اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
سال گذشته انجام شد؛

مرمت و بازسازی بیش از ۳۸ بنای تاریخی در زنجان

مرمت و بازسازی بیش از ۳۸ بنای تاریخی در زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: بیش از ۳۸ بنای تاریخی در زنجان مرمت و بازسازی شد.

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، امیر ارجمند اظهار کرد: اعتبار تخصیص یافته برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی استان از محل اعتبارات ملی و استانی تامین شده و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

وی افزود: پارسال بیش از ۳۸ بنای استان مرمت شد که تعدادی از بناهای شاخص استان با توجه به مستندات گذشته با مصالح اولیه بازسازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. مانند بخش‌هایی از مساجد (مسجد قروه، چهل ستون، آقا کاظم، مسجد جامع)، بخش‌هایی از موزه رختشویخانه، بخش‌هایی از آرامگاه چلبی‌اوغلو، تکمیل زیرساخت‌های گردشگری معبد داش‌کسن، بدنه‌سازی ضلع شمال‌غربی میدان انقلاب، مرمت‌سرای ناصری و ذبیحیان، مرمت راسته‌های بازار زنجان، قسمت‌هایی از خانه حکیمیان و غیره است.

گفتنی است، وجود بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان، پر رمز و رازترین قلعه بهستان، کوه و تپه‌های رُسی آلاداغ‌لار، مسجد جامع زنجان، عمارت زیبای ذوالفقاری، پل میربهاءالدین مشهور به پل کهنه، شگفت‌انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی‌های مردان نمکی با قدمت بیش از ۲۰۰۰ سال، طولانی‌ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان‌نواز، استان زنجان را به میزبانی پرجاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است./ ایسنا

کپی