اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

راز فال ورق؛ فلسفه به زبان ساده

راز فال ورق؛ فلسفه به زبان ساده

کتاب «راز فال ورق» را بخوانید، کتابی از یاستین گوردر، نویسنده نروژی.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: سال‌ها از انتشار کتاب «راز فال ورق» به زبان فارسی می‌گذرد. تا جایی که نویسنده این خطوط، کتاب را در دوران نوجوانی‌اش خوانده و از آن درس‌های بسیاری گرفته است. اما مهم‌تر از هر چیز، نثر گوردر است که مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند. این کتاب در ۵۳ فصل نوشته شده و هر یک از فصل‌های آن به نام یکی از برگ‌های ورق نام‌گذاری شده. ماجرای کتاب در مورد سفر پسری است که به دنبال مادرش می‌گردد.

دیالوگ‌های ویژه و آسان به همراه بحثی که در کتاب مطرح می‌شود، مخاطبش را از نوجوان بازیگوش و یاغی تا فرد بزرگسالی که با سوالات متنوع دست و پنجه نرم می‌کند به دنبال خود می‌کشاند. می‌توانید این کتاب را به صورت آنلاین خریداری کنید یا نسخه پی‌دی‌اف آن را بخوانید. در هر دو صورت، لحظات خوشی در انتظار شماست.

برای نمونه این دیالوگ‌ها را به خاطر بسپارید، دیالوگ‌هایی که در کتاب آمده‌اند و خوانش آن را آسان می‌کنند.

 

ورق‌ها نقش مهمی در تقویمی که ما در اینجا دنبال می‌کنیم ایفا کردند.

گفتی تقویم؟

بله، یک سال پنجاه و دو هفته دارد؛ سهم هر ورق یک هفته است.

به حساب کردن پرداختم و گفتم:

 پنجاه و دو ضرب در هفت می‌شود، سیصد و شصت و چهار روز.

ولی یک سال سیصد وشصت و پنج روز دارد.  به همین جهت روز آخر را روز ژوکر می‌نامیم. این روز به هیچ ماه و هفته‌ای از سال تعلق ندارد. یک روز اضافی است که در آن هر اتفاقی می‌تواند بیفتد. هر چهار سال [سال کبیسه] دو تا از این روزهای ژوکر دارد.

 این ...؟

این پنجاه و دو هفته یا همان پنجاه و دو ورق به سیزده ماه و هر ماه بیست و هشت روز تقسیم شده است. زیرا سیزده ضرب در بیست و هشت هم می‌شود سیصد و شصت و چهار، اولین ماه آس است و آخرین ماه شاه. بعد از گذشت چهار سال دو روز ژوکر خواهیم داشت. این چهار سال با سال خشت آغاز می‌شود و به ترتیب خاج، دل و پیک. به این ترتیب هر کدام از ورق‌ها یک هفته و یک ماه دارند.

پیرمرد نگاهی به من انداخت. انگار از این محاسباتش هم راضی بود و هم شرمنده.

گفتم:

اول فکر کردم خیلی پیچیده است ولی چقدر هوشمندانه اختراع و محاسبه شده است.

پیرمرد سری تکان داد و گفت: خوب بالاخره باید از مغزم استفاده می‌کردم. علاوه بر این هر سال به چهار فصل تقسیم می‌شود. خشت در بهار، خاج هنگام تابستان، دل در پاییز و پیک وقت زمستان. تابستان با آس خاج و پاییز با آس دل شروع می‌شود. زمستان با آس پیک شروع می‌شود و آخرین هفته سال با شاه پیک تمام می‌شود.

کپی