اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
بررسی دلایل پیروزی اسرائیل در جنگ 6روزه ژوئن 1967 مقابل دولت های عربی وشکست در جنگ 33 روزه دربرابر نیروهای حزب الله لبنان

چرا جنگ 33 روزه برای اسرائیل جنگ شومی بود؟

چرا جنگ  33 روزه برای اسرائیل جنگ شومی بود؟
حسن عبدالله زاده پژوهشگر تاریخ جنگ

به‌راستی چرا اسرائیل در جنگی شش روزه بر اعراب فائق آمد و توانست مساحت تحت اشغال خود را به میزان غیر قابل باوری وسعت بخشد، اما در جنگ 33 روزه با گروهی شبه نظامی اقتدار وغرورش خدشه‌دار شد و نتوانست کاری از پیش ببرد؟ راز پیروزی اسرائیل براعراب در ژوئن ۱۹۶۷ در دروغ بزرگ تبلیغاتی پیش از وقوع جنگ نهفته است. 
موضوعی که کمتر بدان پرداخته شده و‌همانگونه که دلخواه اسرائیلی هاست ثبت و حتی به کتاب‌ها راه یافته است. این جنگ در شرایطی به وقوع پیوست که تبلیغات گسترده‌ای در جهان با این محور که ارتش کشورهای عربی می‌خواهند ملتی نوپا و کوچک را به دریا بریزند، به راه افتاد. حال آن‌که واقعیت چیز دیگری بود واین اسرائیلی‌ها بودند که خود را برای یک حمله پیش دستانه وغافلگیر کننده آماده می‌کردند. آن روزها اما بالعکس صفحات مطبوعات پر بود ازاخبار غلو‌آمیزآمادگی اعراب برای یکسره کردن کاریهود. جنجالی که با شگرد تبلیغی دولت اسرائیل به راه افتاده واز واقعیت دوربود. اسرائیل در سایه این جنگ روانی ضمن مظلوم نمایی وجلب حمایت افکار عمومی مردم اروپا وامریکا، توانست انگیزه وعزم سربازان خود را در مقابل تهدیدی وجودی وسرنوشت ساز به اوج برساند وبرای کسب پیروزی آماده کند. درجبهه اعراب اما به‌رغم تبلیغات سرسام آورآمادگی وانسجام مطلوبی وجود نداشت و منافذ نفوذ دشمن به خوبی پوشش داده نشده بود. این بود که ارتش مجهز و باانگیزه اسرائیل با پشتوانه حمایت افکار عمومی مردم اروپا و امریکا درروز ششم ژوئن 1967در حمله‌ای غافلگیرکننده مرزهای عربی را پشت سرگذاشته و ظرف کمتر از یک هفته به اهداف بزرگی در سرزمین‌های همسایگان عرب خود دست یافت. امروزبعد از 53 سال شواهدی بسیارگویای آن است که آن همه تبلیغات سازماندهی شده در چارچوب جنگ روانی و به منظور کشور گشایی در بستر برخورداری ازحمایت افکارعمومی با مظلوم نمایی بوده ودستاورد‌های بسیاری برای دولت نامشروع اسرائیل در بر داشته است.دستاوردهایی که تاکنون به‌جز منطقه پرتراکم و پردردسر غزه و بیابان بی‌حاصل سینا ازهیچ یک از آنهاعقب نشینی نکرده وسودای ضمیمه کردن مهم‌ترین آن‌ها یعنی قدس، کرانه باختری وبلندی‌های جولان را درسر می‌پروراند. عجیب آن‌که برخی جناح‌های سیاسی واندیشمندانی همچون ژان پل سارتر، پی به حیله اسرائیلی‌ها نبرده و فریب مظلوم‌نمایی آنان را خوردند و با وجود سابقه وافکار ضد امپریالیستی وضد ظلم، اعراب را محکوم و به حمایت از اسرائیل پرداختند! در جنگ 33روزه اما اوضاع منطقه متفاوت بود. این بار ‌اسرائیلی‌ها با اتکا به سلاح‌های برتر دچار غرور شده وفکر نمی‌کردند این‌گونه آسیب پذیر باشند.چرا که آنان سرمست از برتری نظامی وپشت گرمی به حمایت امریکا وهمراهی برخی دولت‌های منطقه فکر نمی‌کردند این‌گونه به تله بیفتند و نتوانند از پس گروهی شبه نظامی برآیند.
اتفاقاً دولت امریکا دراین جنگ به کمک اسرائیل آمدوبا حمایت سیاسی و تسلیحاتی سعی کرد نقاط ضعف اسرائیل را پوشش دهد اما کاری از پیش نبرد و معلوم شد اسرائیل از شکنندگی آشکاری رنج می‌برد.
نتایج و عواقب جنگ 33روزه چه بود؟
طی این جنگ و پس از آن ناکارآمدی برنامه دفاعی اسرائیل آشکارو معلوم شد که:
۱- اسرائیل بیش از حد به توان تسلیحاتی خود مغرور و راهکار ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی را در مناسبات مادی و زد وبند‌های سیاسی می‌بیند.حال آن‌که قدرت ایمان نیز می‌تواند به عنوان عامل برهم زننده مناسبات مادی مطرح وآسیب رسان باشد.
۲- روحیه سربازان اسرائیلی دیگر مثل گذشته نیست و آنان فاقد انگیزه برای جنگیدن و به مخاطره انداختن جان خود به خاطر حفظ رژیمی اشغالگر هستند.
۳- اعراب مثل گذشته، ناتوان نبوده و به نیروها و ابزارجدیدی دست یافته‌اند که ارتش اسرئیل فاقد آن هاست.
عواقب جنگ 33 روزه برای اسرائیل ادامه دارد چرا که با ظهور قدرت شیعیان لبنان، که روزگاری ضعیف‌ترین همسایه اسرائیل به‌شمار می‌رفت و امروزه در سایه جهاد شیعیان جنوب لبنان تبدیل به پرتحرک‌ترین وخطرناک‌ترین آنها شده، می‌تواند همچون کابوسی خواب اسرائیلی‌ها را برآشفته وامنیت آهنین صهیونیست‌ها را به مخاطره بیندازد. از سوی دیگرهرگونه تهدید وفشار سیاسی به دولت لبنان نیزمنجر به قدرت بیشتر حزب‌الله به‌عنوان نهادی غیردولتی خواهد شد. در همین راستا نظریه‌پردازان نظامی معتقدند، جنگ با حزب‌الله نمی‌تواند به دستاوردهای سیاسی برای اسرائیل بینجامد.
در جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه لبنان که در سال ۲۰۰۶ بوقوع پیوست، فقط حدود ۴ هزار موشک حزب‌الله به اسرائیل اصابت کرد واین همان نکته مورد غفلت اسرائیلی‌ها وتفاوت جنگ‌های قبلی با این جنگ و جنگ‌های بعدی  است. اسرائیل سال‌ها زحمت کشید تا سیستم موسوم به گنبد آهنین را به منظور دفاع در برابر حملات موشکی محدود برپا کند. این سیستم تاکنون توانسته کسر کوچکی از حملات پراکنده موشکی را خنثی کند، اما به نظر می‌رسد هیچ سیستم ضد موشکی قادر به دفاع از اسرائیل در برابرهزاران موشک نباشد. زیرساخت‌ها و اقتصاد اسرائیل، شامل صنایع، نیروگاه‌ها، سیستم آبرسانی و سوخت‌رسانی از ناحیه توان جسورانه حزب‌الله در خطر است. چنین جنگی اعتماد سرمایه‌گذاران و کمپانی‌های خارجی به اسرائیل را درهم می‌شکند و آن‌ها سرمایه‌های خود را خارج خواهند کرد. جهانگردی که از مهم‌ترین منابع درآمدی اسرائیل است، درمعرض آسیب جدی است واین تهدید بزرگی برای موجودیت اسرائیل به شمار می‌رود.

کپی