اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

خطر شیوع کرونا در مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه

خطر شیوع کرونا در مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه

مرکز هماهنگی روسیه و سوریه در امور بازگشت پناهندگان روز جمعه نسبت به خطر شیوع کرونا در اردوگاه‌های «الرکبان» و «الهول» که زیر نظر نظامیان آمریکایی است، هشدار داد و اعلام کرد که واشنگتن مراقب شیوع این بیماری نیست.

به گزارش تارنمای شبکه خبری "روسیا الیوم"، در ادامه این بیانیه آمده است: آمریکایی‌ها هیچ اقدامی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در این اردوگاه‌ها نکرده‌اند.

این بیانیه می‌افزاید:اردوگاه‌ الرکبان (در مرز اردن و سوریه) و اردوگاه «الهول» (در استان الحسکه در شرق سوریه) که آمریکایی‌ها آن را در کنترل دارند، از دارو و پزشک محروم هستند و مراکز خدمات پزشکی نیز فعالیت ندارند.

این مرکز هماهنگی روسی و سوری اعلام کرد که دولت‌های متبوعشان بارها خواستار خروج تمامی افرادی شده‌اند که مایل به خروج از این اردوگاه‌ها هستند و تمامی شرایط پذیرش از آن‌ها نیز فراهم است و اقدامات لازم برای مبارزه با شیوع این بیماری اینک در حال انجام است.

این بیانیه می‌افزاید: با وجود اقدامات دولت سوریه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که به تأیید سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی رسیده است، اما دولت آمریکا وقاحت تلاش دارد از بحران کرونا برای تخریب وجهه رهبری سوریه سوءاستفاده کند و دمشق را مسؤول اوضاع ناگوار در سراسر سوریه از جمله در اردوگاه‌های الرکبان و الهول معرفی کند.

این مرکز در پایان اعلام کرد: حضور غیر قانونی آمریکا و متحدانش در برخی مناطق سوریه مانع اصلی است که امنیت بهداشتی شهروندان سوری در مناطقی که خارج از کنترل دولت قانونی قرار دارد به خطر بیفتد.

پیش از این بسیاری از مقام‌های سوری تحریم‌های آمریکا علیه سوریه را مهم‌ترین مانع دولت دمشق برای مقابله با کرونا در این کشور اعلام کردند.

در همین ارتباط،  "فیصل المقداد" معاون وزیر امورخارجه سوریه گفته بود که حریم‌های آمریکا به تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از شیوع کرونا آسیب می‌زند و در شرایط حساس کنونی باید تحریم‌های غیر انسانی لغو شود./ ایرنا 

روش پلاسما درمانی را برای بیماران کرونایی درهند اجرایی می شود

 

کپی