اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان خبر داد

افزایش کیفیت بارش‌ها در زنجان

افزایش کیفیت بارش‌ها در زنجان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان از افزایش کیفیت بارش‌ها در زنجان خبر داد.

یوسف رضاپور با بیان این‌که بر اساس داده‌های ۹ ایستگاه باران‌سنجی فعال در سطح استان میزان بارندگی‌های استان تا روز گذشته حدود ۲۷۱ میلی‌متر ثبت شده است، اظهار کرد: این میزان در مقایسه با سال گذشته ۲۲ درصد کمتر است و در مقایسه با متوسط بلندمدت و شرایط نرمال ۲۷ درصد وضعیت بهتری دارد.

وی تاکید کرد: علی‌رغم این‌که نسبت به سال گذشته میزان نزولات کمتر بوده است، ولی کیفیت بارش‌ها در سال آبی جاری چه به لحاظ نوع بارش که عمدتا برف و چه به لحاظ زمان بارش که در وقت مناسب به وقوع پیوست وضعیت بهتری دارد.

این مسئول با اشاره به این‌که سال گذشته عمده بارش‌های زنجان در اواخر اسفند و فروردین سال اتفاق افتاد، ادامه‌ داد: زنجان سال گذشته جزو ۱۰ استان در معرض سیلاب بود.

رضاپور تصریح کرد: افزایش کیفیت بارش‌ها قطعا تاثیر خوبی بر وضعیت منابع آبی استان چه به لحاظ ذخیره آب در تابستان و چه از لحاظ تغذیه آب‌خوان‌ها خواهد گذاشت.

وی با اشاره به وجود ۴ سد مخرنی در استان، گفت: ۶۶ درصد ظرفیت سد تهم در حال حاضر پر است که این میزان در سال گذشته ۵۲ درصد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به این‌که سد تهم سدی است که آب شرب شهرستان زنجان وابسته به این سد است، یادآور شد: خوشبختانه این سد وضعیت خوبی دارد و تابستانی بدون مشکل را برای زنجانی‌ها رقم خواهد زد. میزان پرشدگی سد گلابر نیز ۶۷ درصد  است که سال گذشته این میزان ۵۵ درصد بود.

این مسئول با اشاره به این‌که سد کینه‌ورس جزو سدهایی است که بیشترین آورد را داشته و به علت ورودی‌های زیاد معادل حجم سد کینه‌ورس رهاسازی انجام شد، عنوان کرد: در حال حاضر میزان پرشدگی سد ۸۷ درصد که سال گذشته ۹۸ درصد بود.

وی میزان پرشدگی سد تالوار را نیز ۲۴ درصد عنوان کرد و گفت:  در مجموع ۲۶۸ میلیون متر مکعب حجم ذخیره آب‌های پشت سد است که سال گذشته ۲۴۵ میلیون متر مکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان خاطرنشان کرد: علی‌رغم رهاسازی‌ها در سد تالوار و کینه‌ورس ۹ درصد ذخیره آب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است./ ایسنا

کپی