اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

چه میزان آب قابل برنامه ریزی در مخزن های استان خوزستان وجود دارد؟

چه میزان آب قابل برنامه ریزی در مخزن های استان خوزستان وجود دارد؟

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع سازمان آب و برق خوزستان آخرین وضعیت سد های استان خوزستان را تشریح کرد.

فراز رابعی معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه در حوزه آبریز کارون، ۵ سد بزرگ وجود دارد، گفت: روی رودخانه دز نیز سدی با همین نام قرار دارد، در حوزه آبریز کرخه ۲ سد کرخه و سیمره ساخته شده و در حوزه آبریز مارون نیز سد‌های مارون و جره هستند.

او افزود: ۲۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب حجم کلیه مخازن سد‌های خوزستان است که از این مقدار ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آن مفید و قابل برنامه ریزی است و ۹ و نیم میلیارد نیز حجم مرده مخازن یا خالی آن است.

رابعی  در خصوص مجموعه سد‌های کارون بیان کرد: حجم خالی مخازن حوزه کارون ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب است که حجم قابل برنامه ریزی آن نیز ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب بر آورد می شود.

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع سازمان آب و برق خوزستان حجم خالی سد‌های دز، کرخه، مارون و سیمره را به ترتیب ۷۷۰، یک میلیارد و ۴۱ میلیون، ۴۹۱، ۳۱۱ میلیون متر مکعب عنوان کرد و حجم قابل برنامه ریزی سد‌ها نام برده را نیز به ترتیب یک میلیارد و ۲۲۵، ۲ میلیارد و ۷۷۸، ۵۰۲ و ۱۲۸ میلیون متر مکعب دانست.

این مقام مسئول اظهار داشت: میزان آورد حوزه مارون نسبت به شرایط معمولی بیش از ۳۵ درصد کاهش داشته است که این به معنا ذخیره کمتر آب در پشت سد و در نتیجه برطرف نشدن کامل نیاز‌های این حوزه در پایین دست است و بنابراین بر اساس اولویت بندی مشخص شده؛ ابتدا تامین آب آشامیدنی، تامین کشت‌های دائم از جمله نخیلات، حقابه زیست محیطی تالاب و مقدار محدود کشت که بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تامین می‌گردد.

فراز رابعی همچنین از تامین تمام نیاز‌های پایین دست در حوزه‌های دز، کرخه و کارون اطلاع داد.

او در پایان بیان داشت: با برنامه ریزی دقیق که روزانه انجام می‌شد ما آمادگی مواجه با سیلاب را داشتیم، به طوری که قبل از بهمن ماه و شروع فصل سرد حدود ۸.۸ دهم میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی در مخازن ایجاد شد و خوشبختانه این مسئله موجب مهار تمامی سیلاب‌های بهمن، اسفند و نیمه اول فروردین شد و خروجی‌ها نیز کمتر از تاب آوری پایین دست بود.

رابعی در ادامه اذعان داشت: امسال در هیچ زمین کشاورزی و منازل روستایی شاهد خسارت از جانب رودخانه‌ها نبوده ایم در حالی که اسفند پر آبی را پشت سر گذاشتیم و آورد رودخانه در سد کرخه در نیم قرن اخیر دومین اسفند پر آب بوده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی