اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

آزادی زندانیان ترکیه به غیر از محکومان پسا کودتا

آزادی زندانیان ترکیه به غیر از محکومان پسا کودتا

پارلمان ترکیه درباره آزادی زندانیان و با هدف کاهش تعداد زندانی‌ها و حفاظت از بازداشتی‌ها در مقابل کروناویروس تشکیل جلسه داد اما منتقدان عدم آزادی محکومان تروریستی در سرکوب‌های پساکودتای ۲۰۱۶ در ترکیه را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، در این لایحه که از سوی حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه به پارلمان این کشور ارائه شد، ۴۵ هزار زندانی به صورت موقت آزاد می‌شوند که علتش رسیدگی به تهدید جدی و حتمی درباره گسترش و شیوع کرونا در زندان‌هاست. همچنین همین تعداد قرار است به صورت دائمی و بر اساس برنامه‌های ارائه شده سال گذشته میلادی درباره کاهش بیش از حد تعداد زندانی‌ها آزاد شوند.

بر این اساس، تعداد جمعیت زندانی‌ها در ترکیه به یک سوم کاهش می‌یابد اما شامل محکومان "تروریستی" پساکودتای ۲۰۱۶ نمی‌شود.

در جریان سرکوب‌های پس از کودتای نافرجا، ده‌ها هزار کارمند، مقام قضایی،‌ نظامی، خبرنگار و سیاستمدار ترکیه به زندان افتادند.

حدود ۵۰ هزار تن شامل روسای سابق بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه، یک خبرنگار حرفه‌ای و یک فرد نیکوکار مشمول این قانون نمی‌شوند و همچنان در زندان می‌مانند.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب اپوزیسیون دموکراتیک خلق ترکیه به اتهام رهبری یک سازمان تروریستی به سه سال و نیم حبس محکوم شده است.

وکیل وی گفته که دمیرتاش ۴۶ ساله به دلیل فشار خون بالا در معرض ابتلا به کووید-۱۹ است و به خاطر مشکلات تنفسی تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

همچنین احمد اتلان، خبرنگار و عثمان کاوالا، مدافع حقوق بشر که هر دو بیش از ۶۰ سال دارند، با وضعیت مشابهی روبرو هستند و در معرض خطر ابتلا به این بیماری ویروسی قرار دارند./ایسنا

 

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی