اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
چین و روسیه آب پاکی را روی دست امریکا ریختند

واشنگتن هیچ حقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ندارد

واشنگتن هیچ حقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ندارد

گروه سیاسی/ پکن در واکنش به تلاش امریکا برای ممانعت از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در کنار روسیه قرار گرفت و با رویکرد ضد ایرانی امریکا مخالفت کرد. نمایندگی چین در سازمان ملل متحد در توئیتر به یادداشت «برایان هوک»، مقام دولت امریکا که بر تلاش‌های این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تأکید کرده بود واکنش نشان داد و نوشت: «امریکا با خروج از برجام در عمل به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شکست خورده است.

این کشور هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد چه برسد به اینکه بخواهد ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها را فعال کند. حفظ برجام تنها روش صحیح برای حرکت رو به جلو است.»
بر اساس تفاهماتی که میان ایران و طرف‌های توافق هسته‌ای در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت صورت گرفته است، تحریم‌های تسلیحاتی ایران از روز 27 مهرماه سال جاری لغو خواهد شد و ایران مجاز است به طور قانونی تسلیحات نظامی مورد نیاز خود را از سایر کشورها خریداری کند و کشورهای دیگر نیز با مانعی برای فروش سلاح‌های غیرممنوعه به ایران مواجه نخواهند بود. این در حالی است که مقام‌های امریکایی از ماه‌ها پیش تلاش خود را برای جلوگیری از لغو این تحریم‌ها آغاز کرده‌اند.
واشنگتن در تلاش است تا ۱۵ عضو شورای امنیت را برای تمدید و تشدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تحت فشار بگذارد و برای نیل به این مقصود باید قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را به تأیید 9 عضو شورای امنیت برساند به شرط آنکه هیچ کدام از 4 عضو دیگر دائمی شورا اعم از چین، روسیه، فرانسه یا بریتانیا آن را وتو نکنند. از جمله جدیدترین اقدامات واشنگتن ادعای فاکس نیوز، رسانه نزدیک به کاخ سفید است که مدعی شده دولت امریکا روز چهارشنبه گذشته اعضای شورای امنیت را به نشستی پشت درهای بسته برای بحث درباره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دعوت کرده است و به ادعای این رسانه، هدف از برگزاری این نشست، بحث درباره اقدام ایران در روز ۲۲ آوریل برای پرتاب یک ماهواره نظامی بوده است. نماینده دولت امریکا در این نشست ایران را به نقض مستمر تحریم‌های تسلیحاتی متهم کرد. «برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور ایران نیز دو روز پیش طی یادداشتی در روزنامه امریکایی «وال استریت ژورنال» بار دیگر ادعاهای دیگر مقام‌های کشورش درخصوص تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را تکرار کرد.
هوک در یادداشت خود آشکارا ایران را تهدید کرد  در صورتی که تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران بعد از تاریخ اکتبر 2020 (اواخر مهرماه ۹۹) تمدید نشود، امریکا برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران وارد عمل می‌شود. هوک در ادامه یادداشت خود بار دیگر به ساز و کار حل و فصل اختلاف یا همان «مکانیسم ماشه» که در برجام به آن اشاره شده، استناد کرد و نوشت: «اگر دیپلماسی امریکا با وتو به نتیجه نرسد، ایالات متحده امریکا حق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی از طریق روش‌های دیگر را همچنان از دست نخواهد داد.»
استدلال حیرت‌آور حقوقدانان امریکایی
تهدیدات امریکایی در شرایطی مطرح می‌‌شود که به نظر می‌‌رسد تلاش برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی از همین حالا با سد محکمی چون روسیه و چین مواجه شده است.  علاوه بر مخالفت چین، روسیه نیز از مدت‌ها پیش تأکید کرده بود که مخالف تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است و حتی یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه این کشور از احتمال آغاز مذاکرات مقام‌های روس با ایران درخصوص عرضه تسلیحات به تهران بعد از منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل خبر داده است.
در جدیدترین واکنش‌ها سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه موضع روسیه کاملاً معلوم است، گفت: «هیچ کشوری اجازه ندارد به طور گزینشی و بخشی از قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کند.» ریابکوف یادآوری کرد که «امریکا دو سال پیش از برجام خارج شد و در این وضعیت، ادعای استفاده از مکانیسم ماشه پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ سودجویانه است.»
او تلاش امریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را راه دشواری توصیف و تأکید کرد: «ایالات متحده با تلاش خود برای تمدید تحریم ایران بحران دیگری را به وجود می‌‌آورد و در شورای امنیت به مشکل می‌خورد.»
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز استناد حقوقدانان امریکایی به حق این کشور در برجام را حیرت آور توصیف کرد و گفت که «امریکا از خروج از برجام و عدم اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برای اهداف مخرب خود استفاده می‌‌کند. تعجب آور است که این کشور همچنان به قطعنامه ۲۲۳۱ استناد می‌‌کند.» به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، کشوری که قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌‌کند نمی‌تواند به مفاد آن استناد کند و تلاش امریکا برای استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ برای آغاز استفاده از مکانیسم ماشه برای جامعه جهانی ناخوشایند است. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نیز در توئیتی تأکید کرد که محدودیت ارسال تسلیحات در مورد ایران، اقدام موقتی است و روز ۱۹ ماه اکتبر آینده برداشته خواهد شد.

بــــرش
دست رد متحدان امریکا به درخواست ضد ایرانی

وزیر امور خارجه ایران نیز بار دیگر به ادعاهای واشنگتن مبنی بر رجوع به مکانیسم ماشه واکنش نشان داد. محمدجواد ظریف در توئیتی در پی ادعای مقامات امریکایی‌ مبنی بر مشارکت در برجام و تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نوشت: «همان کسانی که درباره تزریق مواد گندزدا (شوینده) برای پاک کردن بدن از ویروس کرونا خیالبافی می‌کردند، ادعا می‌کنند که در یک قطعنامه شورای امنیت که یک توافق را تأیید کرده، شریک هستند؛ در حالی که به گفته خودشان مدت‌ها پیش از این، به شراکت خود در آن پایان داده‌اند.» او همچنین در مورد ادعای بی اساس امریکا علیه تسلیحات ایران با بازنشر گزارش رسانه انگلیسی «گاردین» در پیامی توئیتری گفت که «آیا نیاز است چیزی اضافه کنم؟» به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که «هزینه تسلیحاتی ۹ کشور هسته‌ای جهان در سال گذشته به رکورد ۷۳ میلیارد دلار رسیده است و در این میان نصف هزینه تسلیحاتی سال گذشته مربوط به امریکا است.» براساس گزارش کمپین بین‌المللی برای از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای (ICAN) در سال ۲۰۱۹ هزینه تسلیحاتی امریکا به اندازه هشت کشور دیگر هسته‌ای جهان بوده است. این گزارش نشان می‌‌دهد که امریکا در سال گذشته میلادی  ۳۵.۴ میلیارد دلار برای تسلیحات هسته‌ای خود هزینه کرده است.
ظریف همچنین در گفت‌وگویی با خبرنگاران با اشاره به اینکه همه متحدان امریکایی‌ها گفته‌اند این استدلال پذیرفتنی نیست، افزود: «اینکه آقای برایان هوک اظهار کرده چیزی از برجام باقی نمانده، این هم به ایشان ربطی ندارد. آنچه مهم است، بین ایران و اعضای باقیمانده برجام است.»

کپی