اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
مرکز پژوهش های مجلس:

تحمیل ۱۰۰۰میلیارد تومان هزینه به صندوقهای بازنشستگی با تداوم سه‌ماهه کرونا

تحمیل ۱۰۰۰میلیارد تومان هزینه به صندوقهای بازنشستگی با تداوم سه‌ماهه کرونا

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، در سناریوی بدبینانه، بیماری کرونا حدود هزار و ۷۶ میلیارد تومان بار مالی بر صندوق های بازنشستگی تحمیل می‌کند.

طولانی شدن و شیوع گسترده ویروس کرونا ممکن است باعث شود اقتصاد و به‌خصوص بخش خدمات کشور با رکود مواجه شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر درصد کاهش تولید ناخالص داخلی می‌تواند به بیکاری 100 هزار نفر منجر شود. بر اساس گزارش OECD در مورد تأثیرات اقتصادی کرونا پیش‌بینی‌شده اقتصاد جهانی احتمالاً با کاهش رشد یک‌ونیم درصدی مواجه خواهد شد، بنابراین در اینجا برای اقتصاد ایران در سه سناریو کاهش یک‌درصدی، یک‌ونیم‌درصدی و 2درصدی تولید ناخالص داخلی و بیکاری به‌میزان 100، 150 و 200 هزار نفر پیش‌بینی خواهد شد.

وضعیت کلی بیمه‌پردازان صندوقهای مختلف در ادامه قابل مشاهده است، که برای 17.6 میلیون نفر بیمه‌پرداز میانگین حقوق 2 میلیون تومان است.

---

در مرحله اول  باید تخمین زد که اگر دولت تدبیر پیش‌بینی کند که تا ریشه‌کن شدن این بیماری از کشور به افراد بیکارشده ناشی از این کوروناویروس بیمه بیکاری پرداخت کند چه‌میزان هزینه متحمل خواهد شد، می‌شود دولت حداقل حقوق یک میلیون و 560 هزار تومان را در این سه ماه به‌عنوان بیمه بیکاری پرداخت کند در این صورت در حالت بدبینانه و با فرض بیکاری 200 هزار نفر هزینه 936میلیارد تومانی در صندوق‌های بازنشستگی تحمیل خواهد شد.

همچنین با فرض میانگین حقوق دو میلیون تومان و حق بیمه میانگین 20درصدی که به صندوق واریز می‌شود و به‌واسطه بیکاری کارگران بیکارشده در طول این سه ماه واریز نخواهد شد با هزینه دیگری نیز مواجه هستیم که در حالت بدبینانه و با فرض بیکاری 200هزار نفر 240 میلیارد تومان هزینه به صندوقها تحمیل خواهد شد.

در این اسناد در سناریوی بدبینانه حدود هزار و 76 میلیارد تومان بار مالی بر صندوقهای بازنشستگی تحمیل می‌شود./تسنیم

کپی