اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

گوترش به دنبال نماینده جدید سازمان ملل برای لیبی است

گوترش به دنبال نماینده جدید سازمان ملل برای لیبی است

به گفته برخی منابع دیپلمات، پس از آنکه آمریکا از تایید رمطان لعمامره، کاندیدای الجزایری برای جانشینی غسان سلامه لبنانی که اوایل مارس استعفا کرد، خودداری ورزید، دبیرکل سازمان ملل اکنون به دنبال چهره جدیدی برای پست فرستاده این سازمان به لیبی است. همچنین سخنگوی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر موسوم به ارتش "ملی" لیبی بامداد امروز (پنج‌شنبه) از سرنگونی دو فروند پهپاد ترکیه‌ای خبر داد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، به گفته یک منبع دیپلمات، حدود یک ماه قبل در شرایطی که همه از انتصاب رمطان لعمامره، وزیر خارجه پیشین الجزایر در پست فرستاده سازمان ملل به لیبی راضی بودند، آمریکا سوالات زیادی را درباره این مساله مطرح کرد و به همین دلیل انتصاب او قطعی نیست.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته یک دیپلمات دیگر، یک مسؤول سازمان ملل روز چهارشنبه در جلسه‌ای پشت درهای بسته درباره لیبی به شورای امنیت اعلام کرد که گوترش جستجو برای یک کاندیدای دیگر را آغاز کرده است.

این منبع به شرط آنکه نامش فاش نشود، گفت: دبیرخانه سازمان ملل با جدیت برای ارائه پیشنهادی در این زمینه تلاش می‌کند.

همچنین یک دیپلمات دیگر اظهار کرد: آمریکا به دلیل فشارهایی که از سوی مصر و امارات اعمال شدند، با انتصاب این کاندیدای الجزایری مخالفت کرد، این دو کشور حامی خلیفه حفتر بوده و لعمامره را چهره بسیار نزدیکی به دولت وفاق ملی می‌دانند.

علاوه بر منابع یاد شده، دیپلمات دیگری احتمال داد دلیل مخالفت آمریکا با این دیپلمات الجزایری اینست که از نظر واشنگتن او بسیار به مسکو نزدیک است در حالیکه این کشور متهم به حمایت از حفتر است؛ اتهامی که بارها از سوی کرملین رد شده است.

لعمامره در بسیاری از درگیری‌ها و کشمکش‌ها در آفریقا به ویژه در لیبریا تحت نظارت سازمان ملل و اتحادیه آفریقا به عنوان میانجی فعالیت داشته است.

غسان سلامه که از ژوئن ۲۰۱۷ به عنوان فرستاده سازمان ملل به لیبی فعالیت داشت، دوم مارس در شرایطی که روند سیاسی در این کشور به بن‌بست رسیده بود، به دلایل پزشکی استعفا کرد.

از سوی دیگر، احمد المسماری، سخنگوی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر موسوم به ارتش "ملی" لیبی بامداد امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که این نیروها دو فروند پهپاد ترکیه‌ای را سرنگون کردند.

به گفته مسماری، پهپاد اول بر فراز پایگاه هوایی عقبه بن نافع و دومی در جنوب شرق طرابلس بر فراز محور عین زاره سرنگون شد.

کپی