اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

باید ها و نبایدها در حمایت از کسب و کارهای خسارت دیده

باید ها و نبایدها در حمایت از کسب و کارهای خسارت دیده
حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر بازار و کار

بازار کشور طی یک دهه گذشته مسیر بسیار پیچیده و پر فراز و نشیبی را طی کرده است که در 10 ماه اخیر و با شیوع کرونا به نقطه اوج تلاطم ها رسید. شرایطی که به شدت بر محیط کسب کار کشور و فعالیت بنگاه ها تأثیر عمیق گذاشته و باعث توقف فعالیت بنگاه ها در کشور شده است.

 البته شیوع ویروس کرونا نه ققط اقتصاد ایران بلکه اقتصاد کل جهان را با توقف و رکود مواجه کرده است.سقوط بازارهای مطرح بورس در کشورهای توسعه یافته و کاهش شدید قیمت نفت در دنیا از اثار بسیاربرجسته ، مشهود و منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی است.
متأسفانه ابهام و رکود ناشی از تشدید تحریم های یک جانبه امریکا بر محیط کسب و کار کشور با شیوع ویروس کرونا مضاعف شد . می توان گفت تقریباً همه فعالیت های بنگاه های کشور در عرصه خدمات ، صنعت و کشاورزی که مجموعه بنگاه های کوچک متوسط و بزرگ را شامل می شود، به تعطیلی کشاند. با این شرایط بارندگی هایی که طی سال گذشته و ماه ها اخیر در کشور رخ داد وضعیت بسیار خوبی را در حوزه کشاورزی، پرورش آبزیان و دامپروری به بوجود آورد که تقریباً محصولات تولیدی علاوه بر تأمین نیاز داخلی قابلیت صادرات هم دارد.
در بخش گردشگری هم شرایط خوبی پیدا کرده بودیم که به دلیل شیوع کرونا متوقف شدند بنابراین شرایط جدید حتماً نیازمند راهکارهایی است که بتوان بخشی از این ظرفیت ها را در کشور دوباره فعال کرد.
بنابراین برای رفع این بلای فراگیر و سخت و کشنده حتماً باید پروتکل های بهداشتی را با دقت وشدت اجرا کنیم اما این بدان معنا نیست که تعطیلی کسب وکارها راه حل است  . فلذا باید برای فعالیت کسب و کارها در کشور چاره جدید پیدا کنیم.در واقع اینکه همه بخش های کشور را برای مبارزه با کرونا تعطیل کنیم آثار منفی بیشتری از خسارت های کرونا دارد،پس پیشنهاد می شود تعطیلی بنگاه های اقتصادی بیشتر از فروردین ماه ادامه پیدا نکند و دولت با رعایت پروتکل  های بهداشتی بتواند برای بنگاه ها راهکارهای جدید پیدا کند. در همین رابطه موارد زیر پیشنهاد می شود:

     از دولت تقاضا می شود از همکاری همه کسانی که در بازار کار کشور فعالیت می کنند مشورت بگیرد  تا از یک راهکار منطقی، فراگیر و فنی بهره مند شود.
    نهاد های مرتبط صنفی و فنی که کنار دولت فعالیت می کند مورد مشورت قرار بگیرند مانند اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون
    اولین اقدامی که انتظار می رود دولت انجام دهد این است که درکشاورزی و  پرورش آبزیان و دامپروری که ظرفیت های خوبی وجود دارد یک کمیته مشاوره مشاوره فنی برای تولید کنندگان شکل دهد تا بتوانند مازاد  تولید را صادر کنند.
    با توجه به اینکه مردم اصولاً کمتر درگیر اقتصاد کلان هستند و بیشتر با اقتصاد خرد سر و کار دارند ، از طرفی بنگاه های کوچک هم تعدادشان در کشور زیاد است و به لحاظ اشتغال این بنگاه ها برای مردم مهم هستند پس اولویت حمایت دولت باید بنگاه های خرد باشد.
    بر خلاف انتقادهایی که به کیفیت و کمیت بسته  های حمایتی وجود دارد دولت باید تهعداتی که مصوب کرده را زودتر اجرایی کند .
    پیشنهاد می شود نرخ بازپرداخت تسهیلات که 12 درصد مشخص شده است کاهش پیدا کند
    حمایت در قالب بیمه و معافیت های مالیاتی از کارگاه ها به دلیل از دست دادن بازار شب عید افزایش یابد.
    کمک به بنگاه ها و کارگران  از هم تفکیک شده  و بصورت مجزا در نظر گرفته شود  تا مؤثر تر واقع شود.
     کمک های نقدی به کارگران و تخصیص کالاهای اساسی با یارانه اعمال گردد.

کپی