اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

شناسایی بیش از ۶۸ هزار بیمار کرونایی در کشور/تست رایگان کرونا در چه مراکزی انجام می‌شود؟

شناسایی بیش از ۶۸ هزار بیمار کرونایی در کشور/تست رایگان کرونا در چه مراکزی انجام می‌شود؟

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمارهای مربوط به بیماری کووید ۱۹ را اعلام کرد.

 دکتر کیانوش جهانپور گفت: از دیروز تا امروز ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۷۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی افزود: با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۸ هزار و ۱۹۲ نفر رسید.

به گفته جهانپور، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و در مجموع تا کنون ۴۲۳۲ نفر از بیماران، جان خود را از دست داده اند و دیگر در بین ما نیستند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون ۳۵ هزار و ۴۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

وی افزود:  ۳۹۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

جهانپور گفت: تاکنون ۲۴۲ هزار و ۵۶۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت از افزایش موارد جدید ابتلا در پنج تا هشت استان مهمان پذیر خبر داد و گفت: در گام فاصله‌گذاری هوشمند با یک بازگشت تدریجی و مرحله‌ای مواجهیم و سرعت‌مان در این فاز به ارزیابی خطر و اتفاقاتی بستگی دارد که از وضعیت بیماری هر روز ثبت خواهد شد و بر این اساس تصمیم گیری می شود.

به گزارش ایسنا ،جهانپوردر ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، گفت: در سامانه Salamat.gov.ir  برای مدیران و متصدیان امکان ثبت نام فراهم شده است بنابراین با توجه به اینکه فاصله‌گذاری هوشمند از ۲۳ فروردین ماه آغاز می‌شود و پروتکل‌های آن متضمن بازگشت مرحله‌ای و تدریجی برخی مشاغل به‌ویژه مشاغل کم ریسک و کم خطر و ضروری خواهد بود، حتما صاحبان و مدیران واحدهای صنفی و صنعتی برای ثبت‌نام در این سامانه اقدام کند.

وی افزود: بیش از ۸۰ راهنما برای گام دوم فاصله گذاری که فاصله گذاری اجتماعی هوشمند است در سایت Markazsalamat.behdasht.gov.ir تا این لحظه ابلاغ شده که جهت اطلاع مشاغل مختلف در این سایت در دسترس است. صاحبان صنایع و مدیرانی که جزو مشاغلی هستند که در مرحله اول جزو صنوف کم خطر و ضروری محسوب می‌شوند و باید به مشاغل‌شان بازگردند، حتما پروتکل‌های خاص هر صنف را رعایت کنند. هموطنان هم هر گونه تخطی از این پروتکل‌ها را می‌توانند از طریق سامانه «سجام» به اطلاع وزارت بهداشت و دستگاه های قضایی برسانند. از آنجایی که موضوع مربوط به سلامت عامه است، در موارد تخلف مورد پیگیری دادستان‌ قرار می‌گیرد.

جهانپور تاکید کرد: همچنان باید محدودیت‌ها را جدی تلقی کنیم ومردم تمام نکات بهداشتی فردی و عمومی، محدودیت ترددها و سفرها و لغو هرگونه سفر غیر ضروری را جدی بگیرند. متاسفانه ظرف ۲۴ ساعته گذشته باز هم شاهد افزایش موارد جدید ابتلا در پنج تا هشت استان مهمان‌پذیر بودیم که شامل استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و برخی استان‌های دیگر روند صعودی موارد ابتلا را گزارش کرده‌اند. حتما همه مردم در سراسر کشور رعایت این نکات را مدنظر قرار دهند و همچنان در خانه بمانند.

آغاز فاز سوم مقابله با کرونا از فردا

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره نحوه و ضمانت اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند گفت: موضوع فاصله‌گذاری هوشمند به عنوان فاز سوم بسیج ملی مقابله با کرونا و گام دوم در حوزه مداخلات حاکمیتی است و متضمن برقراری و تداوم بسیاری از محدودیت‌های قبلی خواهد بود. به هر حال با استفاده از فناوری اطلاعات و البته با ارزیابی ریسک مستمری که همچنان انجام خواهد شد همچنین افزایش تعداد تست‌ها اعم از تست PCR و تست الایزا یا سلولوژیک که به‌زودی از سوی شرکت‌های دانش بنیان به تولید انبوه رسیده است و با هزینه بسیار پایین‌تر در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار خواهد گرفت، موضوع شناسایی شاخه‌های امن و خوشه‌های ناامن و بازگشت مرحله‌ای و تدریجی مشاغل با اولویت مشاغل کم خطر و ضروری در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی افزود: قاعدتا مشاغلی هم که در گام اول به عنوان مشاغل کم‌ریسک و ضروری تلقی می‌شوند و بازگشت آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است، باید پروتکل‌هایی را رعایت کنند که در سایتی که اعلام کردم، بارگذاری شده است البته اصناف، واحدهای صنفی و صنعتی باید در سامانه‌ای که اعلام کردم نیز ثبت نام کنند تا ارزیابی‌های لازم انجام شود و به‌تدریج برای هریک از این صنوف مجوز بازگشت یا عدم مجوز بازگشت صادر می‌شود بنابراین در گام فاصله‌گذاری هوشمند با یک بازگشت تدریجی و مرحله‌ای مواجهیم و سرعت‌مان در این فاز به ارزیابی خطر و اتفاقاتی که از وضعیت بیماری هر روز ثبت خواهد شد، بستگی دارد و بر این اساس تصمیم‌گیری می‌شود.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره طرح ترافیک تهران گفت: با توجه به اینکه دو سوم کارکنان دولت و برخی مشاغل ضروری و کم خطر از فردا در برخی استان‌ها و از ۳۰ فروردین در تهران تردد خواهند داشت، دغدغه اصلی در این هفته موضوع رفت و آمد کارکنان دولت بود. باید توجه کرد که استفاده از وسیله شخصی می‌تواند حجم ترافیک و ازدحام ناوگان حمل و نقل عمومی را کاهش دهد و عملا به فاصله‌گذاری فیزیکی کمک کند. این موضوع دغدغه اصلی است که به نظر می‌رسد شهرداری تهران آن را لحاظ کرده است و ساعاتی که کارکنان رفت و آمد دارند، از طرح ترافیک مستثنی کرده است تا بتوانند با اتومبیل شخصی رفت و آمد کنند البته در ساعات دیگر موضوع دیگری است که گذاشتن طرح ترافیک شاید بتواند به کاهش رفت و آمدها و مراودات غیرضروری، کمک کند. این موضوع باید به‌صورت مستمر ارزیابی ریسک شود و اگر این روند تاثیرگذار باشد، ادامه می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره روند افزایشی مبتلایان برخی استان‌ها گفت: از ابتدا که این بیماری در کشور آغاز شد، همیشه بین هشت تا ۱۳ استان به صورت طغیان، خیز و نمودار صعودی داشتند که استان‌های دیگر ممکن بود با چنین موضوعی مواجه نباشند. متعاقب آن استان‌های دیگری اضافه شدند و این استان‌ها از حالت شیب صعودی ابتلا خارج شدند. در نگاه ملی ما یک روند صعودی کند و حتی ثابت در روزهای اخیر داشته‌ایم اما استان به استان وضعیت متفاوت است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در هفته‌های اول استان‌هایی مانند قم، گیلان، مرکزی، بخش غربی استان اصفهان مانند کاشان و نطنز و استان تهران در فاز طغیان بودند که در هفته‌های بعد وضعیت این استان‌ها به سمت پایداری می‌رفت اما شاهد بودیم که استان مازندران، گلستان، سایر قسمت‌های استان اصفهان و یزد در حالت طغیان بودند. در هفته‌های اخیر هم شاهدیم که استان‌هایی مانند فارس، سیستان بلوچستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی درگیر شده‌اند بنابراین استان‌های مختلف در سه یا چهار فاز وارد این بیماری شدند. از نظر ملی تقریبا روند ثابتی داریم. در ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت اخیر هم استان‌های مسافرپذیر یا استان‌هایی که بازگشت مسافران نوروزی را داشتند مانند تهران، خراسان رضوی، فارس، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی طی چند روز اخیر روند افزایشی داشتند که قابل توجه است.

دکتر کیانوش جهانپور در پاسخ به این سوال که آیا انجام تست کرونا قبل از زایمان در بخش‌های خصوصی تخلف است یا خیر، اظهار کرد: با توجه به اینکه امکان افزایش تست در کشور افزایش یافته است، به دلیل ریسک کرونا برای مادر و فرزند، اگر تست کرونا از مادر قبل از زایمان گرفته شود منافاتی با پروتکل‌های ابلاغی ندارد اما باید توجه داشت که انجام تست‌های تشخیصی کووید19 در بیمارستان‌ها و ارسال آن به آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت رایگان است و هیچ تعرفه و هزینه‌ای ندارد.
وی تأکید کرد: آزمایشگاه‌هایی خارج از موراد مورد تأیید وزارت بهداشت برای انجام تست کرونا، بحث انجام آزمایش از افراد بدون علامت را راه‌انداخته‌اند که این کار، امر بی‌ارزشی است و از سوی وزارت بهداشت نیز تعرفه‌ای برای آن تعیین نشده است و حق دریافت وجه هم از نظر وزارت بهداشت ندارند زیرا انجام تست از افراد فاقد علامت باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب می‌شود و ممکن است این فرد به جامعه بازگردد و دیگران را نیز مبتلا کند.

بنابراین در صورت نمونه‌گیری قبل از زایمان و ارسال نمونه به آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت هیچگونه پولی نباید اخذ شود.

