اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

هنوز به شرایط کنترل کرونا نرسیدیم/خطر انتقال کرونا برای همه

هنوز به شرایط کنترل کرونا نرسیدیم/خطر انتقال کرونا برای همه

استاد اپیدمیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: خطر انتقال بیماری کرونا برای همه وجود دارد و فعالیت هر شغلی می تواند برای دیگران خطرناک باشد، مگر آنکه نظارت کافی و دقیق بر رفتارها انجام گیرد تا بتوان احتمال گسترش مجدد اپیدمی را در حد قابل قبولی کنترل کرد.

پس از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به عنوان یک راهبرد جدید برای مدیریت و کنترل مناسب ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا طرح فاصله گذاری هوشمند را جایگزین طرح قبلی کرد؛ طرحی که در نظر دارد شرایط تدریجی بازگشت جامعه به شرایط عادی را فراهم کند.


براساس این طرح، فعالیت های مشاغل و کسب و کارهای کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در تهران آغاز می شود.


مسوولان همچنین اعلام کردند که آغاز به کار فعالیت‌های اقتصادی برخی مشاغل و کسب و کارها به معنای فراموشی در خانه ماندن نیست، پس کسانی که ضرورتی برای بیرون رفتن آنها وجود ندارد، همچنان باید در خانه بمانند.


علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: پروتکل های بهداشتی اصناف برای بازگشایی ابلاغ شده و با اجرای گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی ۵۲۰۰ صنف و کارگاه باید در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کنند و نسبت به اجرای این پروتکل ها تعهدنامه بدهند تا بتوانند فعالیت خود را شروع کنند.

 

حمید سوری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این زمینه اظهار داشت: موفقیت طرح فاصله گذاری هوشمند نیازمند تامین شرایط لازم و مفروضاتی است که تعداد آنها بسیار زیاد بوده و به همین دلیل، انجام موفقیت آمیز این طرح بسیار مشکل و تا حدی غیر ممکن است.


 استاد اپیدمیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با طرح این سوال که چرا نگران اثرات طرح فاصله گذاری هوشمند هستیم، گفت: ما هنوز به سطحی از ثبات و پایداری در اپیدمی کرونا نرسیده‌ایم تا شدت عمل در مداخلات موثر را کاهش دهیم.


وی افزود: شبیه این طرح مانند "فاصله گذاری بخشی" در ژاپن انجام شد که عمدتا سخت گیری ها خود را در مناطق پرخطر پوشش می داد و آزادی عمل در برخی مشاغل، بخاطر پاسخگویی مناسب به نیازهای اساسی مورد نظر مردم قرار گرفت.


این اپیدمیولوژیست اضافه کرد: خطر انتقال بیماری کرونا برای همه وجود دارد و فعالیت هر شغلی می تواند برای دیگران خطرناک باشد، مگر آنکه نظارت کافی و دقیق بر رفتارها انجام گیرد تا بتوان احتمال گسترش مجدد اپیدمی را در حد قابل قبولی کنترل کرد.

سوری بیان داشت: با اجرای این طرح، به احتمال زیاد مواجهه افراد سالم با افراد بیمار یا مشکوک به بیماری افزایش می یابد و در نتیجه آن، تعداد ابتلا و حتی مرگ و میر می تواند افزایش پیدا کند.


وی به روند بیماری کرونا در کشور اشاره کرد و  اظهار داست: هنوز برخی از مناطق کشور روند افزایشی در موارد ابتلا به این بیماری دارند و استان عاری از بیماری در کشور نداریم.


این اپیدمیولوژیست تصریح کرد: در صورت اقدام غیرکارشناسی، احتمال رخ دادن موج بعدی اپیدمی کرونا، حتی شدیدتر از اوج اپیدمی اول خواهد بود.
سوری یادآور شد : ما نمی توانیم با دسته بندی مشاغل به پرخطر و کم خطر مطمئن باشیم آلودگی را می توانیم کنترل کنیم. مگر کارکنان مشاغل کم خطر در جامعه ایزوله هستند؟


وی خاطرنشان کرد: امکان نظارت دقیق و کامل بر فعالیت مشاغل و کسب و کارهای کم ریسک باید فراهم شود، در غیر اینصورت می توان شاهد انتشار مجدد بیماری کرونا و اوج گیری این اپیدمی بود.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقش اساسی مردم در موفقیت این طرح اشاره کرد و ادامه داد: مردم کماکان باید توصیه های بهداشتی فردی و اجتماعی، مانند عدم حضور در مجامع، جلوگیری از تردد بی مورد در شهرها، را به دقت باید رعایت کنند.


سوری افزود: شاید بهتر بود، طرح فاصله گذاری هوشمند، ابتدا در محدوده کوچکتری مثلا یک شهر یا یک منطقه به صورت پایلوت اجرا می شد و بعد از مشاهده کسب نتایج مثبت و انجام پذیری طرح، آن را در سطح کشور اجرایی می کردند.


وی تاکید کرد: هدف همه دلسوزان کشور کمک به حل  مشکل اپیدمی کووید ۱۹ با کم ترین هزینه است و نقد منصفانه یا ابراز نگرانی از تبعات ناشی سیاست ها در کنترل اپیدمی ها، امری طبیعی و از وظایف اخلاقی و حرفه ای متخصصان اپیدمیولوژی است.

 

به گزارش ایرنا، کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: تاکنون ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به سه هزار ۸۷۲ نفر رسید./ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی