اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

صادرات ۸۰۹ هزار تن کالا از پایانه مرزی دوغارون خراسان رضوی در سال گذشته

صادرات ۸۰۹ هزار تن کالا از پایانه مرزی دوغارون خراسان رضوی در سال گذشته

۸۰۹ هزار و ۶۸۵ تن انواع کالا با ۳۴ هزار و ۲۸۳ دستگاه کامیون ترانزیتی سال گذشته از پایانه مرزی دوغارون شهرستان تایباد به افغانستان صادر شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون روز دوشنبه با بیان این مطلب گفت: سال ۹۷ نیز ۷۷۱ هزار و ۷۲۹ تن انواع کالا با ۳۱ هزار و ۸۰۷ دستگاه کامیون از این پایانه به کشور افغانستان صادر شد.

کریم نوایی نظامی افزود: همچنین در سال گذشته ۳۰ هزار و ۴۳۴ تن انواع کالا با هزار و ۵۲۸ دستگاه کامیون به سمت این کشور ترانزیت خروجی انجام شد.

وی اظهار کرد: در سال ۹۸ واردات کالا به این پایانه مرزی ۲۸ هزار و ۲۸۷ تن کالا بود که با هزار و ۱۷۷ دستگاه کامیون ترانزیتی انجام شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون گفت: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

نوایی انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع را از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام کرد و افزود: پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.
وی به جایگاه پایانه مرزی دوغارون از نظر ترانزیت و صادرات انواع کالا اشاره کرد و ادامه داد: این پایانه، رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در بین پایانه های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.
مدیر پایانه مرزی دوغارون گفت: در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.
مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و شهر تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارند./ ایرنا

کپی