اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

سرگرمی‌های فرهنگی همچنان تعطیل هستند

سرگرمی‌های فرهنگی همچنان تعطیل هستند

تا امروز مشخص شده که نه فقط سینماها، بلکه کنسرت‌ها و تئاترها نیز به این زودی‌ها به روال عادی بازنمی‌گردند.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: روز گذشته، خبر رسید که فعلا برنامه‌ای برای بازگشایی مجدد سینماها وجود ندارد و تا زمانی که شرایط به وضعیت عادی بازنگردند، سالن‌های سینما نیز فعالیت خود را از سر نمی‌گیرند. این خبر در گفت‌وگوی محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی مطرح شد. او در این گفت‌وگو توضیح داد: «سینماها در عید فطر بازگشایی نمی‌شوند ستاد کرونا هم هنوز به ما اجازه بازگشایی را نداده است و باید ببینیم موقعیت بعدی چه زمانی فراهم می‌شود.»

شاید نیمه دوم خرداد ماه

طباطبایی‌نژاد در این گفت‌وگو تاکید کرد: «دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پیشنهادات خود را که همان ضوابط ۱۵ گانه کارگروه آسیب‌های سینما بود، به ستاد مقابله با کرونا دادند و آن دوستان هم بررسی کردند البته آنطور که من اطلاع دارم مجموعه ستاد مقابله با کرونا خودشان هم مطالعات بیشتری انجام داده‌اند اما اینکه فعلاً در عید فطر بازگشایی نخواهیم داشت، قطعی است. در مرحله بعد اولین احتمالات بازگشایی بعد از نیمه خرداد و یا پایان خرداد خواهد بود.»

در صحبت‌های معاون ارزشیابی سازمان سینمایی، مواردی بود که می‌توان درباره تعطیلی کنسرت‌ها و تئاترها نیز به آن اشاره کرد: «به تازگی ۲ تست تجمعی انجام شده که ستاد مقابله با کرونا باید جوابش را دریافت کند. در این صورت احتمال اینکه سینماها با قید رعایت پروتکل و محدودیت ظرفیت، بازگشایی شوند، برای نیمه خرداد به بعد وجود دارد. در حال حاضر هیچ‌کدام از ما نمی‌توانیم خبر قطعی درباره پایان تعطیلی سینماها بدهیم چون هیچ کس اطلاعی ندارد حتی خود ستاد هم به ما خبر قطعی نمی‌دهد. باید بازخوردهای بیرونی گرفته شود. برای مثال باید تعداد مبتلایان مشخص شود چون به تازگی تجمعات آزادتر شده و مساجد به طور محدود بازگشایی شده‌اند بنابراین باید بازخورد این اتفاقات گرفته شود، اگر دیدند شرایط پرمخاطره نیست یک گام به جلو می‌روند و ممکن است در این مرحله سینما در اولویت قرار بگیرد.»

سالن‌های تئاتر باز نمی‌شوند

این خبر را مدیر روابط‌عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر به زبان آورد. مجید فروغی در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد: « فعلاً وضعیت بازگشایی سالن‌های تئاتر نامشخص است و ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص تصمیم‌گیری نکرده است، ضمن اینکه زمانی هم که ستاد در این خصوص تصمیم بگیرد باید درباره چگونگی شروع فعالیت‌های تئاتری با اداره کل هنرهای نمایشی و حوزه تئاتر مشورت کند.» پیش‌بینی این نهاد نیز همچون سازمان نظارت و ارزشیابی به نیمه خرداد ماه بازمی‌گردد. هرچند که هیچ قطعیتی نیز در این زمینه وجود ندارد. بلکه تمام تصمیم‌گیری‌ها به ستاد ملی مقابله با کرونا محول شده است.

خبری از کنسرت‌ها نیست

مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد درباره از سرگیری برگزاری کنسرت‌های موسیقی نیز توضیح داد: «در حوزه موسیقی نیز جلسه‌ای میان مجمع صنفی آثار شنیداری خانه موسیقی، انجمن صنفی هنرمندان موسیقی و مدیران سالن‌های موسیقی برگزار و طی آن پیشنهادهایی تدوین و به ستاد ملی کرونا ارائه شد ولی در خصوص زمان برگزاری کنسرت‌های موسیقی نیز ستاد ملی کرونا باید تصمیم‌گیری کند.» فروغی سپس در خصوص بحث مطرح شده درباره برگزاری کنسرت‌های موسیقی بعد از عید سعید فطر، یادآور شد: «در جلسه صنوف موسیقی و در قالب پیشنهادهای تدوین شده به ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام شد که آمادگی برگزاری کنسرت بعد از عید سعید فطر وجود دارد ولیکن ستاد ملی مقابله با کرونا باید درباره زمان برگزاری کنسرت‌ها تصمیم‌گیری کند و ستاد هنوز در این زمینه تصمیمی نگرفته است.»

کپی