اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

سیامند رحمان؛ از افتخارآفرینی ها تا شوک به جهان ورزش با مرگ ناگهانی!

سیامند رحمان؛ از افتخارآفرینی ها تا شوک به جهان ورزش با مرگ ناگهانی!

سیامند رحمان با افتخارات بی نظیرش در دنیای ورزش بویژه در بازی های پارالمپیک و لبخندهای زیبا و اخلاق حرفه ای و منش پهلوانی اش همیشه در اذهان مردم قدرشناس ایران باقی می ماند. هرچند که این اسطوره ورزش 31 بهار را بیشتر ندید، اما به جاودانگی رسید!

درگذشت ناگهانی سیامند رحمان  ورزشکار معلول و با اراده ای که 19 مدال ارزشمند در رویدادهای مختلف ورزشی به ارمغان آورد یکی از تلخ ترین اتفاقات ورزش کشور در سال 98 بود.

سیامند رحمان ورزشکار نام آوری بود که اوازه افتخاراتش نه تنها در ایران بلکه در جهان پیچید و همواره به عنوان یکی از برجسته ترین پارالمپین های تاریخ ورزش جهان به شمار می رود.

او اول فروردین 1367 در شهرستان اشنویه، از شهرستان های کردنشین استان آذربایجان غربی و در خانواده ای متدین، اهل تسنن و شهیدپرور متولد شد و از کودکی ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت را در دامان خانواده آموخت.

وی در کودکی به دلیل بیماری فلج اطفال دچار معلولیت شد اما این معلولیت هرگز او را متوقف نکرد و با روحیه شاد و مثال زدنی اش، اندک توانایی راه رفتن را به کار می گرفت و همپای دوستانش در رشته های فوتبال، تنیس روی میز و والیبال فعال بود و هیچ وقت دچار سکون نشد.

در دوران نوجوانی، تمرینتاتش را در رشته بدن سازی آغاز کرد و به پیشنهاد دوستانش در اردوی تیم ملی وزنه برداری حاضر شد تا توانمندی اش مورد ارزیابی قرار گیرد و سیامند که تا آن روز در رشته وزنه برداری فعالیت نکرده بود، موفق شد وزنه 120 کیلوگرمی را مهار کرده و توجه مربیان را به خود جلب کند و این اتفاق باعث شد که سیامند رحمان در سال 1387 به اردوی تیم ملی راه یابد.

در همان سال تیم ملی وزنه برداری جانبازان و معلولین برای مسابقات جهانی نیوجرسی آمریکا (2008) آماده می شد و سیامند نیز در حالی که تنها 15 روز با تیم تمرین کرده بود، در اولین رویداد برون مرزی اش شرکت کرد و توانست به نشان طلا دست یابد و ضمن شکستن رکورد جوانان جهان به میزان 72.5 کیلوگیرم، لقب قوی ترین وزنه بردار جوان دارای معلولت را از آن خود کرد.
این نشان طلا آغاز راهی پرافتخار بود که جوان گمنام و بی نام و نشان را به ستاره ای بی بدیل در آسمان ورزشی ایران و جهان تبدیل کرد.

سیامند رحمان علاوه بر مدال های متعدد و ارزشمندی که در طول دوران فعالیت ورزشی خود به ارمغان آورد، موفق شد از سوی کمیته بین المللی پارالمپیک برای سه سال متوالی (2014- اکتبر-2015-جولای و 2016 –سپتامبر) به عنوان ورزشکار برتر ماه انتخاب شود و این انتخاب بر اساس رای مردم از سراسر جهان به ثبت رسید.

سیامند رحمان در طول دوران ورزشی خود در سه دوره بازی های پاراسیایی و دو دوره بازی های پرالمپیک شرکت کرد که حاصل آن در تمامی این بازی های معتبر کسب مدال طلا بود .
او در مجموع از 19 مدالی که از سال 2008 تا 2019 بدست آورد 17 مدالش طلا بود که درز نوع خود رکورد ماندگاری محسوب می شود.

پس از بازی های پارآسیای 2018 جاکارتا و با توجه به درخواست مرحوم سیامند رحمان و تصمیمات اتخاذ شده، تمرینات وی برای اماده سازی بازی های پارالمپیک توکیو 2020 به صورت غیر متمرکز و در شهرستان محل سکونت وی اشنویه و با در نظر گرفتن کلیه امکانات  مورد نیاز صورت می گرفت و در طول این ایام با مراجعه حضوری نامبرده به بیمارستان در فروردین 1398 به جهت آبسه لوزه که منجر به بستری و انجام اقدامات پزشکی برای او شد که پس از بهبودی کامل از بیمارستان مرخص شد .

در راستای پایش سلامت ورزشگاران پارالمپیکی کمیته پزشکی پارالمپیک در تاریخ 25 آذرماه سال 1398 با سفر به ارومیه اقدامات لازم جهت معاینات تخصصی قلبی_عروقی مرحوم سیامند رحمان را در بیمارستان تخصصی سیدالشهدا ارومیه انجام داد که در این خصوص می توان به انجام کاردیوگرافی و آزمایشات کامل اشاره کرد که با توجه به مدارک و مستنداتی که کمیته ملی پارالمپیک دارد در این بررسی مرحوم سیامند رحمان از سلامت کامل قلب و عروق برخوردار بوده است.

گواهی فوت سیامند رحمان با علت ایست قلبی صادر شد 

در نهایت خبر فوت ناگهانی سیامند رحمان یک شوک به دوستداران و ورزش دوستان ایران و حتی جهان بود که این اتفاق بنا بر اعلام خانواده مرحوم سیامند رحمان در هنگام خواب و استراحت برای این قهرمان رخ داده بود و سریعا به اورژانس اطلاع داده شده بود و نیروهای اورژانس با حضور در منزل عملیات اولیه احیا را انجام دادند که بر اساس اظهارات دکتر علمی پزشک مسئول احیا قلب- عروقی مرحوم سیامند رحمان در زمان حضورشان و کادر اورژانس علایم حیاتی نداشته و ایست کامل قلبی – ریوی و همچنین میدریاز دوبل (عدم رفلکس به نور مردمک ها) وجود داشته و کادر درمان به مدت یک ساعت و نیم عملیات احیا قلبی_ریوی را انجام دادند که متاسفانه هیچ پاسخ مثبتی دریافت نشد و در نهایت گواهی فوت سیامند رحمان با علت ایست قلبی صادر شد.

در نهایت هم با توجه به گزارش ارائه شده از سوی دکتر آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه علت فوت سیامند رحمان مرگ ناگهانی اعلام شد.

مرگ ناگهانی پایان زندگی سیامند نبود او همچنان می تواند یک آغاز برای جوانانی باشد که به این واقعیت مهم دست یابند که با اراده و پشتکار می توانند قله های پیروزی را فتح کنند و برای کشور افتخارآفرینی نمایند.
مرگ سیامند پایان رحمان نبود و یاد و خاطره اخلاق و افتخاراتش تا همیشه تاریخ در اذهان باقی خواهد ماند./ پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان

---
---

بیشتر بخوانید:

بیانیه کمیته پارالمپیک در چهلمین روز درگذشت سیامند رحمان: برگزاری یادبود بعد از کرونا

خاموشی در اوج/ ورزشکاران مشهوری که در جوانی و به طور ناگهانی درگذشتند

کپی