اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

#کسب وکار

#کسب وکار
یگانه خدامی خبرنگار

در این روزهای کرونایی یکی از مهمترین نگرانیهای مردم درباره کسبوکارهایشان است. از طرفی خیلیها از اینکه مشاغل آغاز به کار کنند، میترسند و میگویند سرعت شیوع کرونا بیشتر میشود و از طرفی خیلیها از ضرر و زیانی که در این مدت دیدهاند مینویسند.

 اعلام زمان آغاز به کار مشاغل در تهران و شهرهای دیگر در جلسه امروز هیات دولت باعث شد باز هم درباره این موضوع اظهارنظرهایی را در شبکه های اجتماعی بخوانیم:
  «‏این روزها خیلی صحبت از سیاهی اقتصادی دوران پساکرونا میشود، اما من پیشرو سیاهی نمیبینم، تغییر میبینم. تغییری که اگر اهالی کسبوکار، سازمانها، تولیدکنندگان و فروشندگان با آن همراه شوند، میتواند برای آنها فرصتهای مناسبی ایجاد کند».
«‏هر کار میکنید زودتر و به عدالت نزدیکتر؛ برخی اصناف به خاطر بدهیها ناچار به رفتن به محل کسب خود هستند و به خاطر افزایش ترددها ‎کرونا قصد خاموشی ندارد...».
«‏ تصمیم به اجرای طرح  ‎فاصله گذاری اجتماعی و بازگشایی کسب و کار ها تصمیم بسیار درست و بهجاییه».
  «‏خیلی جدی با شرکا و همکاران نشستیم بررسی کردیم که اگر کسب و کارهامون ورشکست شد آلترناتیو چیه؟ در نهایت من به این نتیجه رسیدم که میتونم برم روستامون ساکن بشم و اینترنت پر سرعت بگیرم و با تغییر بیزینس مدل ریموت کار کنیم».
  «‏شاید بگید ترسوام، اما واقعا شرکت ما خیلی شلوغ میشه هر روز و من واقعا از ترس مبتلا شدن خودم و ناخواسته مبتلا کردن عزیزانم امروز تلفنی استعفا دادم. از کارام چیزی کم نشده من شغل غیرحضوری هم داشتم که ازاین به بعد فقط به اون میپردازم؛ فعلا تا اوضاع امن بشه».
«‏کاش وقتی تعطیل میکنن صنوف تهران رو، راه فتوسنتز و راضی کردن طلبکارها رو هم یاد بدن».
  «‏باید کمکم از شدت قرنطینه کم کنیم. اقتصاد رو نمیشه تعطیل کرد. موضوع اینه که تعطیل شدن اقتصاد انقدر به بیکاری دامن میزنه و به طبقات پایین فشار میاره که آسیبش کمتر از ابتلای همگانی به کرونا نیست که هیچ، بلکه صدها برابر بیشتره. امیدوارم پارادایم «اقتصاد مهمتره یا انسان» شما رو‏گول نزنه، چرا که این پارادایم آدرس غلط میده و در واقع اقتصاد در خدمت هیچکس جز انسان نیست.»
  «‏دوستم آرایشگره ؛ نزدیک دو ماهه سالنش تعطیله! باهاش صحبت میکردم گفت: اتحادیه گفته تا آخر خرداد مغازه باید تعطیل باشه!  می گفت کلی قرض و بدهی دارم؛ نمیدونم چیکار کنم».
«‏الان داغیم نمیفهمیم؛ ولی بخش غمانگیزش اینه که بعد از این اوضاع خیلی از کافهها و رستورانهای مورد علاقه ما ورشکست شدن و تعطیل کردن».

کپی