اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد

احتمال درگیری کشور با کرونا تا پاییز

احتمال درگیری کشور با کرونا تا پاییز

معاون کل وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است و میزان انتقال از طرق دیگر کمتر است.

 ایرج حریرچی دیروز در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد تماس های منجر به بیماری کرونا در کشور ما بوده است. عوامل دیگری از دو درصد تا ۵ درصد و حتی کمتر از یک درصد داشته ایم. مدارس۱۱.۵ درصد و دانشگاه ها، ۷ درصد موجب آلودگی بوده است.

حریرچی گفت: شدت بیماری کرونا و مرگ و میر آن در قشر ضعیف و فقیر جامعه بیشتر است. علت اصلی این مسأله دسترسی کمتر به امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است. اثرات اقتصادی کرونا براقشار ضعیف بسیار بیشتر از اغنیا است. ایران در حال حاضرهم با تحریم وهم با کرونا مقابله می‌کند. دولت به دلیل کاهش قیمت نفت نیاز به کمک به اقشار ضعیف از طرف خود مردم و خیرین دارد. حریرچی بیان کرد: قریب به اتفاق مراکز دولتی و وابسته به نهادهای عمومی و اکثر مراکز خصوصی از این هفته و حداکثر اوایل هفته بعد فعالیت معمول خود را با رعایت مسائل حفاظتی انجام خواهند داد. دستورالعمل چگونگی فعالیت مطب‌ها در دوره همه‌گیری کرونا چهارشنبه ابلاغ شده و دستورالعمل جراحی نیز امروز ابلاغ خواهد شد. استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا و افراد مراقب آنها ضروری است.
حریرچی گفت: بازگشایی مشاغل مختلف به خودی خود در دو صورت بررسی می‌شود یک اینکه چقدر برای ویروس کرونا تأثیر دارد و دوم اینکه از نظر حمل و نقل و تأثیری که فعالیت مجدد مشاغل بر حمل و نقل دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. او گفت: تا ۱۸ ماه از شروع بیماری نمی‌توان افق روشنی برای تهیه دارو و واکسن برای این بیماری دید، بهترین داروها برای درمان این ویروس ۵۰ درصد تأثیر دارد و هنوز داروی این بیماری کشف نشده و داروهای عنوان شده نهایتاً می‌تواند یک روز از طول مدت بستری را کاهش دهد. وی ادامه داد: ۶۰ الی ۷۰ درصد ترافیک و تردد شهری تهران برخلاف ترددهایی که روزهای قبل زیاد شده و عکس‌هایی که منتشر شده، کاهش داشته است و دولت فقط نمی‌تواند افرادی که حقوق ثابت یا پس انداز دارند را در نظر بگیرد و باید هم اقتصاد و هم بهداشت و درمان را با هم در نظر بگیریم. حریرچی گفت: در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هیچ عجله‌ای وجود ندارد و اولویت اول با تولید و کسب و کار بوده است، ما باید نمودار منحنی را بسنجیم و میزان ابتلاء و موارد بستری در بیمارستان‌ها و…، را بررسی کنیم تا بتوانیم نظر قطعی در مورد تعطیلی یک بخش یا آغاز به کار آن را بدهیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: با تدابیراندیشه شده ما تا پاییز با این بیماری درگیر خواهیم بود. وی خاطرنشان کرد: دراکثراستان‌های کشور ما، منحنی ابتلا و مرگ و میر نزولی شده است، گرچه در بعضی استان‌ها افزایش شیوع داریم که شدید نیست. پیش‌بینی‌ها این بوده که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت بیماری رو به کاهش باشد، اما به معنای آن نیست که بیماری صفر شود. این به مسائل مختلف بستگی دارد. هیچکس ادعا نمی‌کند که آخراردیبهشت یا هرماهی، ویروس به هیچ عنوان در کشور نیست، بلکه گفته می‌شود ویروس قابل کنترل است و با توجه به رفتارهای مردم و تغییرات آب و هوایی چه اتفاقی خواهد افتاد و ببینیم آیا این ویروس هم مثل آنفلوانزا حساس به گرم شدن هوا هست یا خیر. این تصور درست نیست که کشورها بدون کشف دارو، کشف واکسن یا تغییر قابل توجه در ویروس بتوانند این ویروس را از بین ببرند. مگر اینکه اکثر مردم ایمن شده باشند که آن هم در فاصله زمانی کوتاه مدت حاصل نمی‌شود.

کپی