اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
به مناسبت سالرزو شهادت سید مرتضی آوینی

جمله شهید آوینی درباره محل شهادتش که محقق شد

جمله شهید آوینی درباره محل شهادتش که محقق شد

«فکه» منطقه‌ای با تپه ماهورهای فراوان در شمال خوزستان است. این محور یکی از محورهای اصلی تجاوز و حمله اترش بعث عراق به ایران محسوب می شود.

دشمن پس از اشغال فکه میادین مین و موانع فراوانی را در این منطقه ایجاد کرد. عملیات «والفجرمقدماتی» در روز ۱۸ بهمن ۶۱ آغاز شد و به علت لو رفتن عملیات و تجهیزات فراوان دشمن و مسلح بودن زمین منجر به پیروزی و پیشروی نشد.

شهیدان «حسن باقری» و «مجید بقایی» که از فرماندهان بزرگ سپاه بودند قبل از عملیات والفجر مقدماتی در حین شناسایی منطقه فکه شمالی به شهادت رسیدند.

محل فعلی زیارتگاه فکه، در عملیات والفجر مقدماتی محل نگه داشتن شهدا و مجروحین لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) و لشکر ۳۱ عاشورا بوده که در سال ۱۳۷۱ پیکرهای مطهر ۱۲۰ تن از شهدایشان توسط گروهی از همرزمان شهدا کشف شد.

روز بیستم فروردین ماه سال ۷۲ هنگامی که شهید سیدمرتضی آوینی به قصد روایت مظلومیت شهدای قتلگاه فکه عازم این محل بود، بر اثر برخورد با مین به شهادت رسید.

سردار شهید علی محمودوند فرمانده گروه تفحص لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) نیز در روز عید قربان سال ۷۹ در این منطقه هنگام جستجوی پیکرهای شهدا به شهادت رسید.

شهید آوینی درباره فکه عبارتی دارد که در آن گفته است: «مکه برای شما، فکه برای ما، بالی نمی خواهم، با همین پوتین‌های کهنه‌ام می توانم به آسمان بروم.»

 ایسنا/

کپی