اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

گام اول واگذاری استقلال و پرسپولیس در سال ۹۹/ رییس جمهوری دستور تسریع داد

گام اول واگذاری استقلال و پرسپولیس در سال ۹۹/ رییس جمهوری دستور تسریع داد

گام اول واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در سال ۹۹ برداشته شد.

پس از آن که روند واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال ۱۳۹۸ علی رغم وعده‌ها و تکالیف قانونی به سرانجام نرسید، وزاری امور اقتصادی و دارایی، وزیر ورزش و جوانان، وزیر دادگستری و رییس سازمان خصوصی سازی دور یک میز جمع شدند تا در رابطه با واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی همفکری کرده و آخرین وضعیت موجود را به منظور تحقق این مهم در سال جاری و حتی در صورت امکان نیمه نخست آن، بررسی کنند و در نهایت نیز به عنوان نخستین گام، برنامه اجرایی پیشنهادی برای واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال ۱۳۹۹ به تصویب رسید.

تصویب برنامه برای واگذاری قطعی دو باشگاه در سال ۹۹

بنابراین در اولین جلسه هیات‌ واگذاری شرکت‌های دولتی در سال ۱۳۹۹ که ۱۸ فروردین ماه سال جاری در وزارت امور اقتصاد و دارایی با حضور وزرای اقتصاد، ورزش و جوانان، دادگستری و نیز رییس سازمان خصوصی‌سازی، نمایندگان اتاق بازرگانی و سازمان بورس اوراق بهادار برگزار شد، برنامه اجرایی پیشنهادی سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال ۱۳۹۹ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

در این جلسه رییس سازمان خصوصی‌سازی و وزیر ورزش و جوانان گزارشی از اقدامات انجام شده در سال ۱۳۹۸ در این رابطه از جمله حسابرسی سالیان گذشته و برگزاری مجامع این دو باشگاه، شناسایی اموال و دارایی‌های مختلف آن ها، واگذاری قطعی دو ورزشگاه درفشی‌فر مرغوبکار به دو باشگاه و همچنین شفاف شدن بدهی مالیاتی آن ها و حل کردن بسیاری از دعاوی حقوقی در سال ۱۳۹۸ ارائه کردند و وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز بر واگذاری هرچه سریع تر دو باشگاه طی مراحل قانونی در نیمه نخست سال جاری تاکید و به همه بخش‌های ذی ربط دستورات لازم برای انجام اقدامات اجرایی و قانونی را صادر کرد.

در ادامه جلسه نیز برنامه اجرایی مراحل مختلف واگذاری این دو باشگاه که توسط سازمان خصوصی‌سازی تهیه شده بود به جلسه پیشنهاد شد و مورد تصویب هیات عالی واگذاری شرکت‌های دولتی قرار گرفت.

جدیدترین دستور رییس جمهوری برای تسریع واگذاری

جمعه ۲۲ فروردین ماه سال جاری بود که رییس جمهوری، در گفت و گویی با فرهاد دژپسند- وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور داد سریعا طبق مصوبه اخیر دولت، سازوکار عرضه سهام بنگاه هایی را که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند، در بورس فراهم کند.

تاکید وزیر ورزش برای واگذاری در سال ۹۹

سوم فروردین ماه سال جاری نیز مسعود سلطانی فر اعلام کرد که واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس از مهم‌ترین برنامه‌های این وزارت در سال جاری خواهد بود؛ این اقدام در راستای برنامه های توسعه‌ای این دو باشگاه صورت می گیرد و وزارت ورزش و جوانان در اجرای آن بسیار مصمم است.

امیدواری سازمان خصوصی سازس برای واگذاری در نیمه نخست سال ۹۹

ابوالقاسم شمس- عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی نیز پس از اتمام این نشست ابراز امیدواری کرد تا تکلیف این موضوع تا نیمه اول سال ۹۹ مشخص شود.

وی عنوان کرد که این دو شرکت فرهنگی و ورزشی در زمان انجام اقدامات لازم با مشکلاتی از قبیل تغییرات مدیریتی مواجه بودند که این موضوع باعث تاخیر در همکاری آن ها شد زیرا برخی از  اقدامات را باید هیات مدیره تصویب کند تا به مرحله اجرا در آید، بنابراین امیدواریم تکلیف این موضوع تا نیمه اول سال ۹۹ مشخص شود و از طریق عرضه اولیه در فرابورس کشف قیمت صورت گرفته و عرضه‌های بلوکی در مراحل بعد صورت گیرد.

به گفته این عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی زمانی که بحث واگذاری دو باشگاه به صورت جدی مطرح و حتی آگهی شد، فقط بحث واگذاری برند همراه با دارایی بود و به هیچ عنوان مساله واگذاری هر یک از شرکت های فرهنگی و ورزشی استقلال و پرسپولیس از طریق بازار سرمایه مطرح نشد اما از مهر ماه سال ۹۸ نحوه واگذاری تغییر کرد و شرکت‌ها در حال واگذاری از طریق پذیرش در بازار سرمایه هستند.

چکیده روند واگذاری در سال ۹۷ و ۹۸

۲۵ آذرماه سال ۱۳۹۷ بود که مسعود سلطانی فر- وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که پیشنهاد این وزارتخانه مبنی بر واگذاری دو شرکت استقلال و پرسپولیس که به تایید رییس جمهور رسیده بود بعد از طی کردن مراحل  کارشناسی در کمیسیون اقتصادی در هیات دولت به تصویب رسید و با توجه به این مصوبه هیات وزیران، سازمان خصوصی‌سازی وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی تمامی مراحل ارزیابی، قیمت‌گذاری، تعیین شرایط و نحوه واگذاری به متقاضیان را بر عهده خواهد داشت.

با این وجود در روزهای پایانی سال گذشته بود که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال ۱۳۹۸ جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود، اما اوایل تابستان بود که پوری حسینی - رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده‌سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم.

۱۱ شهریورماه سال ۹۸ نیز وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری نشست تخصصی با کمیسیون اصل ۴۴ درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تاکید کرد که با توجه به فراهم نبودن شرایط و تفاهم با مجلس و نهادهای نظارتی، این واگذاری حداکثر تا پایان سال به تعویق افتاد.

در نهایت اما ۱۳ بهمن ماه سال گذشته بود که علیرضا صالح- رییس سازمان خصوصی‌سازی در نشستی خبری پرونده واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی در سال ۹۸ را بست و در پاسخ به اینکه چرا استقلال و پرسپولیس برخلاف وعده‌های داده شده امسال واگذار نمی‌شوند؟ عنوان کرد که در شرایطی می‌خواستیم این باشگاه‌ها را واگذار کنیم که زمین چمن و ورزشگاه نداشتند، دلیل این‌که این دو باشگاه امسال واگذار نمی‌شوند نیاز به آماده‌سازی آنها و شفاف‌سازی اطلاعات‌شان بود. در این راستا جلسات زیادی با وزیر ورزش و جوانان داشتیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم تا ابهام در بدهی و سازوکار این دو باشگاه وجود دارد، نمی‌توان آنها را واگذار کرد.

وی با بیان اینکه در در نهایت قرار شد دو شرکت فرهنگی - ورزشی استقلال - پرسپولیس در بازار دوم فرابورس عرضه شوند، با اشاره به شرایط شرکت‌ها در فرابورس اظهار کرد که یک شرکت برای عرضه در فرابورس باید اصلاح ساختار مالی شود، این در حالی است که ۲ شرکت استقلال و پرسپولیس زیان انباشته دارند و قرار است از طریق اصلاح ساختار مالی از تجدید دارایی‌ها این زیان برطرف شود. رییس سازمان خصوصی سازی در بخش دیگری از اظهاراتش از واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ خبر داد و اعلام کرد که بعد از حسابررسی داخلی و تشکیل کمیته حسابررسی دو باشگاه در شش ماهه اول سال آینده پذیرش می‌شوند.

به خط شدن برای واگذاری در سال ۹۹

با بررسی مجموع اتفاقات و تصمیمات اعلام شده از همان ابتدای سال ۹۹ به نظر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری جدی است و با توجه به دستور صریح رییس جمهوری مبنی بر تسریع سازوکار عرضه در بورس سهام بنگاه هایی که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند، تشکیل جلسه وزاری امور اقتصادی و دارایی، وزیر ورزش و جوانان، وزیر دادگستری و رییس سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری این دو باشگاه در سال جاری و به ویژه نیمه نخست سال و در نهایت تاکید وزاری ورزش و جوانان و نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی، به احتمال بسیاری قوی سرخابی های پایتخت نهایتا تا پایان سال و چه بسا شش ماهه نخست سال ۹۹ واگذار شوند./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت واگذاری استقلال و پرسپولیس از زبان رئیس سازمان خصوصی‌سازی

کپی