اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

نگرانی "دیاب " از بحران مالی در لبنان

نگرانی "دیاب " از بحران مالی در لبنان

نخست وزیر لبنان امروز (پنج‌شنبه) در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست هشدار داد، لبنان در معرض بحران غذایی بزرگی قرار دارد و تعداد زیادی از لبنانی‌ها احتمالا در آینده نزدیک به دلیل بحران مالی شدید این کشور و پیامدهای کووید- ۱۹ برای پول نان شب خود با مشکل مواجه خواهند شد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی،‌ حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان در این مقاله نوشت: پاندمی کرونا شعله بحران جهانی در امنیت غذایی را روشن کرد.

وی ضمن ضروری دانستن مقاومت در برابر تلاش‌ها به منظور محدود کردن صادرات مواد غذایی، از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست صندوق فوق‌العاده‌ای برای یاری به خاورمیانه جهت اجتناب از بحران شدید تاسیس کنند.

او در این مقاله آورده است: در غیر این صورت شاید گرسنگی موج تازه مهاجرت به اروپا را به راه بیندازد و ثبات منطقه را تا حد زیادی متزلزل کند.

لبنان از قبل از شیوع کرونا و اپیدمی شدن آن با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می‌کرد. نرخ ارز این کشور از اکتبر در میان کمبود ارز خارجی به بیش از نصف کاهش یافت، به این ترتیب میانگین تورم و بیکاری شدیدا بالا رفت. همچنین لبنان در مارس نتوانست بدهی‌های اصلی خود را بپردازد.

دیاب در ادامه این مقاله نوشت: بهای مواد غذایی وارداتی از ابتدای ۲۰۲۰ تا حد زیادی افزایش یافته در حالیکه لبنان بیش از نیمی از مایحتاج مواد غذایی خود را وارد می‌کند./ایسنا

کپی