اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

رئیس جمهوری به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هشدار داد

رئیس جمهوری به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هشدار داد

رییس جمهوری از صندوق بینالمللی پول و بانک جهانی خواست میان ایران و کشورهای دیگر تبعیض قائل نشوند و به وظایف خود نسبت به مردم ایران عمل کنند.

 به گزارش ایرنا حسن روحانی پیش از ظهر امروز در نشست هیات دولت  گفت: از همه مجامع بین المللی میخواهیم در این شرایط به وظایف قانونی خود عمل کنند؛ ایران عضو صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است و همواره سهمیه خود را پرداخت کرده است و بخشی از ذخایر ما نیز در اختیار آنهاست. اگر بنا باشد میان ایران و کشورهای دیگر تبعیض قایل شود، برای ما و افکار عمومی جهان قابل تحمل نیست. روحانی ادامه داد: ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم. اگر در این شرایط سخت، آنها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت.
وی با تشریح رویکرد یکجانبهگرایانه آمریکا اظهار داشت: آمریکا همیشه یکجانبهگرا بوده و در این مسئله بیماری نیز بازهم همین روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه میدهد که یک موضوع تاریخی است. در تاریخ این مسئله باقی میماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است. رییسجمهور با بیان اینکه ننگ تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا باقی میماند که در این شرایط فشارهای خود را بر ملت بزرگ ایران ادامه میدهد، تصریح کرد: ملت ما در طول تاریخ تابآوری داشته و این بار هم تابآوری دارند. در مسئله کرونا، آمریکاییها مصوبه ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی را نقض کردند که همه باید در مسئله بیماری واگیردار با یکدیگر همکاری کنند.
رییس جمهوری با اشاره به این که امروز در روز ۲۰ فروردین روز هستهای قرار داریم اظهار داشت: ما همه سال در این روز جشن هستهای میگیریم و هر ساله افتتاحهای فراوانی داریم. امسال هم از سال گذشته برنامهریزی بیشتری شده بود، ما بسیاری از پیشرفت های علمی هسته ای در این مدت پیدا کردیم مخصوصا از اردیبهشت پارسال که محققین ما بدون مانع فعالیتهای خود را ادامه دادند و به دستاوردهای بزرگی رسیدند. وی افزود: ما نشان دادن این دستاوردها را به روزی دیگر موکول میکنیم که این دستاوردها در زمینه پزشکی،  بهداشت و درمان جایگاه دارد، امروز علم هستهای می تواند به ما کمک کند. روحانی افزود: در جلسه صبح امروز دولت معاون علمی ما اطلاع داد که کیتهای جدیدی در اختیارمان قرار گرفته و این کیتها کار دیگری هم انجام میدهدو  مکمل کارهای گذشته است و به ما نشان میدهد که آیا فرد در زمان کوتاهی ویروس کرونا را گرفته و پشت سر گذاشته یا نه. وی با بیان این که این موضوع می تواند بسیار مفید و موثر باشد اظهار داشت: این کیت میتواند برای بسیاری از افرادی که در جامعه این ویروس را گرفتند و علامتی نبوده اطمینان حاصل کند.
تجهیزات کادر درمان تکمیل است
روحانی با اشاره به شرایط اولیه شیوع بیماری کرونا در جهان گفت: در روزهای اولیه تعدادی دانشجو در چین داشتیم که به ایران بازگردانده شدند و تلاش کردیم آنها را قرنطینه کنیم؛ هرجایی را که اعلام میکردیم به صورتی شانه خالی می کردند و از ترس بیماری کرونا هیچ بیمارستان و مرکز درمان آماده نبود. روحانی گفت: وقتی این بیماری در ایران شروع شد در روزهای اولیه ترس و وحشت زیادی میان پزشکان و  پرستاران و تمام کشور ایجاد کرد؛ زیرا برای همه آمادگی لازم و تجهیزات مورد نیاز وجود نداشت، اما امروز یک پرستار از نظر لباس و ماسک و سایر تجهیزات دغدغهای ندارد با اطمینان خاطر به بیمارستان میرود و درمان می کند. وی با ابراز امیداوری از این که در ماسکهای بهداشتی مورد نیاز مردم به زودی و در آینده نزدیک به خودکفایی برسیم، تصریح کرد: وزارت صمت و اصناف تلاش خوبی را آغاز کرده اند و بسیاری از خطوط تولید تغییر کرده و به این موضوع اختصاص یافته است. رییس جمهوری با بیان اینکه باید تمام مقررات و امکانات لازم را در اختیار مردم قرار دهیم، گفت: بسیاری از استانها اعلام کردهاند اگر مجوزهای لازم داده شود، بیش از مقدار کنونی میتوانند الکل مورد نیاز استان را تولید کنند و خودکفا شوند و به استانهای دیگر نیز ارسال کنند.
