اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

هشدار «وادا» به ورزشکاران؛ «هرج‌ومرج ناشی از کرونا فرصتی برای تقلب نیست»

هشدار «وادا» به ورزشکاران؛ «هرج‌ومرج ناشی از کرونا فرصتی برای تقلب نیست»

رییس سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) گفت که ورزشکارانی که فکر می‌کنند قادرند از هرج و موج پیش آمده به واسطه شیوع ویروس کرونا برای تقلب و دوپینگ استفاده کنند، «خوشان را گول می‌زنند.»

«وایتولد بانکا» تاکید کرد که شاید تست فیزیکی به طور عملی متوقف شده باشد اما وادا و آژانس‌های ضددوپینگ ملی کشورها برای مقابله با دوپینگ، ابزارهای دیگری را در اختیار دارند.

کانادا و روسیه به طور علنی اعلام کردند که برنامه‌های آزمایش دوپینگ خود را معلق کرده و در جایی دیگر، سازمان مبارزه با دوپینگ بریتانیا از کاهش چشمگیر انجام تست‌های دوپینگ خود خبر داده است.

بانکا در یک گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه، گفت: کووید-۱۹ فرصت تقلب برای ورزشکاران نیست. آنان نباید احساس کنند که حالا فرصت خوبی برای تقلب است. در غیر این صورت، سازمان‌های ملی مبارزه با دوپینگ از ابزارها و سلاح‌های دیگر خود برای به دام انداختن آنان استفاده خواهند کرد.

وزیر ۳۵ ساله اسبق وزارت ورزش لهستان که به تازگی یعنی در یکم ژانویه پست جدید خود را تحویل گرفته و جانشین «کریگ ریدی» شده است، گفت که امیدوار است به محض از بین رفتن پاندمی کرونا، فعالیت‌های مرتبط با تست دوپینگ ورزشکاران خیلی زود و با قدرت از سر گرفته شود.

تست و نمونه‌گیری تنها سلاح ما نیست

وی افزود: تست و نمونه‌گیری تنها سلاح ما نیست و ابزارهای قدرتمند دیگری نیز در اختیار داریم. به عنوان مثال، گذرنامه بیولوژیکی ورزشکاران، تحلیل طولانی مدت نمونه‌ها و استفاده از ابزارهای اطلاعاتی.

بانکا تاکید کرد: گذرنامه بیولوژیکی ابزاری سودمند برای دسترسی به سابقه ورزشکار است. علاوه بر این، آنها موظفند تا موقعیت مکانی خود را به اطلاع ما برسانند حتی اگر ما نتوانیم برای نمونه‌گیری از آنان به محل مورد نظر برویم./ ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی