اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

چرا می گویند ماده «گُل» را حتی یکبار هم مصرف نکنید؟

چرا می گویند ماده «گُل» را حتی یکبار هم مصرف نکنید؟

میزان مصرف ماری‌جوآنا یا گل که بین دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان داروی شب امتحان معروف است در شرایط کنونی و پی به تعویق افتادن زمان امتحانات کاهش پیدا کرده، اما همچنان توصیه‌های جدی برای مصرف نکردن این ماده محرک و احتمال اعتیاد به آن ادامه دارد.

منصور براتی - معاون موسسه کادراس - درباره علت گرایش جوانان و نوجوانان سراسر دنیا به مصرف «گل» گفت: باور غلطی تحت عنوان اینکه گل یا ماری‌جوآنا اعتیادآور نیست شکل گرفته و اینطور تاکید شده است که گل ماده‌ای گیاهی است و عوارض کمی دارد، این درحالیست که ماری‌جوآنا یا گل ماده محرکی است که بین دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان داروی شب امتحان معروف است.

وی با بیان اینکه منشا گل «کانابیس» است که با عناوین مختلفی تحت عنوان گل، ماری‌جوآنا، علف و گراس به فروش می‌رسد، اظهار کرد: گل دارای ماده‌ای به نام تتراهیدروکانابینول است که این ماده جزو مواد اعتیادآور محسوب می‌شود؛ تتراهیدروکانابینول ذهن مصرف‌کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون پژوهشی موسسه کادراس با اشاره به اینکه گل ماده مخدر نیست، بلکه محرک است، ادامه داد: مواد مخدر تاثیر تسکینی دارند و باعث می‌شوند فرد سختی‌ها و دشواری‌هایش را فراموش کند و برای مدتی از افکار مزاحم خلاص شود، اما مواد محرک به فرد مصرف‌کننده انرژی می‌دهد.
هیچ‌گاه سابقه نداشته است که مصرف‌کنندگان کانابیس آن حس خوبی که از مصرف بار اول تجربه کرده‌اند را در مصرف دفعات بعد تجربه کنند؛ آنها برای تجربه مجدد آن احساس، باید میزان مصرف خود را نسبت به دفعه قبل بیشتر کنند، به همین دلیل به مرور مصرف‌کنندگان به آن ماده معتاد می‌شوند.

براتی در ادامه درباره عوارض مصرف «گل» نیز گفت: بعضا دیده شده است که گل را برای بیدار بودن در شب امتحان مصرف می‌کنند، و بخشی از اطلاعات غلطی که از این ماده وجود دارد به دلیل گیاهی بودن آن است که تصور می‌شود به دلیل گیاهی بودن این ماده عوارض کمی دارد اما مصرف گل موجب افزایش ضربان قلب، احساس بی‌قراری، توهم، کاهش اشتها و وزن، پرخاشگری و دمدمی مزاجی، کابوس دیدن، اختلال در جریان خواب، قرمزی شدید چشم و... خواهد شد و در نهایت تداوم مصرف آن موجب می‌شود فرد در درک واقعیت بیرونی به شدت دچار مشکل شود به همین دلیل است که تاکید می‌شود حتی برای یک‌بار هم این ماده مصرف نشود.

به گفته وی و براساس آمار سال ۹۴ ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۶۵ درصد از معتادان کشور تریاک مصرف می‌کردند، به عبارتی دیگر میزان مصرف مواد مخدر در آن سال به ترتیب «تریاک»، «شیشه» و «گل» بوده است، اما در سال‌های اخیر، «گل» به عنوان دومین ماده مخدر رایج در کشور تبدیل شد و این ناشی از همان باور غلطی است که گل اعتیادآور نیست.

معاون موسسه کادراس معتقد است که در شرایط کنونی شاید به دلیل به تعویق افتادن زمان امتحانات، میزان مصرف گل کاهش یافته، اما این به معنای آن نیست که تصور کنیم گل مصرف نمی‌شود، زیرا در یک بازه زمانی فرد گل را برای افزایش انرژی خود مصرف می‌کند اما پس از چند بار مصرف، آن را برای عادی بودن وضعیت حال خود مصرف می‌کند./ ایسنا

کپی