اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

کاهش درآمد نیمی از مردم در پی کرونا/۵۶ درصد موافق تداوم خانه‌نشینی هستند

کاهش درآمد نیمی از مردم در پی کرونا/۵۶ درصد موافق تداوم خانه‌نشینی هستند

نتایج نظرسنجی‌های اخیر مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می‌دهد ۵۶ درصد مردم موافق تداوم خانه‌نشینی و محدودیت رفت‌وآمد تا از بین رفتن کرونا هستند.

 در راستای ارزیابی نظر مردم در خصوص سیاست پیش رو برای مدیریت شیوع ویروس کرونا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) طی یک نظرسنجی، از مردم پرسیده است: «برخی می‌گویند خانه نشینی مردم باید آن قدر ادامه پیدا کند که بیماری از بین برود، بعضی نیز می‌گویند زودتر باید فعالیت‌ها روال عادی خود را شروع کنند تا مردم درآمد و شغلشان را ازدست ندهند، شما با کدام نظر موافقید؟»

یافته‌های ایسپا نشان می‌دهد ۵۶ درصد افراد موافقند که «خانه‌نشینی و محدودیت رفت‌وآمد» تا از بین رفتن کرونا ادامه داشته باشد و در مقابل ۳۹.۶ درصد موافقند با وجود شیوع کرونا فعالیت‌های اقتصادی شروع به کار کنند و ۴.۴ درصد افراد نیز به این سوال پاسخ نداده‌اند.

این نظرسنجی به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

نظرسنجی درباره افزایش تنش‌های خانوادگی

یکی دیگر از نظرسنجی‌های جدید ایسپا درباره میزان تنش‌های خانوادگی در سایه کرونا است. در این نظرسنجی از مردم سوال شده: «بین بعضی از خانواده‌ها در زمان قرنطینه، اختلافات و دعوا و مرافعه زیاد شده است، آیا در خانواده شما هم چنین مشکلی پیش آمده است؟»

اکثر مردم ایران یعنی ۸۴ درصد آنها اظهار کرده‌اند در خانواده آنها، دعوا و مرافعه زیاد به علت خانه ماندن پیش نیامده است، اما ۱۵.۸ درصد بیان کرده‌اند اختلافات و دعوا و مرافعه در خانواده آنها پیش آمده است. ۰.۲ درصد به این سوال پاسخ ندادند.

این نظرسنجی نیز به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

نیمی از تهرانی‌ها کرونا را خیلی خطرناک می‌دانند

در نظر سنجی اخیر ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران که با همکاری مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از شهروندان تهرانی انجام شد، ۳.۹ درصد افراد در پاسخ به این سوال که شما این ویروس را چقدر خطرناک می‌دانید، گزینه خیلی کم، ۶/۵ درصد کم، ۸/۲ درصد تا حدودی، ۳۱/۲ درصد زیاد و ۴۹/۱ درصد خیلی زیاد را انتخاب کردند.

۱/۱ درصد از مردم نیز به این سوال پاسخی ندادند.

نگرانی مردم تهران نسبت به ابتلا به ویروس کرونا چقدر است؟

در این نظرسنجی ۱۸/۲ درصد شهروندان تهرانی میزان نگرانی نسبت به ابتلای خود و یا یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا را خیلی کم عنوان کردند. ۱۰/۹ درصد میزان نگرانی خود را در این باره کم، ۱۹/۶ درصد تا حدودی، ۲۱/۳ درصد زیاد و ۳۰ درصد خیلی زیاد اعلام کردند.

۰/۱ درصد از شهروندان نیز به این سوال پاسخی ندادند.

---
 

صدا و سیما؛ منبع پیگیری اخبار و اطلاعیه‌های کرونا برای بیش از ۶۵ درصد تهرانی

در این نظرسنجی ۶۵/۷ درصد ساکنان تهران اظهار کردند که اخبار و اطلاعیه های رسمی مربوط به کرونا را از طریق صدا و سیما پیگیری می کنند.

همچنین ۸/۳ درصد مردم تلگرام، ۷/۲ درصد اینستاگرام، ۶/۳ درصد شبکه های ماهواره ای، ۶/۱ درصد سایت های خبری، ۱/۹ درصد دوستان و آشنایان و ۱/۴ درصد واتساپ را به عنوان پاسخ این سوال انتخاب کردند.

