اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شیوع کرونا در یمن، ضربه‌ای ویرانگر به این کشور است

شیوع کرونا در یمن، ضربه‌ای ویرانگر به این کشور است

سازمان امدادرسانی آکسفام، شناسایی نخستین مورد مبتلا به ویروس کرونا در یمن را ضربه ویرانگری به این کشور اعلام کرد که از کمبود شدید امکانات بهداشتی و پزشکی رنج می‌برد.


به گزارش روز شنبه روزنامه القدس العربی چاپ لندن، «محسن صدیقی» مدیر دفتر این سازمان بین‌المللی در یمن شامگاه دیروز جمعه، در بیانیه‌ای هشدار داد: شناسایی اولین مورد قطعی مبتلا به کرونا در یمن ضربه مهلکی به این کشور به شمار می‌رود که بعد از پنج سال جنگ ویرانگر از امکانات بهداشتی و پزشکی رنج می برد. جنگ و درگیری‌هایی که فرصت مهار این بیماری را در یمن کاهش می‌دهد.

این بیانیه افزود: بیش از ۱۷ میلیون نفر در یمن توانایی دسترسی به آب پاکیزه را ندارند. همچنین میلیون‌ها یمنی در اردوگاه‌های آوارگان و اماکن شلوغ زندگی می‌کنند، به همین دلیل شستن مکرر دست‌ها برای آن‌ها بسیار دشوار است.

طبق اعلام این بیانیه، تنها نیمی از مراکز بهداشتی و پزشکی در یمن با همه ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و کمبود شدیدی در خصوص دسترسی به دارو، تجهیزات و کادر پزشکی وجود دارد.

در این بیانیه تاکید شده است: احتمال شیوع گسترده ویروس کرونا در یمن با کاهش کمک‌ها به بخش‌هایی از کشور می‌تواند فاجعه بزرگی برای میلیون‌ها نفر به وجود آورد که هم‌اکنون در لبه پرتگاه زندگی می‌کنند.

این بیانیه در پایان تاکید کرد که همه طرف‌ها باید در اسرع وقت ممکن با آتش‌بس موافقت کنند تا کمک‌های انسانی به طور کامل و در امنیت به دست یمنی‌ها برسد.

آکسفام یک اتحادیه بین‌المللی متشکل از سازمان‌های خیریه است که از زمان تاسیس در سال ۱۹۴۲ بر موضوع کاهش فقر در جهان تمرکز کرده است.

یمن روز جمعه از شناسایی نخستین مورد مبتلا به ویروس کرونا در استان حضرموت واقع در شرق این کشور خبر داد.

ائتلاف سعودی نیز با برقراری آتش بس از روز پنجشنبه به مدت دو هفته برای مقابله با تهدیدات کرونا در یمن موافقت کرده است./ایرنا

 

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی