اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

اختلافات برسر اجرای لغو قرنطینه در اسپانیا

اختلافات برسر اجرای لغو قرنطینه در اسپانیا

اسپانیا در حالی در جایگاه نخستین کشور اروپایی درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد که مدیریت بحران کرونا به چالش جدی دولت تبدیل شده است.

کاهشی شدن آمار جانباختگان کرونا در اسپانیا تا جایی پیش رفت که طبق اعلام وزارت بهداشت این کشور از ۲۴ ساعت گذشته (سه شنبه تا چهارشنبه) با ثبت ۸۷ مورد فوتی، شمار جانباختگان برای سومین روز متوالی کمتر از ۱۰۰ نفر گزارش شد؛ براساس آخرین آمارها از اسپانیا تاکنون ۲۷۸ هزار و ۸۰۳ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۷ هزار و ۷۷۸ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

«فرناندو سیمون» رئیس مرکز اورژانس و فوریت های بهداشتی وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرد: اگرچه داده های آماری و نحوه تکامل بیماری در کشور رضایت بخش است اما همچنان باید محتاطانه عمل کنیم.

اسپانیا که از آغاز گسترش کووید-۱۹ در جایگاه یکی از کانون های شیوع کرونا در اروپا قرار دارد، در حالی طرح چهار مرحله ای روند کاهشی محدودیت ها و قرنطینه را برای ۷۰ درصد از شهروندان را در هفته های اخیر کلید زد که شهرهای مادرید و بارسلونا همچنان در مرحله صفر برنامه دولت قرار دارند؛ ممانعت دولت از آغاز طرح قرنطینه در مادرید در هفته های اخیر با موجی از انتقادها از سوی مقام های منطقه ای مادرید روبرو بوده است.

«سالوادور ایا» وزیر بهداشت اسپانیا نیز اعلام کرد: اگرچه روند بیماری در مادرید نسبتا مطلوب است اما هنوز دارای نقاط ضعف مهمی در ظرفیت سیستم تشخیص مبتلایان کووید-۱۹ است که این شهر را در جایگاه مناطق پرخطر قرار می دهد و در صورت شیوع دوباره بیماری در این شهر، کل کشور از پیامدهای ان در امان نخواهد بود. 

برنامه دولت اسپانیا برای مقابله با کرونا به این شرح اعلام شد که در مرحله صفر یا مقدماتی و آماده سازی که از روز دوم می(۱۳ اردیبهشت) آغاز شد، مردم پیاده‌روی و انجام ورزش به طور انفرادی را اجرا می‌کنند.

در مرحله نخست این طرح که برای بیش از ۳۰ میلیون نفر از شهروندان به اجرا در آمده است، مغازه های کوچک تحت تدابیر شدید ایمنی (دو متر فاصله اجتماعی)، بازگشایی شد؛ کافه‌ها و رستوران‌ها می‌توانند تا ۴۰ درصد ظرفیت خود در بیرون از این مکان‌ها را سرویس ارایه دهند و هتل‌ها نیز می‌توانند بجز مناطق مشترک، سایر اماکن خود را باز کنند. کلیساها و ارامگاه‌ها نیز تا یک سوم ظرفیت خود باز خواهند بود.

در مرحله دوم، اجازه داده خواهد شد تا لیگ‌های حرفه ای ورزشی، سالن های سینما، تئاتر، مراکز فرهنگی و هنری، موزه ها و سالن های کنفرانس با یک سوم ظرفیت فعالیت داشته باشند.

در مرحله سوم، ترددها بین استان‌ها انعطاف پذیر خواهد بود. مغازه‌ها می‌توانند با ۵۰ درصد ظرفیت فعال باشند

دولت اسپانیا که با پیدایش نخستین نشانه ها از گسترش ویروس کرونا در این کشور از اهرم «وضعیت هشدار» به عنوان قویترین دست آویز برای کنترل و مهار بیماری در کشور سود برده است، اکنون در تلاش است تا وضعیت اضطراری را تا دستکم ۱۵ روز دیگر تمدید کند.

اسپانیا با گسترش شیوع کرونا، از روز ۱۳ مارس (۲۳ اسفند)، وضع فوق‌العاده اعلام کرده و دولت این کشور این وضع را هر ۲ هفته تمدید کرده است.

مدیریت بحران کرونا که با شیوع بیماری همه گیر محل اختلاف دولتمردان و مقام های محلی ایالت های خود مختار با دولت این کشور بوده است، در روزهای اخیر با اعتراض و تجمع های شهروندان در ایالت های مادرید، والنسیا و مورسیا روبرو بوده است؛ خواسته معترضان که از شرایط قرنطینه و وضعیت کنونی کشور ناراضی هستند، استعفای سانچز است.    

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد: ما در حال پشت سر گذاشتن این آزمون هستیم، آزمونی که در ده هفته اخیر با شجاعت و حمایت همگان سپری شد، عبور از بحران بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی کنونی ناشی از ظهور کووید- ۱۹ که با آن روبرو هستیم نیازمند اتحاد همه مردم جامعه است./ایرنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی