اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

تقویت نهادهای مدنی برای کمک به دولت‌ها

تقویت نهادهای مدنی  برای کمک به دولت‌ها
الهه کولایی استاد دانشگاه

از آغاز سال جدید میلادی (2020) همه کشورهای جهان، زودتر یا دیرتر با پدیده‎ای روبه‎رو شدند که به طور اساسی سامان اقتصادی و اجتماعی و لابد فرهنگی و سیاسی آنها را تحت تأثیر قرار داده و پس از این نیز خواهد داد.
همه‎گیری ویروس کووید19 و ابتلای صدها هزار نفر از مردم جهان به این بیماری، کشورهای مختلف را متناسب با سطح توسعه آنها به تکاپو واداشته تا برای رویارویی مناسب با این پدیده، آمادگی‎های لازم را در خود ایجاد کنند. گروه‎های مطالعاتی و پژوهشی و دانشمندان در همه کشورها، بویژه در کشورهایی که سهم بسیار بالایی در تولید علم در جهان دارند ابعاد مختلف این پدیده و آثار و پیامدهای آن برای جامعه بشری را نه تنها در یک جامعه مورد توجه قرار دادند بلکه همه تلاش می‎کنند تا بهترین و کارآمدترین روش‎ها را برای رویارویی با این پدیده شگفت‎انگیز پیدا کنند. در این میان نقش دولت‎ها و نظام‎های سیاسی در سراسر جهان نقشی تعیین‌کننده است.
بار دیگر روشن شده که دولت‎های کارآمد و حکومت‎هایی که مصالح عمومی و منافع مردم را در اولویت فعالیت خود قرار داده‎اند بهتر می‌توانند با این پدیده رودررو شده و آن را مهار کنند؛ هرچند این پدیده به‌دلیل ناشناخته بودنش ابهام‎های زیاد و دشواری‎های پیچیده و متنوعی را در همه کشورها ایجاد کرده اما، بالاخره راه‌هایی برای مهار آن پیدا شده است.
نکته‎ای که بسیار اهمیت دارد این است که، حکومت‎ها و نیز دولت‌ها در سراسر جهان به‌دلیل این رخداد اهمیت کنش‎های اجتماعی و فعالیت نهادهای مردمی را بیش از پیش مورد توجه قرار دادند. کووید- 19 و همه‎گیری آن نشان داد که حکومت‎ها به تنهایی نمی‎توانند وظایف خود را به انجام برسانند. بویژه حمایت از کادرهای درمانی در کشورهای مختلف در جهت جلوگیری از فرسوده شدن آنها، نیاز به افزایش آموزش و آگاهی‎های عمومی و توجه به چشم اندازها و استانداردها و موازین بهداشتی را مشخص‎تر کرده است. این تجربه سبب شد که حکومت‎هابر بسیج عمومی و به‌کارگیری سرمایه اجتماعی و تمرکز بر اعتماد عمومی بیشتر توجه کنند. در جریان تحولات ناشی از همه‎گیری کرونا، مشخص شد نهادهای اجتماعی و مدنی و سازمان‎های خیریه‎ای می‎توانند همراه و همسو با حکومت‌ها انجام وظایف دشوار آنها را تسهیل کنند. این تجربه بسیار ارزشمندی برای همه حکومت‎ها در سراسر جهان است که اهمیت سرمایه اجتماعی و ضرورت تقویت نهادهای مدنی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند. تقریباً یک باور عمومی در میان بسیاری از پژوهشگران و دانشمندان امروز به وجود آمده که جهان دیگر به دنیای پیش از کرونا برنخواهد گشت و جامعه جهانی باید خود را آماده شرایط پساکرونا کند. شرایطی که متناسب با توسعه کشورها و با توجه به میزان به‌کارگیری محاسبات عقلانی در جوامع مختلف می‌توان انتظار بهبود یا وخامت آن را داشت. امروز در سراسر جهان حکومت‎هایی می‎توانند با این پدیده رویارویی مؤثر و کارآمد داشته باشند و وظایف خود را بخوبی انجام دهند که با تمرکز بر منافع عمومی و مصالح ملی و با بسیج توانمندی‎های اجتماعی و مردمی و تقویت نهادهای جامعه مدنی، تلاش کنند تا مردم را در کنار دولت در مواجهه با این پدیده و نجات جان انسان‎ها به حرکت درآورند. بدون تردید برای جلب حمایت مردم و همسو و هم راستا ساختن‎شان با تلاش‎ حکومت‌ها، سرمایه اجتماعی و میزان اعتماد عمومی نقشی تعیین‌کننده و تأثیرگذار دارد که می‎تواند در جهان پساکرونا نقشی مؤثرتر از گذشته را برعهده بگیرد. 

کپی