اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
معاون سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام کرد؛

هشدار "یخبندان بهاره" به کشاورزان قزوینی

هشدار "یخبندان بهاره" به کشاورزان قزوینی

مجید اسماعیلی گفت: احتمال کاهش ناگهانی دما تا آستانه های زیر صفر و یخبندان به خصوص در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه افزایش یافته است.

مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این مطلب گفت: با توجه به تغییر نقشه های پیش بینی و  ورود سامانه بارشی و همراهی آن با سامانه سرد قطبی و پیشروی خط برف به عرض های پایین تر که احتمالاً بخش هایی از استان را در بر می گیرد ، احتمال کاهش ناگهانی دما تا آستانه های زیر صفر و یخبندان به خصوص در روز چهارشنبه ۲۰فروردین ماه افزایش می یابد.

وی اظهارکرد: با  توجه به حساس بودن مراحل رشدی درختان میوه و احتمال آسیب دیدگی در اثر خطر سرما، باغداران می بایست توصیه های فنی را بکار گیرند تا از بروز کاهش خسارت یخبندان جلوگیری شود .
اسماعیلی تصریح کرد : باغداران بایستی  تعداد کافی بخاری پلارهای باغی، آماده سازی دمنده های حرارت زا و دراگون های پشت تراکتوری یا ثابت و فن ها و سایر ادوات موجود  نصب کنند.
وی خاطر نشان کرد: تمامی ادوات مرتبط با سرمازدگی باید در شرایط یخبندان تشعشعی بکار گرفته شوند و در غیر این صورت لزومی به بکارگیری این ادوات نخواهد بود چرا که در صورت تداوم وقوع باد و وزش باد و ابرناکی و یا بارش و رگبار خطر سرمازدگی بسیار کاهش می یابد.
اسماعیلی از باغداران استان قزوین خواست نسبت به انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی تا دوروز آتی و عدم محلول پاشیب از اواخر سه شنبه جهت وزش باشد و رگبار و رعد و برق ، پایش مزارع کلزا برای رصد آفت شته و وضعیت علف های هرز در صورت مشاهده به صورت لکه ای مبارزه شود.
وی همچنین به باغداران استان توصیه کرد: نسبت به استفاده از کود سرک برای غلات دیم پاییزه ، تدارک تجهیزات و تمهیداتی برای مقابله با مخاطرات احتمالی سرمازدگی برای روز چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری به علت کاهش دما تا آستانه های زیر صفر ، آغاز عملیات بیل کاری پای درختان و کوددهی ، آغاز هرس باغات میوه و انگور و کوددهی ، آماده سازی و سرویس ماشین آلات برای  انجام عملیات خاک ورزی در باغات و مزارع ، آماده سازی و لایروبی مسیرهای انتقال آب ، اتمام کاشت نهال و اتمام سن پاشی های زمستانه اعم از روغن و لک و ترکیبات سموم مسی بکار گیرند./ خبرآنلاین

بیشتر بخوانید:

وزش باد شدید و گردوخاک سیستان و بلوچستان را فرا می گیرد

کپی