هنوز 48 ساعت از اعلام تفاهم هسته‌ای در عرصه دیپلماسی نمی‌گذشت که خبری مسرت‌بخش این بار در حوزه ورزش و زنان منتشر شد. خبر این بود: «ورود زنان به ورزشگاه‌ها میسر شد.» اتفاقی که سال‌ها برای تحقق آن خانواده ورزش در اتاق «انتظار» به سر می‌بردند اما دیروز انتظارها به سر آمد.

مهدی ملکی: خبر خیلی کوتاه بود اما آنقدر مهم که از آن بتوان به عنوان موفقیت بزرگ دستگاه ورزش و البته دولت یازدهم نام برد؛ بخصوص که این مهم همچون واگنی دیگر از قطار پیشرو و موفق در حال حرکت ارکان مختلف دولت است.

ورزش ایران سال 94 را با موفقیت‌هایی فرامرزی شروع کرد. کسب سهمیه جام جهانی توسط تیم ملی فوتبال ساحلی، مدال طلای الهه احمدی در رقابت‌های بین‌المللی تیراندازی اروپا و نقره مهدی انصاری در مسابقات شنای بین‌المللی دبی تعدادی از این موفقیت‌های ورزشی بودند. اما در اولین روز پس از تعطیلات دو هفته‌ای، دکتر عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان از تأیید طرح پیشنهادی این وزارتخانه برای حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد و گفت: «این طرح امسال اجرایی می‌شود.» عبدالحمید احمدی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: «سال گذشته وزارت ورزش و جوانان آیین‌نامه جامع خود را برای حضور خانواده‌ها و زنان در سالن‌های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال 93مورد تأیید این شورا قرار گرفت. این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده است.» او تأکید کرد سالن‌های ورزشی را باید به سمت حضور خانواده‌ها برد تا با خروج از حالت تک بعدی فضای سالن‌های ورزشی تلطیف شود: «این طرح مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است. البته در برخی رشته‌های ورزشی نه خانواده‌ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش‌ها مردانه است. حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی به تناسب رشته‌ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال جاری اجرا کنیم.»
زوایای پنهان و آشکار مؤثر
حضور زنان در ورزشگاه‌ها چند سالی بود که به یکی از بحث برانگیزترین و پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی در کشور تبدیل شده بود. موضوع مهمی که بارها کارشناسان، موافقان و مخالفان درخصوص آن اظهار نظر کردند. کمپین‌های مختلفی به راه افتاد. تعدادی از مدیران ارشد ورزشی در تأیید اثرات مثبت صدور مجوز حضور بانوان در ورزشگاه‌ها صحبت کردند اما به واسطه برخی سنگ‌اندازی‌ها و مخالفان پرنفوذ، راه رسیدن به هدف همچنان ناهموار بود. متأسفانه هرگز توجهی از سوی مخالفان به جنبه‌ها و تأثیرگذاری مثبتی که حضور خانم‌ها قادر است در ورزشگاه‌ها ایجاد کند، نمی‌شد. در واقع زنانی که در ورزشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند، مادران کنونی و آینده کشور ما هستند. بدون شک حضور آنها در این عرصه می‌تواند در انتقال فرهنگ ورزشکاری و ورزش دوستی به فرزندان و اعضای خانواده آنها مؤثر باشد. بر هیچ کس پوشیده نیست هر جا که خانواده حضور دارد، آقایان خود را کنترل و از حرکت‌هایی که خاص محیط‌های مردانه است، اجتناب می‌کنند. چندی پیش قانعی راد، رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفته بود: «افرادی ادعا می‌کنند که با ممانعت از حضور خانم‌ها در استادیوم‌های ورزشی قصد جلوگیری از هنجارشکنی و ایجاد هنجارهای اجتماعی صحیح را دارند. این در حالی است که آنها با چنین اقدامی، تنها روی گسترش ناهنجاری‌های فرهنگی تأکید می‌کنند.»
دستور روحانی و تشکیل تیم کارشناسی
سال گذشته به دنبال جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برای تماشای بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی، موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها بار دیگر در فضای عمومی و رسانه‌ای مطرح شد. ممانعت از حضور زنان برای تماشای مسابقه‌های والیبال با اعتراض «شهیندخت مولاوردی»، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رو‌به‌رو شد و حسن روحانی رئیس جمهوری دستور پیگیری و بررسی این موضوع را صادر کرد. مولاوردی، خردادماه سال گذشته در توضیح آنچه رئیس جمهوری خواستار آن شده بود، گفت: «رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت در این باره توضیح خواستند و من به آقای روحانی توضیح دادم قبلاً این ممنوعیت برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای مسابقه والیبال وجود نداشته است. همچنین به ایشان اعلام کردم این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها به نام این دولت گره بخورد و برخلاف برنامه‌ها و هدف دولت است که به دنبال افزایش سرمایه اجتماعی و جلب رضایت عمومی جوانان است. رئیس‌جمهوری در این باره توضیح بیشتر خواستند و قرار شد من و گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در این باره تعاملاتی داشته باشیم و تدابیر و سازوکارهایی صورت گیرد که دغدغه افرادی که نگران حضور زنان در ورزشگاه هستند برطرف شود و بویژه خواسته نسل جوان در مسابقات بین‌المللی محقق شود.» 18 اسفند 93 محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در حاشیه نشست مشترک معاونان وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل ستادی و مدیران کل استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: «ایران میزبان جام ملت‌های آسیا و ۶ دیدار از لیگ جهانی است که حضور بانوان جزو الزامات لیگ جهانی است. اخیراً هم فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در این زمینه تأکید کرده و همه نهادها باید کمک کنند تا براساس موازین شرعی شرایط حضور خانواده‌ها فراهم شود.» وی به تشکیل کارگروهی در این زمینه در وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: «جلسات مختلفی در وزارت کشور، حراست وزارت ورزش و جوانان و شورای عالی امنیت ملی برگزار شده است تا شرایط حضور بانوان با حفظ موازین اسلامی فراهم شود.»
با «تدبیر»، «امید» زنده می‌شود
گره خوردن تازه شدن فصل با از بین رفتن محدودیت‌ها را باید به فال نیک گرفت. محدودیت‌هایی که مزمن بود و حالا فضا کاملاً امیدبخش است. پس از مذاکرات اخیر هسته‌ای و آنچه به وقوع پیوست، موجی از امید و نشاط جامعه را فراگرفت. لبخند امید به صورت تک تک هم‌میهنان زده شد و دیروز نوبت به طیف خاص اما مهم و اثرگذار جامعه رسید؛ بانوان. این خبر خوبی برای آنها و تمام کسانی است که دغدغه جامعه‌ای سالم و پرنشاط‌تر دارند. زنان ایرانی در حالی نمی‌توانستند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند که در هنگام برگزاری مسابقه‌های بین‌المللی در ایران، زنان دیگر کشورها اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را دارند. طبق قانون‌های جهانی نیز جلوگیری از ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها ممنوع است. حالا حضور بانوان و خانواده‌ها ممنوع نیست.

