اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

اولین روز بدون مرگ کرونایی در چین؛ رکورد مرگ در نیویورک

اولین روز بدون مرگ کرونایی در چین؛ رکورد مرگ در نیویورک

شمار جان‌باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در جهان در حالی از ۸۰ هزار نفر فراتر رفته است که نزدیک به ۷۵ درصد قربانیان ساکن کشورهای اروپایی بودند.

نیمی از بیش از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفری که مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا شده‌‌اند نیز ساکن کشورهای اروپایی هستند. این در حالی است که بسیاری از کشورها اکنون تنها از افرادی تست کرونا می‌گیرند که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند.

از سوی دیگر اودری ازوله، دبیرکل یونسکو روز سه شنبه هشدار داد که این سازمان نگران تهدیدهای بالقوه علیه «حقوق بشر، زندگی خصوصی و هنجارهای اخلاقی» در دوران شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» است.

شمار جان‌باختگان در فرانسه از ۱۰ هزار نفر گذشت
با مرگ ۶۰۷ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری از مرز ۱۰ هزار گذشت و به ۱۰ هزار و ۳۲۸ نفر رسید. به این ترتیب فرانسه پس از ایتالیا، اسپانیا و آمریکا تبدیل به چهارمین کشوری شد که بیش از ده هزار نفر در آن بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر شمار مبتلایان به کرونا در فرانسه نیز در ۲۴ ساعت گذشته نسبت به شبانه روز پیش از آن دو برابر شد و به ۱۱ هزار و ۵۹ نفر رسید. آمار کلی مبتلایان کرونا در فرانسه هم‌اکنون ۱۰۹ هزار و ۶۹ نفر است.

ووهان چین از قرنطینه در آمد
مقامات چینی پس از دو ماه و نیم شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان، خاستگاه ویروس کرونا را از قرنطینه بیرون آوردند. با لغو کامل مقررات قرنطینه، افراد مقیم ووهان نیمه شب سه شنبه به وقت محلی (۶ عصر به وقت اروپا) اجازه یافتند تا از شهر خارج شوند. پیش از این ممنوعیت ورود افراد به ووهان برداشته شده بود. ویروس کرونا در استان هوبی بیش از ۷۰ هزار نفر را آلوده کرد و بیش از ۳ هزار نفر را نیز به کام مرگ فرستاد.

وزارت صحت افغانستان: تعداد مبتلایان به ۴۲۳ نفر رسید
وزارت صحت افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که ۵۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این کشور به ثبت رسیده است. به این ترتیب شمار مبتلایان به این ویروس در افغانستان به ۴۲۳ نفر رسید. بنا به اعلام وزارت صحت افغانستان تاکنون ۱۱ نفر در این کشور جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» از دست داده اند.

بیشترین موارد جدید ابتلا در ولایت هرات با ۲۷ مورد به ثبت رسیده است. این ولایت در غرب افغانستان و در مرز با ایران قرار دارد. ولایت‌های کابل، قندهار، بلخ و ننگرهار پس از هرات شاهد بیشترین موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

چین نخستین روز بدون مرگِ کرونایی را ثبت کرد، آمریکا همچنان رکورددار
کمیتهٔ ملی سلامت چین روز سه‌شنبه اعلام کرد برای نخستین بار پس از ماه‌ها در یک روز هیچ مرگ تازه‌ای بر اثر بیماری کووید ۱۹ در این کشور ثبت نشد. شمار بیمارانی که در داخل چین به ویروس کرونا آلوده شده بودند از ماه مارس تا کنون رو به کاهش داشته‌ است. این در حالی است که این کشور شاهد موج تازه‌ای از ابتلا به بیماری کوید-۱۹ نیز بوده است که از سوی ناقلانی که از بیرون به این کشور آمده‌اند ایجاد شده است.

در روزهای گذشته حدود ۱۰۰۰ مورد ابتلا به کرونا با ورود از خارج به چین ثبت شده است. برای نمونه در روزهای یکشنبه و دوشنبه به ترتیب ۳۲ و ۳۸ مورد تازهٔ ابتلا به کرونا در چین ثبت شد که تمامی این موارد به مسافرانی مربوط می‌شد که از خارج به این کشور آمده بودند.

