اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح کرد

درخواست اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا

درخواست اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا

مدیرعامل سازمان انتقال خون از بهبود یافتگان کووید ۱۹ خواست با حضور در مراکز جامع اهدای پلاسما، در پروژه جمع‌آوری و ذخیره پلاسما با هدف تأمین نیازهای درمانی بیماران کرونا شرکت کنند .پیمان عشقی روز یکشنبه از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبودیافته از کووید ۱۹ در ۱۴ استان کشور خبر داد و گفت: این پروژه به صورت هماهنگ از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

 به گزارش سازمان انتقال خون، وی افزود: مخاطبان این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده و سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی قانونی تأمین فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران وظیفه دارد با تمام توان به بیماران نیازمند یاری برساند و فرآورده‌های مورد نیاز آنان را پیش بینی و تأمین کند .به گفته وی، پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تأثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه «شرکت در این پروژه کاملاً داوطلبانه است» یادآور شد: داوطلبان اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می‌شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می‌شود.  وی ادامه داد: در ایران سالانه ۸۰۰ هزار واحد پلاسما در مراکز درمانی توزیع  و پیش بینی می‌شود که با اجرای این طرح در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار واحد پلاسمای بهبودیافتگان کووید ۱۹ به این آمار افزوده شود.
عشقی افزود: اهداکنندگان در سنین ۱۸ تا ۶۰ سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند می‌توانند به مراکز انتقال خون در شهرستان‌های ارومیه، تبریز، زنجان، مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، یزد، کرمانشاه، سمنان، گرگان، بابل، اهواز و کرج مراجعه کنند و همه مردان و زنانی که سابقه بارداری یا زایمان نداشته باشند در اولویت شرکت در این پروژه نوع‌دوستانه قرار دارند.

پلاسما درمانی چیست؟
خون بدون سلول‌هایش پلاسما نامیده می‌شود وبیش از ۹۰ درصد پلاسما را آب و مابقی آن را پروتئین، قند، چربی، فاکتورهای انعقادی، الکترولیت‌ها (املاح)، هورمون‌ها و دی اکسیدکربن تشکیل می دهد. همزمان با شیوع کرونا، شماری از کشورها از پلاسما درمانی برای مداوای مبتلایان به سندروم تنفسی کروناویروس آغاز کردند؛ در این روش خون کسانی که پس از ابتلا به این بیماری بهبود یافته‌اند گرفته می‌شود و سلول‌های آن جدا می‌شود تا پلاسما به دست بیاید و سپس این پلاسما به افراد مبتلا تزریق می‌شود .اساس این روش این است که فرد بهبود یافته، در خون خود پادتن‌هایی (آنتی‌بادی) دارد که ویروس را مهار کرده‌اند؛ بنابراین این پادتن‌ها می‌توانند به فرد مبتلا هم در مبارزه با بیماری کمک کنند. به این ترتیب با انتقال پلاسمای بیماران بهبودیافته از کووید۱۹ به بیمارانی که حالشان همچنان وخیم است، از سپردفاعی‌ای که سیستم ایمنی بدن بهبودیافتگان در برابر ویروس کرونا تولید کرده برای کمک به بهبودی بیماران فعلی استفاده می شود.  این روش پیش از این برای درمان ابولا و سارس (SARS) استفاده می شد.
  براساس استانداردهای جهانی، یک فرد در ایران می‌تواند ۲۴ بار در سال پلاسمای خود را اهدا کند. پلاسمای اهدایی باید از سلامت کافی برخوردار باشد. بنابراین اهدا کنندگان از نظر میزان پروتئین خون، ایمونوگلوبولین جی، ابتلا به هپاتیت بی و سی، ایدز، سفلیس، تبخال و اختلال آنزیم‌های کبدی آزمایش می‌شوند و این آزمایش‌ها در هر نوبت که اهدا کننده مراجعه می‌کند روی نمونه پلاسما مجدداً تکرار می‌شود.  

کپی