تبعیض ها، به تدریج برداشته می شود

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده از رفع مشکل حضور زنان در سالن‌های ورزشی خبر داد. شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با «ایران» گفت: حضور زنان تنها در سالن‌های ورزشی مثل والیبال منعی ندارد و هنوز زنان نمی‌توانند در استادیوم‌ها حضور داشته باشند. وی در پاسخ به اینکه این اقدام چه تأثیری می‌تواند داشته باشد افزود: به طور قطع با توجه به نظر رئیس‌جمهوری مبنی‌بر رفع تبعیض‌ها تأثیر زیادی دارد ولی باید این تبعیض‌ها به صورت تدریجی برداشته شود.
به گفته مولاوردی حضور زنان در سالن‌های ورزشی خود مقدمه‌ای است که باید با برنامه مدیریت شود و سازوکارهای لازم فراهم شده و شرایط محیطی نیز مهیا شود از طرفی باید فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: مسأله حضور زنان در ورزشگاه‌ها همواره باید در دستور کار کمیته مشترک متشکل از وزارت ورزش و جوانان و معاونت امور زنان و خانواده قرار گرفته و ادامه یابد. وی خاطرنشان ساخت: اجرایی شدن حضور زنان در سالن‌های ورزشی زمینه را برای شرکت زنان در مسابقات بین‌المللی و حضور آنها فراهم می‌کند.

منبع: روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.