اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

هشدار درباره احتمال بیماری «شاربن» در مناطق سیل زده ریگان

هشدار درباره احتمال بیماری «شاربن» در مناطق سیل زده ریگان

رییس شبکه دامپزشکی ریگان درباره احتمال بروز بیماری شاربن(سیاه زخم) در مناطق سیل زده هشدار داد.

"محسن دهقانیان" با  اشاره به خسارت سیل به واحدهای دامی  و تلف شدن بیش از ۱۰۰۰راس گوسفند و بز در شهرستان ریگان در شرق استان کرمان افزود: از  ابتدای وقوع سیل گروههای عملیاتی دامپزشکی وضع مناطق سیل زده، بیماریابی و انجام اقدامات بهداشتی پیشگیرانه را ارزیابی و برای واکسیناسیون، سم پاشی و ضدعفونی جایگاههای نگهداری دام اقدام کرده‌اند که امیدواریم با تامین اعتبارات و اقلام مورد نیاز این عملیات در روزهای آینده به شکل گسترده تر ادامه یابد.

وی با اشاره به خطر بروز برخی بیماریهای دامی مشترک بین انسان و دام  از جمله بیماری شاربن(سیاه زخم) پس از وقوع سیل در این منطقه خاطر نشان کرد:خوشبختانه در سال‌های اخیر موردی از بروز این بیماری در استان کرمان گزارش نشده است.

به گفته رییس شبکه دامپزشکی ریگان، این باکتری می تواند به شکل اسپور(هاگ) سالها در خاک زنده بماند، و ممکن است با جابجایی و زیر رو شدن خاک در اثر سیل در معرض چرای دام قرار گرفته و دام را مبتلا  کند تصریح کرد: این بیماری در گاو و گوسفند معمولا به شکل فوق حاد و حاد بروز می کند و در چند ساعت تا چند روز موجب تلف شدن دام می شود.

دهقانیان از دامداران شهرستان خواست در صورت مشاهده علایمی مانند مرگ ناگهانی دام، خروج خون تیره رنگ از منافذ بدن(که منعقد نمی شود)، فساد سریع لاشه دام تلف شده و ... ضمن پرهیز از تماس با لاشه مراتب را سریعا به اداره دامپزشکی شهرستان اعلام کنند تا در اسرع وقت بررسی، آزمایشات و اقدامات بهداشتی لازم صورت گیرد./ ایسنا

کپی