اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
به‌ مناسبت واقعه ترور خورشیدعدالت در مسجد کوفه

یک بار ‌دیگر با‌ما سخن ‌بگو مولا

یک بار ‌دیگر با‌ما سخن ‌بگو مولا
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

کوفه سر بر دامان تاریکی، در خواب عمیقی فرو رفته بود و نمی‌دانست چه حادثه شومی در شرف تکوین است. آن شب شخصیتی با تیغ خشونت جاهلی زخم برداشت که والایی و عظمت او را هیچ‌کس ـ از دوست و دشمن ـ انکارنمی کند و به جز رسول گرامی اسلام(ص) در کفه هیچ ترازویی برابر نمی‌ایستد.

همان یگانه‌ای که درخشش صفاتش جهانیان را خیره کرده و درک واقعی وجود نامتناهی‌اش برهمه مجهول مانده است. رادمرد بلندهمتی که پرچم عدل و داد را بربلندای ستاره پروین کوبید و تلألویی که مروت و جوانمردی در جهان دارد مرهون فداکاری‌های اوست.
آن هنگام که شمشیر کین با بازوی جهل فراز رفت و با خشونت جاهلی بر فرق عدالت نشست، ندایی ملکوتی در محراب مسجد کوفه پیچید: «فزت و رب الکعبه». به راستی کدام جان این‌گونه مطمئن پایان زندگی دنیایی را آغاز رستگاری و فلاح می‌داند و بر این باور سوگند یاد می‌کند!او کیست و چگونه زیسته که در پایان عمر این‌گونه سخن می‌گوید! جان شیفته‌ای که بار سفراز قبل بسته و شترحیات را پیشاپیش درجاده سفر آخرت رانده است. مردی که از دریچه زهد به‌دنیا نگریسته و دنیا را با تمام جبروتش زیر کفش وصله دار خویش ریخته است. انسان برتری که زرق و برق دنیا زیرنگاه‌های نافذش در هم شکسته و لذایذ آن هیچگاه اراده او را به بازی نگرفته‌اند. دلاورترین و جسورترین انسانی که نقاب ریا و تزویراز چهره دنیاپرستان برگرفت و آنچه در پس پرده‌های نقاشی شده و مقدس نما بود را نمایاند. ابرمردی که بت‌های بزرگ را به زانو درآورد، خود اما، در برابر بیچارگان زانوی تواضع بر زمین رساند.راهنمایی که با فروغ دانشش راه را از بیراهه‌های ظلمانی شرک و ستم و ناروا شناساند و کاروان بشریت را با حکمت‌های فروزانش همراهی کرد. جوانمردی که عربده‌های مستانه حاکمان مستبد و متجاوزین ستمگررا با صلابت و شجاعتش خاموش کرد و همهمه‌های عیش و فساد را با عتاب مؤمنانه فرونشاند، همان اسوه کامل تقوا که فضیلت در کرانه شخصیتش انداخته است. او اول مرد مسلمان و خانه‌زاد کعبه و شهید محراب، امیرالمؤمنین علی(ع) است. همو که خاتم‌الانبیا(ص) در حقش فرمود: علی مع الحق و الحق مع علی. 

کپی