۲/۶ درصد شهروندان اظهار کردند اخبار و اطلاعیه های رسمی مربوط به کرونا را پیگیری نمی کنند و ۰/۰۵ درصد از شهروندان به این پرسش پاسخی ندادند.

شهروندان تهران آموزش‌های مقابله با کرونا را از کدام منبع پیگیری می‌کنند؟

۶۳/۴ درصد شهروندان تهرانی صدا و سیما را منبع پیگیری آموزش های مربوط به مقابله با ویروس کرونا عنوان کردند.

همچنین ۷/۸ درصد شهروندان سایت های خبری، ۷/۲ درصد تلگرام، ۷/۲ درصد اینستاگرام، ۴/۲ درصد دوستان و آشنایان، ۳/۹ درصد شبکه های ماهواره ای و ۲/۸ درصد واتس‌اپ را به عنوان منبع پیگیری آموزش های مربوط به مقابله با ویروس کرونا معرفی کردند.

در این نظر سنجی ۱/۹ درصد از شهروندان اعلام کردند که آموزش ها را پیگیری نمی کنند و ۱/۶ درصد نیز به این سوال پاسخی ندادند.

---
 

کاهش درآمد بیش از نیمی از مردم در پی شیوع کرونا

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) طی یک نظرسنجی از مردم پرسیده است: «کدام یک از شرایط اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا، برای شما پیش آمده است؟» فرد پاسخگو در این نظرسنجی امکان اشاره به چند گزینه را داشته است.

مطابق با پاسخ افراد، شیوع ویروس کرونا موجب کاهش درآمد ۵۰.۷ درصد افراد شده است. ۴۱.۷ درصد کسب و کارشان تعطیل شده است و ۱۳.۵ درصد شغل‌شان را از دست داده‌اند. ۲۶.۳ درصد افراد نمونه گفته‌اند وضعیت اقتصادی‌شان تغییری نکرده است. همچنین ۰.۶ درصد به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت اقتصادی‌شان بهبود یافته است. ۱.۶ درصد پاسخگویان نیز به سایر گزینه‌ها اشاره کرده‌اند.

نظرسنجی به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

ایسپا در یک نظرسنجی دیگر از مردم پرسیده است: «آیا شما حدود دو ماهی که از شیوع کرونا می‌گذرد، به کسی کمک مالی و مادی کرده‌اید؟»

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد، ۳۴.۷ درصد افراد گفته‌اند در این دو ماهی که از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد، کمک مالی در قالب پول یا کالا به دیگران داشته‌اند. ۹.۵ درصد قصد دارند در آینده کمک کنند و ۵.۸ درصد گفته‌اند کمک نکرده و نخواهند کرد. از سویی دیگر درصد قابل توجهی از افراد نمونه (۴۸.۶ درصد) گفته‌اند توان مالی برای کمک ندارند. ۱.۳ درصد به این سوال پاسخ ندادند.

بنا بر اعلام مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، این نظرسنجی نیز به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

اولویت‌های مردم برای بازگشایی اماکن عمومی

نتایج نظرسنجی‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد: ۳۲.۹ درصد ترجیح می‌دهند «مراکز تجاری و خرید» و ۳۲.۶ درصد ترجیح می‌دهند «اماکن مذهبی و زیارتگاهی» در اولویت بازگشایی قرار گیرند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران از مردم پرسیده است: «اگر قرار باشد محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا از مراکز و مکان‌ها برداشته شود، شما ترجیح می‌دهید کدام یک از موارد زودتر بازگشایی شود؟» در این سوال پاسخگویان امکان انتخاب سه گزینه را داشته‌اند.

یافته‌ها و نتایج نشان می‌دهد، ۳۲.۹ درصد ترجیح می‌دهند «مراکز تجاری و خرید» و ۳۲.۶ درصد ترجیح می‌دهند «اماکن مذهبی و زیارتگاهی» در اولویت بازگشایی قرار گیرند.

در مراتب بعدی به ترتیب «باشگاه‌های ورزشی، استخر و ورزشگاه‌ها» با ۲۹.۱ درصد، «نماز جماعت و جمعه» با ۲۱.۲ درصد، «پارک‌ها و مراکز تفریحی» با ۱۹ درصد، «رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها» با ۱۵.۶ درصد، «کلینیک‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها» با ۱۱.۹ درصد و «سینما، تئاتر، کنسرت» با ۷.۴ درصد قرار دارند.

بنا بر اعلام ایسپا، این نظرسنجی به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ اجرا شده است/ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی