اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

برنی سندرز از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف داد

برنی سندرز از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف داد

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت و نامزد رقابت مقدماتی حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز چهارشنبه ۸ آوریل (۲۰ فروردین) به کارزار انتخاباتی خود پایان داد.

این تصمیم باعث می‌شود مسیر برای جو بایدن به‌عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر باز شود.

برنی سندر انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها را در فوریه گذشته با موفقیت شروع کرد با این حال پیروزی‌های اصلی جو بایدن، رقیب اصلی او، از رای‌گیری سه‌شنبه بزرگ شروع شد و باعث شد تا معاون باراک اوباما از سناتور چپ‌گرای ایالت ورمونت پیش بیافتد. پیش از رای‌گیری سه‌شنبه بزرگ شماری از نامزدهای دیگر حزب دموکرات با کنار کشیدن از این رقابت‌ها به‌طور واضح حمایت خود را از جو بایدن اعلام کرده بودند و این موضوع باعث شد مسیر پیروزی‌های وی هموارتر شود.

خروج سندرز از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری باعث می‌شود که شرایط رقابت بین جو بایدن ۷۷ ساله با ترامپ ۷۳ ساله که به‌دنبال پیروزی در دوره دوم چهارساله ریاست جمهوری خود است، فراهم شود.

برنی سندرز چهار سال پیش هم برای کسب نامزدی حزب دموکرات با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه در دوران اوباما و همسر بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین رقابت کرد اما شکست خورد.

سندرز، که در جلب رای‌دهندگان جوان به طور ویژه‌ای موفق بوده، توقف کارزار انتخاباتی خود را در یک سخنرانی اعلام کرد که اینترنتی و به طور زنده برای هوادارانش پخش شد.

او گفت: «دوست داشتم می‌توانستم حامل خبر بهتری باشم، اما فکر کنم خودتان از واقعیت خبر دارید.»

با وجود آن که برنی سندرز نتوانست در رقابت برای نامزدی حزب دموکرات پیروز شود، گفت خط سیاسی او و هوادارانش قدمی بزرگ در مسیر عدالت اقتصادی، اجتماعی و نژادی در آمریکا برداشته است.

برنی سندرز، که خود را یک سوسیالیست دموکرات می‌خواند، گفت: "جنبش ما نبرد ایدئولوژیک را برد."

سندرز به هوادارانش گفت که با وجود توقف کارزار، به نامزدی‌اش پایان نمی‌دهد و آنها همچنان می‌توانند در ایالت‌های باقی‌مانده به او رای بدهند.

او گفت: «ما باید همچنان آرای بیشتر و نمایندگان حزبی بیشتری برای نشست سراسری حزب دموکرات به دست بیاوریم، در آنجا می‌توانیم تاثیر چشمگیری بر سازوکار حزب و عملکردش بگذاریم.»

جو بایدن، که برای سومین بار برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات تلاش می‌کند، از توقف کارزار انتخاباتی برنی سندرز استقبال کرده است.

بایدن با انتشار بیانیه‌ای گفت سندرز با این تصمیم منافع مردم آمریکا و اولویت شکست دادن دونالد ترامپ را به منافع سیاسی خودش ترجیح داده است.

او در ستایش از سندرز گفت: «او فقط یک کارزار سیاسی نداشته، بلکه یک جنبش خلق کرده است. و اشتباه نکنید، این جنبش همچنان قدرتمند است.»

بایدن از سندرز برای همکاری دعوت کرده است./ یورونیوز، بی‌بی‌سی

کپی