اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان مطرح کرد؛

بیش از ۱۳ هزار کارگر اصفهانی برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند

بیش از ۱۳ هزار کارگر اصفهانی برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان با بیان اینکه دولت باید از محل منابع عمومی به کارگران بیکاری که بیمه نیستند کمک کند، گفت: مطابق آخرین آمار در پی شیوع کرونا، بیش از ۱۳ هزار کارگر تحت پوشش تامین اجتماعی در حوزه استان اصفهان برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند.

اصغر برشان در خصوص بیکاری برخی کارگران در پی شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: بیکاری کارگران باید به دو دسته تقسیم شود؛ نخست بیکاری هایی که به دلیل کرونا ایجاد شده و دسته دوم افراد که به واسطه اتمام قراردادهایشان در شرایط خاص تابع بیمه بیکاری می شوند و این دو از یکدیگر قابل تفکیک هستند.

وی با اشاره به بیکاری دسته ای از کارگران به دلیل ویروس کرونا، گفت: تا پایان اردیبهشت ماه این دسته از کارگران با سهل ترین شرایط می توانند بدون مراجعه حضوری و با ثبت نام در سایت و بدون هیچ کشمکش اداری، بیمه بیکاری خود را برقرار کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان توضیح داد: این دسته کارگران در برخی مشاغل همچون هتل ها، رستوران ها و ... که به دلیل کرونا و مطابق قانون تعطیل شده اند، مشمول بیمه بیکاری می شوند.

وی یادآور شد: مطابق آخرین آمار در پی شیوع کرونا، بیش از ۱۳ هزار کارگر تحت پوشش تامین اجتماعی در حوزه استان اصفهان برای دریافت بیمه بیکاری در سایت اعلام شده، ثبت نام کرده اند.

برشان به دسته دوم بیمه بیکاری کارگران اشاره کرد و افزود: این دسته کارگران براساس مقررات عمومی قانون کار، بیکار می شوند، که آنها با سیر اداری، تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه به غیر از این دو دسته، برخی کارگران حتی بیمه تامین اجتماعی نیستند، اظهار کرد: دولت باید برای این دسته کارگران چاره اندیشی کند و نحوه پرداخت کمک یا بسته حمایتی را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان تاکید کرد: وظیفه وزارت کار تنها تعهد در برابر کسانی است که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، اما دسته سوم کارگران که بیمه نیستند و امروز به دلیل شرایط موجود بیکار شده اند، باید از محل منابع عمومی به آنها کمک شود.

وی تصریح کرد: تعداد این دسته کارگران که تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند، نامشخص بوده و هر گونه آمار از این دسته، به جرات نادرست است.

افزایش دستمزد قطعا خواهیم داشت

برشان همچنین در خصوص نامشخص بودن افزایش دستمزد کارگران برای سال ۱۳۹۹، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل شیوع کرونا در کشور از اسفند سال گذشته و مشکلاتی که در بحث فاصله گذاری اجتماعی ایجاد شد، تعیین تکلیف افزایش دستمزدها برای سال جدید به بعد از ایام نوروز موکول شد.

وی با تاکید بر اینکه قطعا برای سال جاری افزایش دستمزد خواهیم داشت، تصریح کرد: امروز چانه زنی ها بر سر میزان افزایش دستمزد است و بعد از تصویب رقم دقیق، به طور قطع از ابتدای فروردین ماه قابل پرداخت و اعمال خواهد بود.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان پیش بینی کرد؛ احتمال می رود بعد از ۲۳ فروردین ماه جلسه ای برای تعیین مزد امسال تشکیل خواهد شد و امیدواریم شرکای سه گانه کار به توافق معقول و منطقی برسند.

وی در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز، گفت: مطابق پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی و همچنین موافقت هیئت دولت افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید رقم خواهد خورد و حداقل افزایش دستمرد آنها از حداقل افزایش دستمزد شاغلین متاثر خواهد بود./ ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی