبارزه و سم‌زدایی صورت گرفت و میزان خسارت به حداقل رسید.

رئیس اداره جهاد کشاورزی زابل گفت: متوسط عملکرد برداشت در هر هکتار از ارقام اصلاح شده، ۳ و نیم تن و در ارقام محلی، ۲ تن است.

تاکنون در استان‌های جنوبی و گرم کشور مانند بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان کار برداشت گندم آغاز شده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی