اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

فیلم مهناز افشار را بیشتر بشناسیم

فیلم مهناز افشار را بیشتر بشناسیم

«مهمانخانه ماه نو»، ماجرای زندگی زنی به نام نوشین با بازی مهناز افشار است که ورود مردی به زندگی‌اش، موقعیت زندگی او را تغییر می‌دهد.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: فیلم سینمایی «مهمانخانه ماه نو» از روز گذشته اکران آنلاین خود را آغاز کرد. فیلمی که نغمه ثمینی آن را نوشت و تاکه‌فومی سوتسویی آن را کارگردانی کرد. این فیلم به عنوان همکاری موفق سینمای ایران و ژاپن در بخش مخصوص سینمای شرق جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شد.

تیمی از سینماگران ایرانی و ژاپنی در ساخت این فیلم همکاری داشتند تا جایی که کارگردانی، فیلمبرداری و دو نفر از بازیگران آن ژاپنی و سایر اعضای تیم از اهالی سینمای ایران هستند.

تاکه‌فومی سوتسویی، کارگردان این اثر تا پیش از این، سه فیلم مهم با نام‌های «در یک سیاره تنها»، «پرتره باخ»، «بیش از درایو» و «ماجراجویی بزرگ» را کارگردانی کرده است. او از دانشگاه توکیو زوکی فارغ‌التحصیل شده و تا قبل از ورود به دنیای کارگردانی، فعالیتش در سینما را به عنوان دستیار کارگردان و تدوین‌گر آغاز کرد. او همچنین از سال 2005 در دانشگاه هنر توکیو تدریس می‌کند.

اما «مهمانخانه ماه نو» در طول ساخت خود از سکوت خبری استفاده فراوانی برد و به ناگهان در جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان یکی از فیلم‌های مهم سال خودش را نشان داد. هرچند در همان زمان هم مراحل فنی را به تازگی پشت سر گذاشته بود و بخشی از کارهای تبلیغاتی اثر در همان زمان نزدیک به جشنواره انجام شد. با این وجود می‌توان گفت که از ساخت فیلم بیش از یک سال می‌گذرد. در این یک سال، هیچ‌وقت صحبتی از اکران فیلم به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی و شهره گلپریان به میان نیامده بود.

تا اینکه در شرایطی که فیلم‌های مختلف در تلاش برای آغاز اکران آنلاین خود هستند، «مهمانخانه ماه نو»، زودتر از دیگران به این صف پیوست و عنوان چهارمین فیلم را از آن خود کرد. فیلمی که بازیگران اصلی آن ایرانی هستند و در میان آنها، مهناز افشار هم حضور دارد. به هر حال بازیگر سینمای ایران که این روزها با حضور در شبکه‌های تلویزیونی و هیاهو در شبکه‌های اجتماعی همچنان برای خودش بروبیایی دارد، طبق انتظارات پیشین نباید به این زودی‌ها سر از سینمای ایران درمی‌آورد. اما رایزنی‌ها و –البته نمونه مشابهی که درباره گلشیفته فراهانی اتفاق افتاد- اجازه نداد که «مهمانخانه ماه نو»، تبدیل به «درباره الی» شود.

در این فیلم، علاوه بر دو بازیگر ژاپنی، لاله مرزبان، علی شادمان، نسیم ادبی، مریم بوبانی و جواد یحیوی ایفای نقش کرده‌اند.

کپی