اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آغاز خرید تضمینی گندم در 9 استان

آغاز خرید تضمینی گندم در 9 استان

مدیر روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرد: مجوز خرید توافقی گندم، دوروم از کشاورزان در سال جاری برای بخش خصوصی با نرخ 10 درصد بیش از نرخ خرید تضمینی صادر شده است.

 سیدمحمدتقی طباطبایی امروز در نشست خبری مجازی با اعلام وضعیت خرید گندم تضمینی، گفت: از آغاز شروع خرید گندم تضمینی که از 15 فروردین 99، آغاز شد تا کنون 78 هزار و 457 تن گندم معمولی از کشاورزان 9 استان کشور به ارزش 1966 میلیارد ریال خریداری شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه پول خرید تضمینی گندم به صورت نقد به کشاورزان پرداخت شده  است، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 11 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

وی اظهار داشت:‌خرید تضمینی گندم در استان‌های بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، گلستان، کرمان و هرمزگان آغاز شده و با گذشت زمان و افزایش استان‌های عرضه‌کننده گندم پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل خرید گندم 1200 مرکز خرید گندم تضمینی در کشور فعال شود.

وی همچنین به خرید تضمینی دانه‌های روغنی اشاره کرد و اظهار داشت: خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در استان‌های ایلام، خوزستان، فارس و کرمان آغاز شده و تا کنون 12 هزار و 123 تن دانه روغنی کلزا به ارزش 565 میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.

طباطبایی اظهار داشت: به زودی خرید دانه‌های روغنی دیگر از جمله گلرنگ آغاز خواهد شد و در مجموع پیش‌بینی می‌شود میزان خرید دانه‌های روغنی در سال 99 به 580 هزار تن برسد.

پیش بینی تولید 14 میلیون تن گندم

وی اظهار داشت: در سال جاری مجوز خرید توافقی گندم توسط بخش خصوصی از کشاورزان صادر شده و بر این اساس مجوز خرید گندم دوروم برای بخش خصوصی با نرخ 10 درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی برای کارخانجات ماکارونی و بخش خصوصی صادر شده است.

وی اظهار داشت: خرید تضمینی گندم در سال جاری با 40 درصد افزایش قیمت نسبت به سال گذشته انجام نیز می‌شود، به طوری که نرخ خرید تضمینی این محصول کشاورزی از 1700 تومان سال گذشته به 2500 تومان در سال 99 افزایش یافته است.

طباطبایی بیان داشت: در سال جاری تلاش می‌شود تا در اسرع وقت و در کمترین زمان ممکن پول گندم‌های خریداری شده به کشاورزان پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم در 9 استان کشور آغاز شده است، گفت: با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور تلاش کرده‌ایم تا در تمام مراحل خرید تضمینی گندم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود تا مشکلی برای دست‌اندرکاران این پروسه از جمله رانندگان کامیون‌ها و همچنین کارگران شاغل در سیلوها اتفاق نیفتد.

وی اظهار داشت: البته با توجه به بارندگی‌ها فصل خرید امسال با تأخیر آغاز شد، اما پیش‌بینی می‌کنیم، حدود 11 میلیون تن گندم در سال جاری از کشاورزان خریداری شود./فارس

کپی