در مراکز تولیدی ابتلا به کرونا نداشتیم
وی با بیان این که در مراکز تولیدی هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشتیم، اظهار داشت: اینها بسیار ارزشمند است و به ما درس میدهد که میتوانیم کار تولید را بهخوبی انجام بدهیم و در عین حال به بیماری هم مبتلا نشویم یعنی همه دستور العملها  و پروتکلها را به خوبی مراعات کنیم. روحانی با اشاره به شرایط کالاهای اساسی در کشور افزود: آمار را شب گذشته با دقت بررسی کردم؛ گندم، برنج، کنجاله روغن جو تمام نهادهها و نیازمندیهای مواد غذایی مورد نیاز مردم از ذخایر بسیار خوبی برخوردار است و با زمانبندی مشخص شده برای ماههای آینده ذخایر خوبی دارند.
وی گفت: در اردیبهشت همزمان با پرداخت یارانه ماهانه اعتبار یک میلیون تومانی به همه خانوادهها پرداخت می شود که از این مبلغ برای کالاهای مورد نظر خود استفاده کنند و به تدریج ظرف ۲۴ ماه از یارانه ماهانه کسر میشود.
تاریخ ورود کرونا به استانها
وی درباره روند جدید مبارزه با کرونا هم تصریح کرد: یک مرحله را پشت سر گذاشتیم که مرحله مقابله و کنترل بوده که از ۳۰ بهمن شروع شد. روزی که متوجه شدیم یکی، دو نفر بابت این ویروس فوت کردند و تستشان مثبت است، ۳۰ بهمن بود. ما به عنوان دولت ۳۰ بهمن خبردار شدیم و وزیر بهداشت در دولت این مسئله را اعلام کرد. در همان جلسه دولت، اعلام کردم خبر را به مردم بدهید و مردم خبردار باشند که این بیماری آمده و از خودشان مراقبت کنند. رییس ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: این ویروس همان ۳۰ بهمن در قم بود و روز بعد در اراک هم خبر سرایت را دادند. ما متوجه شدیم این بیماری از قم عبور کرده و به استانهای دیگر هم وارد شده است. من از تمام استانها سوال میکنم کرونا چه روزی وارد شده است، آنها میگویند دوم اسفند، سوم اسفند و چهارم اسفند. روحانی با اشاره به تصمیمات مقابله با کرونا ابراز داشت: از همان روز تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کردیم و چیزی را از مردم مخفی نکردیم. اساسا در مبارزه با کرونا اصل کمک مردم و حضور مردم در صحنه است. هر چیزی هم به دست آوردیم، کمک مردم بوده است. 
مرگ ناشی از کرونا و گرسنگی را قبول نداریم
روحانی ادامه داد: در مبارزه با کرونا بحث دولت نیست بلکه همه ملت است، امروز فاصلهگذاری اجتماعی داریم و این درست است اما پیوندهای ملی ما باید از هر روز دیگر محکمتر شود. نباید این فاصله اجتماعی، فاصله ملی برای ما درست کند. ما اتحاد ملی میخواهیم اما فاصله اجتماعی هم میخواهیم تا زمانی که از این مشکلات عبور کنیم. ما با کمک مردم و نیروهای مسلح برای مبارزه با کرونا و تامین زندگی مردم وارد شدیم. ما تلاشمان بر این بود که هم در مقابله با کرونا ایستادگی کنیم و هم نیازمندیهای ضروری زندگی تامین شود. ما مرگ کرونایی را قبول نداریم باید این به حداقل ممکن برسد؛ ما مرگ ناشی از گرسنگی را هم قبول نداریم.
آغاز مرحله سخت از روز شنبه
وی گفت: موج اول مقابله با کرونا تا جمعه ادامه مییابد و شنبه مرحله سختتری شروع میشود. اگر با این بیماری مسری به مردم بگوییم داخل خانه بمانند و کسی از خانه خارج نشود، راحتترین کار دولت است، ولی امکانپذیر نیست. یکسری افراد برای تولید نیازمندیها باید بیرون بروند. رییس جمهوری اظهار داشت: ما دو جور از مردم داریم؛ یک عده حقوق ثابت دارند و میگویند سرکار برویم یا نرویم حقوقمان را میگیریم. فعلا در دستور کار ما نیست تا حقوق کارمندان را قطع کنیم. همه به طور کامل حقوق خود را دریافت می کنند؛ اما عدهای هستند که کارگر روزمزد هستند و اگر یک روز کار نکنند، دستمزدی ندارند و پول غذای شب ندارند؛ ما باید برای اینها کاری کنیم. رییسجمهور با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای مقابله با کرونا در برخی از کشورها اظهار داشت: بعضی از کشورها از هفته پیش اعلام کردند ۲۰ درصد حقوق کارمندان بابت مقابله با کرونا باید داده شود. ما که این کار را شروع نکردیم و فعلا هم در دستورکار ما نیست و همه حقوق را به طور کامل دریافت میکنند. روحانی ادامه داد: اما برای کارگری که اگر کار نکند، مزدی ندارد و پولی برای تامین غذای شب ندارد، برای او چه باید بکنیم؟ برای افرادی که کسب و کارشان در این دو ماه تعطیل شده است، کاری نداشتند، چکها، بدهکاریها و اجاره دارند، چه باید بکنیم؟ وی با بیان اینکه ما هم نیازمند تلفیق سلامت مردم و مقابله با کرونا و هم فعالیت اجتماعی و اقتصادی در چارچوب مقررات هستیم، تصریح کرد: دستورالعملهای پزشکی برای ما اصل است. ممکن است شغلی با پروتکلهای پزشکی سازگار نباشد مثل کسب و کارهای پرریسک. ما به آنها اجازه فعالیت مجدد را نمیدهیم. درباره تمام مشاغل پرریسک بعدا تصمیمگیری میکنیم.
تدابیر ویژه در حمل و نقل عمومی
روحانی با بیان اینکه در کسب و کار شرط ما این است که تمام اصول مورد مراعات قرار بگیرد، یادآور شد: وزارت بهداشت و وزارت کشور، در این زمینه کار بزرگی را انجام دادند. برای تلفیق این دو کار، جلسات متعددی را برگزار کردند. نیروهای مسلح در این باره همکاری کردند. برای نظارت بر اصناف و کسب و کارها به کمک بسیج هم نیاز داریم و قرار شد وزارت بهداشت از کمکهای بسیج کمک کند. وی با بیان اینکه ممکن است در حمل و نقل هم به این کمکها نیاز داشته باشیم، عنوان کرد: این مسئله متناسب با شرایط است. یعنی ممکن است ۳۰، ۲۰ نفر وارد اتوبوس شوند و یک صف برای ورود به اتوبوس وجود ندارد. با این نصحیت  هم که بیش از این تعداد وارد اتوبوس نشوید، ممکن است حرف گوش نکنند. رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: در اینجا ممکن است بگوییم ظرفیت اتوبوس به این اندازه است و این ظرفیت وقتی تمام شود، باید درب اتوبوس بسته شود. در اینجا ممکن است یک نفر نیاز باشد تا به بسته شدن درب اتوبوس کمک کند.
رییسجمهور اضافه کرد: اکثریت شخصیتهای سیاسی کمک کردند، از روزنامهها که چند روز آینده منتشر خواهند شد، انتظار داریم ما را یاری کنند، همانطور که صداوسیما ما را کمک میکند. این مرحله سختتر از قبل است و باید قدم به قدم جلو برویم. روحانی با تشکر از قوای دیگر، نیروهای مسلح، اقشار و همه مردم تصریح کرد: از مقام معظم رهبری تشکر ویژه میکنم که هر کجا نیاز به یاری داشتیم، ما را کمک کردند. با یاری مردم این مسیر را ادامه میدهیم. هم سلامت مردم و هم نیازمندهای مردم، هم دنیا و هم آخرت، هم علم و هم دین تفکیکناپذیر هستند. امیدواریم حضرت ولی عصر (عج) عنایتش شامل حال ما شود و از دعای او از این مرحله سخت عبور کنیم.
مبارزه ایستاده با کرونا
روحانی با بیان اینکه مرحله دوم مقابله با کرونا نسبت به دوره قبل سختتر است، ابراز داشت: ما میخواهیم فعالیت اقتصادی را در حدی که امکانپذیر است، انجام بدهیم و همزمان نیز مبارزه با کرونا را نیز انجام بدهیم. قبلا مبارزه نشسته در خانه بود؛ اما اکنون مبارزه ایستاده در فعالیت اقتصادی است. راهی جز این پیش روی ما نیست.  وی افزود: برخی از دولتها کشورشان را تفکیک کردند. چند استانی که شرایطشان سختتر بوده، آنها را قرنطینه کردند و سختگیریها را در آنجا بیشتر کرده و استانهای دیگر را باز گذاشتند. ما هم میتوانیم به تدریج این قدمها را برداریم اما زود است. من دیروز با استانهایی صحبت میکردم که خودشان هم میگفتند ما استانهای سفیدی هستیم؛ ولی از ما میخواستند فعالیت مدارس آغاز نشود. رییسجمهور با تاکید بر اینکه برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها عجلهای نداریم، عنوان کرد: ممکن است برخی از فعالیتهای فرهنگی مانند تئاتر، سینما و خیلی از فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی تا مدتها بازگشایی نشوند. ممکن  است مساجد ما اینگونه باشند، اماکن مقدس ما اینگونه باشد. در این گونه موارد باید تامل کرده و صبر کنیم.

کپی