اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

ازبحران بهداشتی تا بحران اقتصادی اسپانیا با شیوع کرونا

ازبحران بهداشتی تا بحران اقتصادی اسپانیا با شیوع کرونا

شیوع گسترده ویروس کرونا که در هفته‌های اخیر اسپانیا را با بحران بهداشتی مواجه کرده، با سقوط بی سابقه ۵.۲ درصدی در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰ بر اقتصاد این کشور نیز سایه افکنده است.

به گزارش روز پنج شنبه خبرگزاری افه، به دنبال شیوع گسترده بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در اسپانیا، اقتصاد این کشور در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰میلادی شاهد افت شدید ۵.۲ درصدی بوده که به زعم کارشناسان در تاریخ اسپانیا پس از بحران مالی سه ماهه اول سال ۲۰۰۹، وقتی سقوط ۲.۶ درصدی حادث شد، این رقم تاکنون بی سابقه بوده است.    

براساس تازه‌ترین داده‌های موسسه ملی آمار اسپانیا (INE) از دلایل اصلی این افت شدید اقتصادی می‌توان به عوامل گوناگونی از قبیل، کاهش ۷.۵ درصدی در سرانه مصرف خانوارها، کاهش ۳.۵ درصدی در سرمایه‌گذاری‌های تجاری، کاهش ۹.۶ درصدی در بازار مسکن و همچنین افت ۸.۴ درصدی در بخش صادرات و واردات اشاره کرد.

پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا نیز پیش تر در نشستی خبری گفت: امسال شاهد «رکود عظیمی» در اقتصاد خواهیم بود که پاسخ قاطعی از سوی اتحادیه اروپا را می‌طلبد. 

اسپانیا که این روزها در جایگاه نخستین کشور درگیر با بیماری کووید-۱۹ در قاره اروپا قرار دارد، در صورت تداوم شرایط هشدار و قرنطینه سراسری، سقوط بی‌سابقه ۱۴ درصدی در اقتصاد و کاهش ۸۱ درصدی فعالیت بخش گردشگری را تجربه خواهد کرد.

براساس جدیدترین داده‌های موسسه ملی آمار اسپانیا، این کشور در چهار ماهه اول سال جدید میلادی، با افزایش ۱۴.۴ درصدی در نرخ بیکاری مواجه شده، که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده این رقم تحت تاثیر گسترش بیماری کووید-۱۹ و شرایط قرنطینه تا ۲۱.۷ درصد نیز در سال جاری رشد خواهد داشت.  

بنابر آخرین آمارهای رسمی از وزارت بهداشت اسپانیا، تاکنون در این کشور ۲۳۶ هزار و ۸۹۹ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده که ۲۴ هزار و ۲۷۵ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند./ایرنا

 

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی