اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

ارتش فدای ملت

ارتش فدای ملت
سرهنگ ستاد حمیدرضا تندرو مدیرکل روابط عمومی ارتش

در تقویم پرافتخار ایران اسلامی، 29 فروردین به عنوان روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان نامگذاری شده است. این روز حکایت از 4 دهه نقش پرافتخار ارتش در صیانت از مرزهای ایران اسلامی و حراست از استقلال و تمامیت ارضی کشور دارد.

امرور برخی اتفاقات و رویدادها در تقویم هر کشور بخش مهمی از تاریخ آن کشور را یادآور می‌شود.
در تقویم پرافتخار ایران اسلامی،  29  فروردین به عنوان روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان نامگذاری شده است. این روز حکایت از 4 دهه نقش پرافتخار ارتش در صیانت از مرزهای ایران اسلامی و حراست از استقلال و تمامیت ارضی کشور دارد.
پیروزی انقلاب جوهرمردان ارتش را نشان داد. بیعت کارکنان نیروی هوایی در 19 بهمن ماه 57  با حضرت امام (ره) در مدرسه علوی گواه  بر بصیرت کارکنان ارتش دارد.
بدخواهان انقلاب و ارتش که می‌دانستند این انقلاب با ارتش مسیرش را بسرعت طی خواهد کرد از همان ابتدا به دنبال انحلال تنها نیروی نظامی کشور شدند تا بتوانند به این واسطه به اهداف شوم خود برای از بین بردن ریشه نوپای انقلاب برآیند.
اما پیام تاریخی حضرت امام‌خمینی‌(ره) برای نامگذاری 29 فروردین به عنوان روز ارتش باعث شد علاوه بر تقویت بنیه دفاعی ارتش، توطئه‌های شوم دشمن نیز نقش بر آب شود.
در پی این تصمیم خردمندانه امام‌راحل ارتش به خوبی از پس توطئه گروهک‌ها و منافقین در شهرهایی همچون بانه، سردشت، سنندج، گنبد و... برآمد و هرگز اجازه نداد تا دوباره طعم استعمار و ذلت سایه‌اش بر سر مردم ایران گسترده شود.
جنگ آزمون بزرگ ارتش بود. توقف حرکت رژیم بعث عراق در همان ابتدای تهاجم به خاک مقدس ایران که می‌خواست جشن پیروزی خود را پس از یک هفته در تهران برگزار کند توسط نیروهای مقاوم ارتش با حمایت مردم باعث شد تا دشمن یک بار دیگر از رفتار خود پشیمان شود.
عملیات‌های بزرگی همچون انتقام، کمان 99، مروارید، اچ 3  و ده‌ها عملیات دیگر در یک سال اول جنگ توسط نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش و به تبع آن انجام عملیات‌های غرورآفرینی همچون فتح‌المبین، بیت‌المقدس، طریق‌القدس، بیت‌المقدس و... گواه حضور پرافتخار و اثربخش کارکنان ارتش به شمار می‌آید.
مردان بزرگی همچون سپهبد قرنی، فلاحی، نامجوی، فکوری، صیاد شیرازی و ده‌ها بلندآوازه دیگر بخش مهمی از کارنامه پرافتخار ارتش به حساب می‌آیند.
تحریم‌های نظامی از سوی دشمنان حربه دیگری  از سوی دشمن برای از پا درآوردن قدرت دفاعی ارتش بود. اما خوش فکران و خردمندان عرصه نظامی در ارتش با توکل به قدرت لایزال الهی و اندوخته‌های خود مسیر خودکفایی در ارتش را رقم زدند. این همت بلند علاوه بر مدیریت جنگ تحمیلی در 8 سال باعث شد تا پس از آن گام‌های بلندتری برای به روزرسانی و ساخت تجهیزات مدرن نظامی صورت گیرد.
ساخت ادوات زرهی و موشکی از جمله تانک ذوالفقار، سلاح‌های سبک و سنگین در عرصه رزم زمینی، طراحی و ساخت جنگنده‌های پیشرفته آذرخش،صاعقه و کوثر، ناوشکن جماران، زیردریایی‌های فاتح و غدیر، سامانه‌های موشکی و راداری معین و ناصر از اقدامات مهمی است که ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه خودکفایی با همکاری صنعت دفاعی و جوانان خلاق و دانشمند در دانشگاه‌ها به آن دست یافت.
ارتش در کنار همه مأموریت‌های خود نشان داد که صرفاً در جنگ‌ها حضور ندارد بلکه در حوادث طبیعی که بارها در کشور اتفاق افتاد سیل مهربانی و کمک خود را برای حفاظت از جان مردم عزیز روانه ساخت و در حوادثی همچون زلزله رودبار و منجیل، بم، سرپل ذهاب، سیل خوزستان، گلستان و لرستان و در این روزها مقابله با ویروس کرونا، مردانه در کنار مردم خود ایستاد و افتخار دیگری را بر صفحات تقویم ماندگار ارتش اضافه کرد.
پاکسازی میادین مین، اسکورت نفتکش‌ها و حضور در دریاهای آزاد که بخش مهمی از دیپلماسی دفاعی را رقم زده بخش دیگری از اقدامات کارکنان ارتش به شمار می‌آید.
در دفاع از حریم آل الله، تکاوران ارتش دوشادوش سردار دل‌ها حاج‌قاسم سلیمانی و مدافعان حرم جنگیدند و با افتخار 8 شهید را تقدیم این راه سرافراز کردند.
امروز که کشور در امنیت و آرامش به سر می‌برد باید سراغ کارکنان خدوم ارتش را در ارتفاعات بلند، مرزهای خاکی، آسمان و قعر دریاها گرفت. مردانی که شبانه‌روز با تمام وجودشان برای صیانت از حریم ایران اسلامی ایستاده‌اند.
امروز مفتخریم که ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش بی‌بدیلی را در اقتدار و امنیت کشور برمی‌دارد.

کپی