رکورد آمار مرگ و میر روزانه در ایالت نیویورک شکسته شد
آمار تازهٔ شمارشگر دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد که در ایالات متحده ۱۱۵۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در اثر بیماری کوید ۱۹ جان باخته‌اند. آمریکا با

آمریکا با ثبت بیش از ۳۳۸ هزار مبتلاء به ویروس کرونا و با بیش از ۱۲ هزار مورد مرگ تا روز سه شنبه رکورددار تلفات جانی در اثر ابتلا به این ویروس مرگبار به شمار می‌رود. از سوی دیگر رکورد روزانه مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایالت نیویورک روز سه شنبه شکسته شد. بنا به اعلام مقامات این ایالت پرجمعیت آمریکا ۷۳۱ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در این ایالت جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده اند.

سازمان بین المللی کار: بازار کار با شدیدترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم روبرو است
سازمان بین المللی کار وابسته به سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که بازار کار در جهان با شدیدترین بحران از زمان پایان جنگ جهانی دوم روبرو است. بنا به اعلام این سازمان یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا در آستانه اخراج یا کاهش دستمزد قرار گرفته اند. سازمان بین المللی کار هشدار داده است که بحران پیش رو از بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۸ شدیدتر خواهد بود.

تخمین زده می شود که محل کار چهار پنجم (۸۰ درصد) از جمعیت فعال جهان اکنون به دلیل تصمیمات دولت ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است. سازمان بین المللی کار هشدار داده است که تاثیر شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» بر نرخ بیکاری در جهان از آنچه تاکنون تصور می شد بیشتر خواهد بود. این نهاد پیش از این از نابودی ۲۵ میلیون شغل در جهان سخن گفته بود.

بیش از ۱۰۰ جان‌باخته در سوئد طی ۲۴ ساعت
سوئد، یکی از معدود کشورهای اروپایی که راهبرد قرنطینه و تعطیلی رستوران‌ها و کافه‌ها را برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا انتخاب نکرده است شاهد مرگ بیش از ۱۰۰ نفر به دلیل ابتلا به این ویروس طی ۲۴ ساعت گذشته بود. به این ترتیب شمار جان‌ باختگان بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در سوئد به ۵۹۱ نفر رسید. تعداد مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا در این کشور نیز ۷۶۹۳ نفر است.

این آمار از مرگ و میر بیشتر در سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اسکاندیناوی حکایت دارد. دولت سوئد از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند این کشور خواسته است تا با «مسئولیت پذیری فردی» و پیروی از دستورالعمل‌های بهداشتی مقامات این کشور با شیوع ویروس جدید کرونا مقابله کنند.

دولت سوئد دیدار با افراد مسن در خانه‌های سالمندان و تجمع بیش از ۵۰ نفر را ممنوع کرده است.

مردم سوئد فارغ از دغدغه‌های سایر اروپایی‌ها به حضور در رستوران‌ها، دیدارهای فامیلی و دوستانه و گردش در خیابان و پارک ادامه می‌دهند و اجتماعات تا ۵۰ نفر همچنان اجازه برگزاری دارد؛ چنان که گویی جهان با بحرانی مهم و بی‌سابقه سروکار ندارد.

پس از هفته‌ها بر اثر ابراز نگرانی برخی، دولت سفارش‌هایی به عنوان دستورالعمل آن هم بدون اعمال فشار صادر کرد که از آن جمله کاهش میزان اجتماعات از ۵۰۰ به ۵۰ نفر یا محدودیت‌هایی در پیست‌های رقص و مناطق اسکی است.

خود نخست وزیر هم در مصاحبه‌هایی به خطرات برقرار نکردن محدویت‌های شدید اشاره کرد ولی نهایتا به نظر می‌رسد که مسئله عمدتا به مقام‌های پزشکی و خود مردم واگذار شده و دولت صلاح نمی‌بیند که حتی در چنین دوران سختی برای مردم تعیین تکلیف کند مگر در مواردی که چاره‌ای دیگر نیست.

اینها همه در حالی است که در بیشتر کشورهای اروپا اجتماعات به حداکثر دو نفر آن هم با رعایت فاصله و مقرراتی برای خارج شدن از منزل محدود است و خلاف آن می‌تواند موجب جریمه و مواخذه شود.

به نظر می‌رسد که دولت سوئد بیشتر روی خود مردم کشور حساب می کند تا تصویب مقررات شدید و اعلام ممنوعیت‌ها. این وضع در سوئد باعث شده که در سایر کشورهای اروپا به ویژه بین جامعه‌شناسان بحث‌هایی درگیرد با این مضمون که آیا نوع برخورد سوئد با چنین بحران بزرگی درست است یا سختگیری‌های بی‌سابقه در سایر کشورها که نتایج روانی آن برای مردم و از کار افتادن چرخ اقتصاد و تعطیلی صنایع و موسسات روشن است.

شاید با این حساب است که در محافل دولتی اروپا در کنار وضع مقررات شدید برای کاهش شیوع ویروس بحث و تدابیر چگونگی و زمان ملایم کردن سختگیری‌ها کاملا مشهود است. با این حال مردم حتی روزهای عید پاک را هم باید در نهایت محدودیت باید بسر برند.

تعداد مبتلایان در آلمان به مرز ۱۰۰ هزار نفر نزدیک شد
شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در آلمان روز سه شنبه به مرز ۱۰۰ هزار نفر نزدیک شد. بنا به اعلام مسئولان آلمانی تاکنون ۹۹۲۲۵ نفر در این کشور به این ویروس مبتلا شده اند. روند آمار روزانه مبتلایان جدید در آلمان طی چهار روز گذشته رو به کاهش بود اما از روز سه شنبه بار دیگر سیر صعودی پیدا کرده است. شمار جان باختگان در آلمان نیز با ثبت مرگ ۱۷۳ بیمار مبتلا به «کووید ۱۹» به ۱۶۰۷ نفر رسید. این در حالی است که شمار جان باختگان در روز دوشنبه ۹۲ نفر بود.

آمار روزانه جان باختگان در اسپانیا بار دیگر افزایش یافت
مقامات اسپانیا روز سه شنبه اعلام کردند که ۷۴۳ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا جان خود را از دست دادند. این رقم به این معنا است که شمار قربانیان روزانه این ویروس در اسپانیا پس از آنکه چهار روز پیاپی کاهش یافته بود اکنون بار دیگر سیر صعودی یافته است. با احتساب آمار روز سه شنبه تاکنون ۱۳۷۹۸ نفر در اسپانیا به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. شمار مبتلایان به این ویروس نیز در اسپانیا به ۱۴۰۵۱۰ نفر رسیده است. دولت اسپانیا از روز ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) یکی از سختگیرانه‌ترین طرح‌های قرنطینه را در قاره اروپا به اجرا گذاشته است.

وزیر بهداشت فرانسه: هنوز به پیک همه گیری کرونا نرسیده‌ایم
اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه روز سه شنبه گفت که این کشور هنوز به زمان اوج (پیک) شیوع ویروس جدید کرونا نرسیده است. وزیر بهداشت فرانسه تاکید کرد که قرنطینه سراسری در این کشور تا هر وقت که لازم باشد ادامه پیدا خواهد کرد. این سخنان اولیویه وران در حالی بیان می‌شود که فرانسه از روز سه شنبه وارد چهارمین هفته از اجرای قرنطینه سراسری شد.

کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه نیز از شهردارها و فرمانداری‌ها خواسته است تا در صورت نیاز به صورت موردی مقررات قرنطینه را سخت گیرانه‌تر کنند. شهرداری پاریس در همین راستا تصمیم گرفته است تا فعالیت ورزشی روزانه افراد را بین ساعت ۱۰ تا ۱۹ هر روز ممنوع کند. بنا به مقررات قرنطینه فرانسه شهروندان اجازه دارند که هر روز به مدت یک ساعت در فاصله یک کیلومتری منازل خود به تنهایی به فعالیت ورزشی بپردازند.

