اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت‌و‌گو با «ایران» از آخرین وضعیت توسعه پارس جنوبی می‌گوید

حرفه‌ای شدیم؛ تحریم و کرونا بر تولید اثر نکرد

حرفه‌ای شدیم؛ تحریم و کرونا بر تولید اثر نکرد
عطیه لباف خبرنگار

کرونا که نظم تمام جهان را بهم ریخته است، چه تأثیری روی طرح‌های توسعه و تولید بزرگترین میدان گازی جهان یعنی «پارس جنوبی» گذاشت؟ این سؤالی است که محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت‌و‌گو با «ایران» به آن پاسخ می‌دهد. مشکین‌فام در این گفت‌و‌گو از آخرین وضعیت توسعه این میدان گازی مشترک میان ایران و قطر بویژه در فاز 11 میدان و لایه‌های نفتی خبرهای تازه‌ای می‌دهد و اشاره‌ای به فعال شدن کمیته مشترک با کشور قطر طی 3 سال گذشته می‌کند. در ادامه بخوانید.

آیا شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها در اسفند و فروردین ماه امسال روی برنامه توسعه میدان مشترک پارس جنوبی اثر داشت یا اینکه طبق زمان‌بندی فعالیت‌ها انجام می‌شد؟
با شیوع ویروس کرونا 2 هفته کار در بخش توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، تعطیل شد. به‌طوری که هر ساله تعطیلات نوروزی برای پیمانکاران در تاریخ 7 فروردین به اتمام می‌رسید اما امسال تا 22 فروردین بر اساس دستورالعمل ابلاغی، کار متوقف بود.
پس از این تاریخ به پیمانکاران و فعالان در توسعه میدان، ابلاغ کردیم که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دوباره مشغول به کار شوند. مثلاً در مکان‌هایی نظیر خوابگاه‌ها، تعداد افراد را کم کردیم و در بخش دریا نیز به دلیل محدودیت فضا روی شناورها مجبور به کاهش تعداد نیروی فعال شدیم تا شاهد انتشار ویروس نباشیم.
لذا می‌توانیم بگوییم که شیوع ویروس کرونا 2 هفته فرآیند توسعه میدان را متوقف کرد که در برنامه توسعه میدان پیش‌بینی نشده بود. اما از هفته چهارم فروردین، فعالیت‌های توسعه‌ای میدان از سر گرفته شد؛ البته به خاطر کاهش نیروی کار و فاصله‌گذاری اجتماعی، شدت توسعه اندکی کم شده است و به‌طور کلی سرعت کار مانند مدت مشابه سال قبل نیست. ولی کار دوباره به جریان افتاده است و متوقف نیست.
تولید گاز چطور؟ آیا در این مدت استحصال گاز از میدان کمتر نشد؟
خیر. به هیچ وجه. حتی یک متر مکعب برداشت گاز از میدان به خاطر بیماری کرونا کم نکردیم و مانند سال‌های قبل تولید انجام شد و اکنون نیز در حال تولید است.
البته به‌طور کلی در 6 ماهه اول سال با کاهش تقاضا، برنامه تعمیرات اساسی را داریم، تا در زمستان دچار مشکل نشویم. امسال هم مطابق برنامه در حال کار هستیم. به این ترتیب که شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در بخش خشکی اقدام به تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها می‌کند و ما نیز همزمان تعمیرات اساسی سکوهای متناظر را انجام می‌دهیم و به تبع آن تولید از سکوها را به میزان مورد نظر کم می‌کنیم. ولی شیوع ویروس کرونا در برنامه تولید هیچ تأثیری نداشته است.
اما یکی از مهمترین آثار شیوع ویروس کرونا و اعمال قرنطینه‌ها، کاهش تقاضا برای بنزین و به تبع آن کاهش تقاضای پالایشگاه‌ها برای میعانات گازی بود. این مسأله روی برداشت گاز کشور که استحصال میعانات گازی همراه آن اجتناب‌ناپذیر است، تأثیر نداشت؟
خیر. ما دیگر حرفه‌ای شده‌ایم. در دو سال گذشته یاد گرفتیم که چگونه شرایط را مدیریت کنیم. لذا مسأله کاهش مصرف بنزین و کاهش تقاضا برای میعانات گازی، تأثیری روی تولید گاز از پارس جنوبی نداشت. در این زمینه ظرفیت و تقاضای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بی‌تأثیر نیست. این پالایشگاه اخیراً با تلاش همکاران شرکت پالایش و پخش به ظرفیت ۴۵۰ هزار بشکه استفاده از میعانات گازی پارس جنوبی رسیده است. مابقی که حدود 200 هزار بشکه است، به مصارف دیگر از جمله تقاضای مجتمع‌های پتروشیمی نظیر نوری و برزویه و همچنین صادرات اختصاص می‌یابد؛ در عین حال ما اواخر سال گذشته ۸ مخزن عظیم و راهبردی جدید برای میعانات گازی به ظرفیت ۴ میلیون بشکه را وارد مدار کردیم که کمک فراوانی به تاب‌آوری پالایشگاه‌های پارس جنوبی کرد. به همین خاطر است که تولید گاز ایران در نتیجه کاهش مصرف بنزین و تقاضای پالایشگاه‌های جهان کم نشد.
وضعیت توسعه فاز 11 چگونه است؟ با توجه به اینکه سرعت اجرای برنامه توسعه اندکی با شیوع ویروس کرونا کند شده، آیا توسعه فاز 11 میدان، بازهم عقب می‌افتد؟
همان‌طور که اشاره کردم 2 هفته کار اجرایی و توسعه‌ای در نیمه فروردین ماه عقب افتاد اما در مجموع پروژه فاز 11 در حال اجراست و فعالیت‌ها شروع شده است. اکنون می‌توانیم بگوییم که طلسم توسعه فاز 11 پارس جنوبی به عنوان آخرین فاز توسعه میدان شکسته شده است. بارگیری جکت سرچاهی سکوی 11B انجام و حمل آن به موقعیت نصب آغاز شده است. وزن این جکت حدود 2 هزار و 200 تن و ارتفاع آن 88 متر است؛ که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی اواخر خردادماه نصب آن همراه با تحکیم و شمع‌کوبی به اتمام می‌رسد و پس از نصب این جکت عملیات حفاری پنج حلقه چاه اول این فاز آغاز می‌شود. انتخاب پیمانکاران و خدمات‌دهندگان حفاری نیز از طریق مناقصه توسط پتروپارس در حال انجام و جمع‌بندی است و در این بخش نیز کارها جریان دارد.
برداشت گاز از این فاز میدان چه زمانی آغاز شود؟
برنامه این است که سال آینده با بهره‌برداری از نخستین چاه فاز 11 پارس جنوبی برداشت گاز از این فاز آغاز شود. امیدواریم که مطابق برنامه کارها جلو برود. تاکنون کارها طبق برنامه بوده است.
الان ظرفیت تولید گاز از میدان چقدر است؟
حدود 650 میلیون متر مکعب در روز.
قرار بود در راستای تحقق برنامه تولید هزار میلیون متر مکعب تولید گاز در کشور، ظرفیت برداشت گاز از میدان پارس جنوبی به بیش از 700 میلیون متر مکعب برسد. چه زمانی این برنامه محقق می‌شود؟
امسال برنامه این است که 50 میلیون مترمکعب دیگر در بدبینانه‌ترین سناریو به ظرفیت تولید اضافه شود. بخشی از این ظرفیت با تعمیر خط لوله انتقال گاز فاز 16 پارس جنوبی ایجاد خواهد شد. تعمیرات این خط قرار است که امسال تابستان به اتمام برسد. ظرفیت خط 28 میلیون متر مکعب در روز است اما برای اطمینان از تحقق برنامه‌ها، سهم این بخش را 15 میلیون متر مکعب در نظر گرفته‌ایم.
بخش دیگر آن نیز قرار است با اسیدکاری و تکمیل فازهای 3 و 14 و 22 تا 24 ایجاد شود. برنامه این است که تا پایان خرداد امسال، تولید از سکوی 13C آغاز شود و این سکو حدود 14 میلیون متر مکعب در روز ظرفیت تولید را افزایش می‌دهد. البته اکنون نیز ظرفیت تولیدی در حدود 10 میلیون متر مکعب از این 14میلیون متر مکعب فراهم است، اما در بخش پایین دست آن -پالایشگاه- تعمیرات اساسی در حال انجام است.
در سکوی 13A نیز کار چاه‌ها باقی مانده است و با تأمین متریال و آمادگی پیمانکار، اتصال چاه‌ها به سایت انجام می‌شود. اما در ظرفیت امسال در نظر نگرفته‌ایم.
وضعیت توسعه در لایه‌های نفتی پارس جنوبی چگونه است؟ آیا همچنان تولید از میدان انجام می‌شود؟
برای توسعه در این بخش، معاونت توسعه شرکت ملی نفت ایران در حال رایزنی با یک پیمانکار خارجی است و امیدواریم که مذاکرات به قرارداد بینجامد. اما در خصوص تولید از لایه‌های نفتی میدان، اکنون تولید در حال انجام است. اگرچه کاهش تکلیفی داشته‌ایم اما تولید همچنان در حال انجام است و ظرفیت تولید بالاتر از میزان برداشت است.
به عنوان سؤال آخر! آیا تولید ایران و قطر از مخزن پارس جنوبی صیانتی است و رقابت بین دو کشور لطمه‌ای به مخزن نمی‌زند؟
به هر حال تولید از هر میدان مشترک چنانچه براساس توافق ذینفعان و طرفین، محدود و غیررقابتی باشد طبعاً دوره تولید طولانی‌تری را به همراه خواهد داشت. در حال حاضر علی‌رغم برداشت کلی بیشتر در طرف مقابل که ناشی از دوره طولانی‌تر تولید بوده است، ما خوشبختانه به سرعت به میزانی از تولید دست پیدا کرده‌ایم که علاوه بر صیانت از منافع کشورمان قدرت چانه‌زنی و دست برابر و بلکه بالاتر را پیدا کرده‌ایم. و در عین حال از سه سال پیش تاکنون مجدداً کمیته مشترک با کشور قطر را فعال کرده‌ایم و ضمن تعامل مستمر در خصوص برنامه‌های توسعه و راهکارهای افزایش منافع طرفین از میدان به‌صورت منظم و سالانه تبادل نظر و اطلاعات در قالب نشست‌های مشترک را داریم. این موضوع به افزایش طول عمر مخزن کمک می‌کند.

کپی