اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

اختلاف سران اسرائیل برای تشکیل کابینه دولت

اختلاف سران اسرائیل برای تشکیل کابینه دولت

«بنی گانتس» رهبر حزب «آبی‌ سفید» و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هنوز در راه رسیدن به توافق برای تشکیل کابینه در سرزمینهای اشغالی فلسطین اختلاف دارند.


به گزارش امروز (چهارشنبه) روزنامه «جروزالم پست»، گانتس در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت که اسرائیل پیش از آغاز تعطیلات «عید پسح» می‌توانست «کابینه وحدت» داشته باشد، اما رفتار نتانیاهو اجازه نداد.

گانتس در حالی از اختلاف با نتانیاهو خبر داده که دو روز پیش حزب «لیکود» از انجام توافقی که قرار بود با حزب آبی‌ سفید به امضا برسد، عقب‌نشینی کرد و از آن زمان تاکنون هیچ‌گونه توافقی صورت نگرفته است.  

گانتس در ادامه نوشت: اکنون وقت بازی و دعوا بر سر سیاست‌های کوچک نیست. این هفته مذاکرات بین ما و لیکود بر سر تشکیل کابینه اضطراری تقریبا تمام شده بود.

گانتس اشاره کرد که مذاکرات به علت تغییر عقیده رهبران لیکود متوقف شد.

این درحالی است که اگر گانتس با نتانیاهو بر سر تشیکل کابینه به توافق نرسد، دوشنبه آینده مهلت تعیین شده برای تشکیل کابینه که رئیس رژیم صهیونیستی به وی تفویض کرده، تمام می‌شود.

حزب نتانیاهو اعلام کرده که مذاکرات با بازگشت حزب آبی‌ سفید به تعهداتش برای انتخاب قضات از سر گرفته خواهد شد و کابینه می‌تواند، تشکیل شود.

اختلافات بر سر تعیین قضات احتمالا مربوط به تصمیم‌گیری‌های آتی برای وضعیت پرونده فساد مالی نتانیاهو مانع شکاف در میان دو حزب ایجاد کرده است. پیشتر بر سر پست وزارت دادگستری نیز اختلاف نظرهایی بین دو حزب صهیونیستی به وجود آمده بود که در نهایت این پست به اعضای حزب آبی‌ سفید سپرده شد.

همچنین کشمکش‌هایی در مورد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی بین رهبران دو حزب وجود داشت، اما گانتس در نهایت مشروط به زمان اجرای و محدوده آن، با نتانیاهو به توافق رسید./ایرنا

 

کپی