وی در خصوص انجام تست در آزمایشگاه‌های خصوصی، اظهار کرد: از اواخر دی ماه که توالی ژنی ویروس شناسایی شد تست‌های پی‌سی‌آر شروع شد و امروز کیت‌های مختلفی در دنیا تولید می‌شود و بنابراین آزمایشگاه‌های خصوصی به آنها دسترسی دارند ولی باید توجه داشت که انجام تست فقط برای شناسایی افراد و قرنطینه آن‌ها موثر است؛ البته در صورتی که کیت‌های مورد استفاده در این آزمایشگاه‌ها مناسب باشند و باید توجه داشت که موارد منفی کاذب در تست‌ها بسیار زیاد است و 32 تا 42 درصد مورادی که نتیجه تست آنها منفی می‌شود ممکن است کاذب باشد و این مسئله یک اعتمادبه نفس کاذب در فرد ایجاد می‌کند؛ بنابراین توصیه‌ای مبنی بر مراجعه به بخش خصوصی جهت انجام تست کرونا نداریم و دغدغه مردم با تولید انبوه کیت‌ها در آینده رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت به جز مکان‌های اداری و مراکز خدمات بهداشتی و درمانی متکفل تأمین اقلام بهداشتی و ضدعفونی‌کننده نیست، خاطرنشان کرد: بخش‌های دولتی و خصوصی باید پروتکل‌های ابلاغی در زمینه امور بهداشتی را اجرا کنند و منابع لازم برای اجرای آن را نیز تهیه کنند؛ امروز در زمینه تأمین الکل و هیپوکلریت سدیم و آب اکسیژنه هیچ کمبودی نداریم و حتی مازاد بر نیاز کشور اگر به درستی استفاده شوند خواهیم داشت.
وی افزود: در خصوص ماسک نیز بخش عمده نیازمان مرتفع شده است و متصدیان و اصناف باید نسبت به تهیه اقلام بهداشتی با منابع خود اقدام کنند.

وی در خصوص تحقیقات انجام گرفته روی داروها و بیماری کرونا، تصریح کرد: بیش از 73 طرح تحقیقی در زمنیه کرونا در حال انجام است و عمده این تحقیقات در خصوص درمان، پیشگیری، تشخیص و واکسن کروناست و با توجه به اینکه یک پنجم این طرح‌ها جزو تحقیقات بزرگ خواهند بود نتایج آن‌ها بسیار سودمند خواهد بود.

وی اضافه کرد: داروی اختصاصی در زمینه کرونا در جهان وجود ندارد ولی برخی داروها می‌توانند موثر باشند که در این زمینه نیز تمام داروها در کشور تولید می‌شوند و ماده موثره برخی از این داروها نیز در کشور ساخته می‌شوند. هیچ داروی موجود در پروتکل نداریم که دسترسی آن به صورت عام فراهم نباشد.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره اساس درج علت فوت ناشی از ویروس کرونا بیان کرد برای جلوگیری از سرگردانی خانواده‌های درگذشتگان، علاوه بر شرح علائم، سی‌تی‌اسکن هم می‌تواند مبتلا به کووید 19 را تایید کند. در نتیجه صدور گواهی فوت برای ابتلا به کرونا بر اساس شرح حال، علائم و سی‌تی‌اسکن و تشخیص پزشک صادر می‌شود. و تست آزمایشگاهی نیز می‌تواند ملاک باشد.

وی در خصوص تست‌های الایزا بیان کرد: توفیقاتی در زمینه انجام تست سرولوژیک برای تشخیص تیتر آنتی‌بادی کووید19 رسیده‌ایم و یکی از اقدامات آتی ورود این تست‌ها به بازار به صورت انبوه خواهد بود. برآورد ما از هزینه انجام شده نهایی این تست‌ها این است که هزینه تست الایزا حدود یک دهم تست PC است و کاربرد آن بیش از تست PCR و زمان انجام آن کمتر از این تست خواهد بود.

جهانپور افزود: یک موفقیت دیگر در خصوص کرونا در کشور این است که به تست‌های رپید (سریع) دستیابی پیدا کنند که در صورت تأیید و رفع اشکالات به تولید انبوه می‌رسد و برای تمام صنوف کاربردی خواهد بود و در 5 تا 10 دقیقه تعیین می‌کند که آیا فرد سابقه ابتلا به کرونا یا ابتلای فعلی به آن را دارد یا خیر.

وی ادامه داد: رپیدتست‌های موجود فعلی تأیید نشده هستند و از ابتدا نیز مورد تأیید سازمان غذا و دارو و انستیتو پاستور قرار نگرفته است و به طور رسمی فعلا چنین تست‌هایی در کشور نداریم و مجوز هم ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان برای مبتلایان به کرونا تصریح کرد: روش استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان تکنیک جدیدی نیست، اما برای این بیماری در هفته‌های اخیر در قالب مطالعات بالینی استفاده شده است.

در گزارش‌های اولیه اثربخشی نسبی دیده شده است. این کار در بیمارستان‌های مختلفی در حال انجام است. کاربرد آن برای بیماران مبتلا به کرونا تا زمان فراهم شدن فناوری‌های دیگر می‌تواند اثر نسبی داشته باشد. این روش، روش کم خطری است و در جاهای مختلفی از آن استفاده می‌کنند./تسنیم

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی