اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
مجلس به گزینه پیشنهادی رای اعتماد داد

خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

کاظم خاوازی با کسب ۱۹۶ رای موافق توانست از مجلس دهم رای اعتماد بگیرد و به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شود. امروز جلسه بررسی صلاحیت کاظم خاوازی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف، نمایندگان با تصدی وی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی موافقت کردند.

 در جلسه امروز ۲۱۶ نماینده حاضر بودند که ۱۹۶ نفر رای موافق، ۱۵ نفر رای مخالف و چهار نفر به وی رای ممتنع دادند. در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهوری نیز حضور داشت. رییسجمهوری چهارم آذرماه ۱۳۹۸ پس از قبول استعفای  محمود حجتی  وزیر پیشین جهاد کشاورزی، در حکمی  عباس کشاورز معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان سرپرست «وزارت جهاد کشاورزی» منصوب کرده بود و حال خاوازی سکاندار این وزارتخانه خواهد بود.
خاوازی پیش از رایگیری نمایندگان، در تشریح برنامههای خود در وزارتخانه جهاد کشاورزی گفت: یکی از برنامههای من، افزایش درآمد کشاورزان است؛ به این صورت که سود به صورت عادلانه بین اجزای مختلف زنجیره از تولید تا دسته بندی و فروش تقسیم شده و سهم تولیدکننده در فروش کالا از متوسط ۳۰ درصد کنونی به حداقل ۵۰ درصد افزایش مییابد. خاوازی امنیت غذایی، حمایت از منابع انسانی بخش و حفاظت از منابع پایه را سه ماموریت اصلی وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: در بخش امنیت غذایی برای سه رکن تولید غذا، سلامت غذا و دسترسی غذا برای آحاد جامعه برنامه داریم. وی تصریح کرد: برنامه خودکفایی گندم و شکر و خوداتکایی در برنج و دانههای روغنی را پیگیری کرده و برای جهش تولید روغن با ایجاد تنوع در سبد گیاهان روغنی، ارتقای سطح فناوری و دانش و بهبود مدیریت زنجیره برنامههای جدیدی داریم.او با بیان اینکه آزادترین اقتصادها نیز موضوع امنیت غذایی را به نوسانات بازار نمیسپارند، تاکید کرد: حمایت از بخش کشاورزی بیش از پیش ضروری است که این حمایت باید هدفمند و دقیق در طول زنجیره ارزش باشد. وی همچنین افزایش پوشش بیمه کشاورزی به ویژه بیمههای پایه مانند سیل، تسریع پرداخت اعتبارات بانک کشاورزی، نوآوری در خدمات مالی با حضور استارتاپهای جهان و ایجاد تعامل بیشتر نهادهای مالی وابسته به بخش کشاروزی را از جمله برنامههایش خواند. وی حمایت از فعالان بخش کشاورزی، توجه به مسائل زنان روستایی، توجه به مسائل کوچ روستاییان در تامین نهادهای مورد نیاز، مشارکت بهرهبردارن در تصمیمگیریها و جهت دهی بنیه کارشناسی به سمت حل مشکلات بخش کشاورزی را  از دیگر برنامههای وزارت کشاورزی عنوان کرد.

---
کپی