اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

زمان را دوباره در دست بگیر

زمان را دوباره در دست بگیر

این روزهای کرونایی برنامه زندگی همه ما را به هم ریخته است، انگار دوباره باید فکری به حال نظم زندگی‌مان کنیم. شاید کتاب «خارج از ساعت کاری» به کارتان بیاید.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: ما دیگر آن آدم‌های سابق نیستیم، اغلب ما روزهایمان را متفاوت از گذشته می‌گذرانیم، دیگر یک ساعت در ترافیک نمی‌مانیم تا به محل کار برسیم و و به آن برنامه مشخص پیشین تن بدهیم. برنامه روزانه ما کاملا تغییر کرده و دیگر نمی‌توانیم چشم‌بسته به زندگی ادامه دهیم. شرایط اضطراب‌آور هم مزید بر علت شده‌اند و ممکن است نتوانیم بین کار و زندگی روزمره تعادل برقرار کنیم. ممکن است در پایان یک روز متوجه شویم که تمام وقتمان را پای کامپیوتر گذرانده‌ایم و از زندگی خودمان فاصله گرفته‌ایم و روزی دیگر متوجه شویم که خیلی کمتر از انتظارمان کار کرده‌ایم. کتاب «خارج از ساعت کاری» برای ما توضیح می‌دهد که این پایان‌بندی در انتهای روز اگر بر طبق آمار و ارقام و با توجه به نگارش برنامه روزانه نباشد، ارزش نخواهد داشت.

این کتاب را لارا وندرکم نوشته است، نویسندده‌ای که در واقع کارشناس حوزه بهره‌وری و مدیریت زمان است. سخنرانی او در تد سال 2016 میلیون‌ها بازدید داشت و در کتاب «خارج از ساعت کاری» به دنبال توصیه‌هایی عملی در مورد نحوه استفاده بیشتر از زمان ارائه می‌دهد. در واقع سوالی که وندرکم به آن پاسخ می‌دهد؛ اینست که چرا برخی از ما احساس می‌کنیم همیشه زمان داریم، در حالی‌که برخی دیگر احساس می‌کنیم همیشه زمان برای ما در حال از دست رفتن است.

در بخشی از این کتاب آمده است:  

 

با نوشتن گزارش‌های روزانه، ببینید دقیقا با زمان خود چه کار می‌کنید؛ حتی اگر این کار برای شما ترسناک است، این کار را انجام دهید.

سخت است بپذیریم که اکثر ما به چیزی وسواس داریم. برای مثال نویسنده این کتاب، درمورد زمان و راه‌های گذراندن زمان وسواس دارد. درواقع آن قدر وسواسی است که برای سال‌ها زمانی را که برای فعالیت‌های مختلف صرف کرده است یادداشت کرده است. دفتر گزارش‌های او بسیار دقیق است. برای مثال می‌تواند به شما بگوید که روز جمعه، ۱۴ جولای سال ۲۰۱۷، راس ساعت ۶:۴۵ صبح بیدار شده است، ۴۵ دقیقه برای گزارش‌های مدرسه فرزندش وقت صرف کرداست و پس از آن، برای ۳۰ دقیقه، پیام‌هایش را بررسی کرده است. نویسنده قبل از این که گزارش تهیه کند، فکر می‌کرد به خوبی می‌داند چگونه روزهایش را می‌گذارند اما دفتر گزارش او نشان داد که هیج ذهنیتی از آن ندارد.

برای مثال نویسنده اغلب به مردم می‌گفت که ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کند اما بعد از این که فهمید در واقع حدود ۴۰ ساعت در هفته مشغول به کار است، تعجب کرد. او تنها کسی نیست که چنین برآوردی داشته است. اداره آمار کارگران در سال ۲۰۱۱ مطالعه‌ای انجام داد که نشان می‌دهد افرادی که ادعا می‌کنند بیش از ۷۵ ساعت در هفته کار می‌کنند، معمولا در واقع حدود ۲۵ ساعت کار می‌کنند. نویسنده این کتاب به تازگی با مرد جوانی مصاحبه کرده است که گفته ۱۸۰ ساعت در هفته کار می‌کند. با توجه به این که این زمان ۱۲ ساعت بیشتر از ساعات موجود در هفته است عملکرد او دستاوردی تاثیرگذار است.

این مسئله سوال مهمی را مطرح می‌کند: اگر ما به آن اندازه‌ای که فکر می‌کنیم، مشغول به کار نیستیم، پس زمان‌مان صرف چه می‌شود؟ در کمال تعجب بسیاری از مردم نمی‌خواهند پاسخ این سوال را بدانند. اگرچه ردیابی دقیق زمان باعث درک عمیق‌تر این مسئله می‌شود که در واقع هر هفته‌تان را چطور سپری می‌کنید، بسیاری از ما دربرابر این ایده مقاومت می‌کنیم. شاید در آغاز کار نگران باشیم که ردیابی زمان به ما نشان دهد درواقع چند ساعت از وقت‌مان را برای کارهایی هدر می‌دهیم که برای خود و عزیزان‌مان معنادار و سودمند نیستند. دوم این‌که ممکن است بترسیم که ردیابی زمان به طور مداوم زمان محدود ما را در این دنیا به ما یادآوری کند و این منجر به اضطراب درمورد استفاده نامناسب از هر لحظه وقت‌مان شود.

با وجود این جنبه‌های منفی بالقوه، نویسنده معتقد است ردیابی زمان به او اجازه می‌دهد برنامه زندگی خود را از ابتدا تنظیم کند. او که حالا دانش بیشتری دارد، توانست نحوه سپری کردن زمان خود را خوبی تغییر دهد.

کپی