اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال درنیمه جنوبی کشور از فردا

ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال درنیمه جنوبی کشور از فردا

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن معاونت بهداشت گفت: عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال در نیمه جنوبی کشور در بازه زمانی 26 تا 29 دی ماه انجام می شود.

ایران آنلاین / دکترمحسن زهرایی ضمن اعلام این خبر افزود: فلج اطفال یا پولیومیلیت یک بیماری ویروسی و مسری است و این بیماری معمولا درکودکان خردسال رخ می دهد ولی ممکن است در نوجوانان و بالغین نیز مشاهده شود.
وی افزود: بیش از 99 درصد موارد عفونت با ویروس، بی علامت و خفیف بوده و در کمتر از یک درصد موارد منجر به فلج دائمی فرد می شود.
زهرایی ادامه داد: به دنبال ریشه کنی آبله، سازمان جهانی بهداشت درسال 1988 برنامه جهانی ریشه کنی فلج اطفال را تصویب کرد که تاکنون موفقیت های زیادی داشته است و هم اکنون تنها دو کشورافغانستان و پاکستان همسایگان شرقی ما بومی این بیماری هستند.
وی با اعلام اینکه آخرین موارد فلج اطفال در ایران در سال 1379 گزارش شده و از آن تاریخ تاکنون، ایران عاری از فلج اطفال است، گفت: برای ریشه کنی فلج اطفال اقدامات متعددی انجام می شود، یکی از مهمترین این اقدامات، واکسیناسیون کلیه کودکان با واکسن فلج اطفال است و در ایران کودکان در بدو تولد 2 ، 4 ، 6 ، 18 ماهگی و 6 سالگی واکسن خوراکی فلج اطفال را دریافت می کنند.
رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن افزود: همچنین از شهریور 1394 یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال در 4 ماهگی ( همراه قطره فلج اطفال ) به کودکان تجویزمی شود.
وی اظهارکرد: اقدام مهم دیگر، عملیات ایمن سازی تکمیلی است که با توجه به مرزهای گسترده با دو کشور بومی فلج اطفال و ترددهای فراوان بین ایران و همسایگان شرقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
دکتر زهرایی گفت: درعملیات ایمن سازی تکمیلی که هر سال در ایران انجام می شود، کودکان زیر 5 سال بدون توجه به سابقه ایمن سازی، مجددا دو نوبت قطره خوراکی فلج اطفال را با فاصله 4 هفته دریافت می کنند.
به گفته رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن طبق برنامه ریزی انجام شده، نوبت اول این عملیات در 29-26 دی و مرحله دوم آن در 27-24 بهمن در نیمه جنوبی کشور در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه های خراسان جنوبی، زابل، زاهدان، بم، جیرفت، ایرانشهر و هرمزگان به صورت سراسری (خانه به خانه) انجام خواهد شد.
دکتر زهرایی اظهارکرد: درشهرستان های تحت پوشش دانشگاه های کرمان، فارس، فسا، جهرم، بوشهر، دزفول، آبادان، بهبهان و اهواز این عملیات درگروه ها و مناطق پرخطر انجام خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: طبق برآورد انجام شده حدود 800 هزار کودک زیر 5 سال تحت پوشش این عملیات قرار خواهند گرفت.
دکتر زهرایی افزود: سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در نیمه شمالی کشور قرار دارند، نیز مناطق و گروه های پرخطر خود را که بالغ بر 250هزار کودک زیر 5 سال می شوند، در طی اردیبهشت و خرداد واکسینه می کنند./وزارت بهداشت

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.