روسیه هنوز به اوج بحران کرونا نرسیده‌ است

ستاد بحران روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۵۴ مورد جدید از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسیده است. این برای اولین بار است که شمار مبتلایان روزانه به این ویروس در روسیه از هزار نفر فراتر می‌رود. بنا به اعلام مقامات روسیه تاکنون ۷۴۹۷ نفر در این کشور به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده‌اند. از این تعداد ۵۸ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس جمهوری روسیه امروز (سه شنبه) اعلام کرد، بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور هنوز به اوج خود نرسیده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز در جلسه کابینه پیرامون تحولات اوضاع این کشور در پی شیوع کرونا گفت: هنوز بحران ناشی از این ویروس به اوج خود نرسیده است و در حال حاضر مسأله مهم این است که از اشتباهاتی که دیگران مرتکب می‌شوند، اجتناب کرده، درس گرفته و با کمک جامعه پزشکی و علمی به نتیجه‌ای دست‌ یابیم.

پوتین در این جلسه که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، تأکید کرد، اقدامات انجام شده باید متناسب با شدت خطر ناشی از این بیماری همه‌گیر باشد. مهمترین کار تضمین امنیت و سلامتی شهروندان روسیه است و این مسأله هم نیازمند نظارت دقیق بر روند وقایع مرتبط با بحران کرونا است.

رئیس جمهوری روسیه در این جلسه از روسای دستگاه‌های ذی‌ربط خواست او را در جریان تلاش‌ها برای دستیابی به ابزارهای پیشگیری از کرونا از جمله تلاش برای تولید واکسن این ویروس قرار دهند.

وضعیت سلامتی جانسون پایدار است

دفتر نخست وزیر انگلیس یک روز پس از اعلام خبر وخامت حال بوریس جانسون و انتقال او به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان، اعلام کرد وضعیت سلامتی نخست وزیر پایدار است.

به گزارش دفتر نخست وزیری، جانسون همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است و تحت نظر کادر درمانی بیمارستان قرار دارد.

نخست وزیر انگلیس یکشنبه گذشته (۱۷ فروردین) به توصیه پزشک معالجش «برای انجام آزمایش‌های بیشتر در بیمارستان بستری شد».

سخنگوی او گفته بود که این یک اقدام پیشگیرانه است؛ چون نخست وزیر با وجود گذشت ۱۰ روز از مثبت شدن نتیجه آزمایش ابتلایش به کرونا، هنوز از علائم این بیماری رنج می‌برد.

او با این حال دیشب (دوشنبه) اعلام کرد که حال عمومی نخست وزیر وخیم‌تر شده و طبق توصیه تیم پزشکی به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده است.

مایکل گوو معاون جانسون امروز در گفت وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که نخست وزیر با ماسک اکسیژن تنفس می‌کند اما به دستگاه تنفس مصنوعی وصل نشده است. او حال عمومی نخست وزیر را مساعد توصیف کرد.

در روزهای گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره وضعیت سلامتی نخست وزیر انگلیس مطرح می‌شود.

جانسون از سه هفته پیش وزیر امور خارجه‌اش را به عنوان جانشین خود معرفی کرده است.

نخست وزیر انگلیس دیروز رسما از دومینیک راب خواست تا هر جا که لازم شد امور دولت را هدایت کند.

رهبران احزاب سیاسی و سران کشورهای جهان از زمانی که جانسون به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده برای او آرزوی سلامتی کرده‌اند.

جانسون در داخل به دلیل سهل‌انگاری در مواجهه با کرونا مورد انتقاد قرار دارد. او پس از هشدار دانشمندان در مورد احتمال مرگ نیم میلیون انگلیسی بر اثر کرونا، ۲ هفته پیش با اعلام وضع اضطراری، مقررات منع رفت و آمد را به اجرا گذاشت.

گزارش ّها حاکی است که تعداد مبتلایان فوت شده بر اثر کرونا در انگلیس در روزهای آینده بسرعت افزایش یابد. تاکنون ۶ هزار و ۱۵۹ نفر در انگلیس بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

یورونیوز/ بی‌بی‌سی/ ایرنا/ ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی