اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

وزیر فرهنگ : مرحوم انوشه کیمیای خرد را با فضیلت فروتنی آراسته بود

وزیر فرهنگ : مرحوم انوشه کیمیای خرد را با فضیلت فروتنی آراسته بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت حسن انوشه (مترجم و پژهشگر حوزه فرهنگ، تاریخ و زبان و ادبیات فارسی) گفت: مرحوم انوشه کیمیای دانش و خرد را با فضیلت فروتنی و اخلاق مداری آراسته بود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سیدعباس صالحی آمده است:

خبر درگذشت استاد حسن انوشه پژوهشگر تاریخ، زبان و ادبیات فارسی موجب تاثر و تاسف شد.

آن مرحوم که سرپرستی گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی را نیز  بر عهده داشت یکی از مفاخر  ایران شناسی در روزگار ما بود که کیمیای دانش و خرد را  با فضیلت فروتنی و اخلاق مداری  آراسته بود.

اینجانب درگذشت این چهره علمی و فرهنگی را به همه اهالی فرهنگ و ادب، شاگردان و علاقه مندان آن مرحوم و خانواده ایشان صمیمانه تسلیت می گویم و از درگاه ایزد متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزومندم.

حسن انوشه دایره‌المعارف نویس، مترجم و پژهشگر حوزه فرهنگ، تاریخ و زبان و ادبیات فارسی متولد سال ۱۳۲۳ در شهر بابل استان مازندران بود که پس از پایان تحصیلات در مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات عربی به پژوهش مشغول شد. او حدود ۱۵ جلد کتاب ترجمه کرده و بیشتر از ۲۵۰۰ مقاله برای دائره‌المعارف‌ها، بخصوص دائره‌المعارف تشیع نوشته است.

تاریخ ایران کیمبریج،دانشنامه ادب فارسی، دانشنامه ناشنوایان، تاریخ غزنویان، ایران و تمدن ایرانی و … از جمله آثار این نویسنده است.

زنده یاد حسن انوشه به علت بیماری سرطان ظهر امروز (۲۳ فروردین) در سن ۷۶ سالگی در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

کپی