اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

امکان انجام جراحی سرطان در بحران کرونا

امکان انجام جراحی سرطان در بحران کرونا

بیماران مبتلا به سرطان که امکان تعویق جراحی تومور برای آن ها وجود ندارد، در دوران بحران کووید-۱۹ و با رعایت کامل موازین بهداشتی، مورد عمل جراحی قرار می‌گیرند.

به گزارش بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر مجید صمصامی فلوشیپ جراحی سرطان عنوان کرد: درمان بیماران سرطانی در دوران پاندمی کرونا با چالش هایی مواجه شده است؛ از یکسو بیماران از به تعویق انداختن جراحی نگران هستند و از سوی دیگر پزشکان نگران عود بیماری و پیش آگهی های بیماری هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در زمان پاندمی کرونا، بیماران با تومور پیچیده در برد بیمارستان که با حضور اساتید دپارتمان های مختلف برگزار می شود، معرفی می شوند و بر اساس آن در مورد نحوه درمان بیماران تصمیم گیری می کنند. در صورتی که بتوانیم جراحی را به تعویق بیندازیم این کار را انجام می دهیم ولی در بیمارانی که نیاز به شیمی درمانی یا پرتو درمانی ندارند و یا مدت زمان کافی سپری شده است، بیمار را کاندید عمل می کنیم.

به گفته دکتر صمصامی، بر اساس تصمیم گیری های صورت گرفته در تیم اجرایی بیمارستان، اتاق های عمل ویژه بیماران عادی و بیماران کرونایی در نظر گرفته شد و موازین بهداشتی و ایمنی کامل لحاظ شد.

وی عنوان کرد: به عنوان نمونه در جراحی سرطان رکتومی که صورت گرفت ابتدا ۱۴ هفته پس از رادیوتراپی صبر کردیم و جراحی را به تعویق انداختیم ولی تعویق عمل بیش از این سبب می شد که بیمار از درمان اولیه هم سودی نگیرد.
با همفکری با سرویس عفونی و جراحی سعی بر این شد که جراحی با رعایت شرایط بهداشتی و ایمنی صورت گیرد و set up تهیه شد که از طریق آن پورتها و خروجی گازها به داخل فضای بسته که حاوی آب اکسیژنه است هدایت می شود و به فضای باز اتاق عمل راه پیدا نمی‌کند. بدین ترتیب کمترین ضرر متوجه کادر درمان و بیمار خواهد شد./ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کپی