اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

نقش پلیس گمرک در تحقق "جهش تولید"

نقش پلیس گمرک در تحقق "جهش تولید"

رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی ناجا، پلیس گمرک را یکی از تاثیرگذارترین پلیس ها در تحقق شعار جهش تولید دانست.

سرهنگ هادی رفیعی کیا در یادداشتی پیرامون مأموریت پلیس گمرک درتحقق جهش تولید نوشت: مدت زیادی است سیاست های اقتصادی کشور با راهبرد توجه به منابع داخلی و تولید انواع کالا و خدمات توسط مقام معظم رهبری مورد توجه قرارگرفته که از مصادیق بارز سند چشم انداز۲۰ساله و منشور گام دوم انقلاب است. دولت‌های مختلف هرکدام با رویکردها و تدابیر مختلف در این جهت تلاش هایی را داشته است، اما آنچه امروز در فضای کسب و کارعمومی با آن روبه رو هستیم وجود کالاهای خارجی با محوریت کشور چین در بازارهای ایران و عدم استقبال نسبت به مصرف کالای داخلی خصوصا در پوشاک، تجهیزات صوتی– تصویری، انواع لوازم خانگی و...است.

وی در ادامه نوشته است:‌ عمده عوامل این موضوع مربوط به قیمت پایین کالاهای خارجی نسبت به کالاهای تولید داخل، جذابیت و تنوع کالاهای خارجی، تبلیغات کاذب مصرف کالای خارجی، مشکلات مالی و مالیاتی تولیدکنندگان داخلی و موارد دیگر است که پرداختن به آن در این بحث مد نظر نیست. قاچاق انواع کالاها با قیمت پایین و به دور از مالیات و توزیع آن در بازار پرمصرف ایران ضربه سختی بر تولید داخلی و در نتیجه تعطیلی کارخانه ها، کارگاه‌ها، رشد بیکاری و کاهش درآمد سرانه را برای مردم به ارمغان آورده است.

رفیعی کیا آورده است: پلیس گمرک با حضور و فعالیت و اجرای مأموریت پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در مبادی رسمی در این امر نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند که برای تحقق این امر، الزامات متعددی از قبیل: ایجاد دسترسی به داده های اطلاعاتی سازمان های اقتصادی، ساختار متناسب، تجهیزات کنترلی و آشکارساز و تعامل و همکاری بخش های تولیدی با پلیس مورد نیاز است. ظرفیت وجود منابع سرشار معدنی و مواد اولیه در ایران، جمعیت جوان و جویای کار، بازار مناسب مصرف در کشور، همسایگی با ۱۵کشور در منطقه، دسترسی به آب های آزاد و موقعیت ویژه جغرافیایی همگی شرایط مناسبی برای جهش و تحول در تولید انواع کالاهای مورد نیاز است که در صورت توجه به آن و ایفای نقش سازمان ها خصوصا نظارت و کنترل توسط پلیس با فراهم ساختن بسترهای لازم از سوی دولت برای آن به تحقق شعار سال کمک شایانی خواهد کرد.

به گزارش سایت پلیس، وی ادامه داده است:‌ از آنجا که پلیس به دنبال تأمین، حفظ و ارتقاء امنیت در جامعه می باشد و یکی از شئون امنیت، امنیت شغلی، امنیت سرمایه گذاری و در نهایت امنیت اقتصادی است و تولید به خودی خود امنیت اقتصادی کشور را در شرایط تحریم ها به دنبال خواهد داشت و قطعا جهش تولید در دو بخش مهم سلامت، امنیت جامعه تأثیر زیادی خواهد داشت. نیروی انتظامی با انتخاب شعار سلامت خانواده، امنیت جامعه در واقع علاوه بر انجام تکالیف قانونی در حفاظت از جان، حفاظت از اموال و حفاظت از امنیت در قبال سلامت خانواده ها هم احساس وظیفه می کند. نهایتا اینکه پلیس گمرک با نظارت و کنترل بر واردات و صادرات (از حیث تسهیل و امنیت فعالیت سالم اقتصادی) و نیز پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز نقش مهمی در تحقق شعار سال خواهد داشت./ایسنا

کپی